Kuinka nopeasti olette saaneet "hätätilanteessa" päiväkotipaikan?
Kun odotusaikahan voi olla sen 4kk, ja yllättävissä tilanteissa (vai miten siellä sanotaan) 2viikkoa. Mutta onko täällä ketään, jolla olisi ollut joku tilanne, että päiväkotipaikka pitäisi saada tosi nopeasti ja kuinka nopeasti olette saaneet? Miten olette toimineet?
Kommentit (24)
Sain työpaikan ja se piti aloittaa heti. Olin hakenut päivähoitopaikkaa jo puoli vuotta aikaisemmin. Nyt niiden oli kuitenkin pakko paikka hommata kun olin töihin menossa. Ystäväni hoiti lapsia viikon ja vanhempani toisen viikon.
Hain päiväkotiin paikkaa, mutta sain perhetyöntekijälle paikan joka asui reilun 2km päässä ja autoa ei ollut.
Näin 4 vuotta sitten. Tänä päivänä ei välttämättä saisi edes 2 viikossa paikkaa.
Se on kunnan lakisääteinen tehtävä järjestää hoitopaikka kahdessa viikossa, jos esim. äiti työllistyy nopeasti.
Sain työpaikan ja se piti aloittaa heti. Olin hakenut päivähoitopaikkaa jo puoli vuotta aikaisemmin. Nyt niiden oli kuitenkin pakko paikka hommata kun olin töihin menossa. Ystäväni hoiti lapsia viikon ja vanhempani toisen viikon.
Hain päiväkotiin paikkaa, mutta sain perhetyöntekijälle paikan joka asui reilun 2km päässä ja autoa ei ollut.
Näin 4 vuotta sitten. Tänä päivänä ei välttämättä saisi edes 2 viikossa paikkaa.
kun on tarvinnut ja olen asunut eri paikoissa
Kolmelle lapselle. Lapset olivat kotona siihen asti mutta äiti joutui raskauden takia vuodelepoon eikä pystynyt lapsia hoitamaan.
Sukulaiset tulivat kuitenkin apuun.
Mutta koska lapsi olisi joutunut aloittamaan varahoidosta (talvilomaviikko), niin otimme paikan vastaan vasta 3 viikon päästä. Yhden viikon lasta hoiti pikkusisareni ja eräs tuttu opiskelijatyttö. Minulla siis työt alkoi 2 viikon päästä työpaikan saamisesta, samana päivänä tein hakemuksen ja viikon päästä tuli tieto paikasta.
tai siis löytyykö netistä jostain esim.??
kiitos vastauksistanne!
ap
tuskin niitä paikkoj aon näin keväällä täytetty .
Ja sinähän kirjoiti tilanteesta jo muutama päivä sitten et sitten kysellyt vielä pk tilannetta ?
tuskin niitä paikkoj aon näin keväällä täytetty .
Ja sinähän kirjoiti tilanteesta jo muutama päivä sitten et sitten kysellyt vielä pk tilannetta ?
jossa lapset eivät ole kirjoilla (vaan vanhempi). Paikkakunnalta A on kysytty, lapset eivät saa jatkaa siellä, koska kumpikaan vanhemmista ei asu paikkakunnalla. Ja äidin paikkakunnan päivähoidosta kyselty, mutta äiti ei ole edes jättänyt hakemuksia. Mutta nyt siis tiedä, että saamme myös omalta paikkakunnaltamme hakea paikkaa. Kukaan sossusta, lastensuojelusta tai lasten vanhasta päiväkodista ei siitä meille ikinä maininnut, vaikka juteltiin asiasta. Ehkä eivät tienneet? Av:lta (ja muualtakin netistä) löysin vastauksen siihenkin :)
ap
Hoidon alkamista edeltävänä päivänä saimme tiedon, että kaikki lapset menevät eri pph:lle eri puolille kaupunkia ja ylimääräisille paikoille...
Olen yksin huoltaja ja jouduin sairaalaan. Siis hätätilanteessa paikan saa nopeasti ainkain Helsingissä.
Mutta mitä sitten tarkoitat tuolla hätätilanteella? Jos vaikka sitä että haluatkin mennä aikaisimmen töihin ym. niin tuskin päivässä paikkaa saat.
Mutta mitä sitten tarkoitat tuolla hätätilanteella? Jos vaikka sitä että haluatkin mennä aikaisimmen töihin ym. niin tuskin päivässä paikkaa saat.
[/quote]
lasta....mutta tulivat järkiinsä ja jatkoivatkin lapsen hoitoa.Mutta päivässä olisin saanut paikan olen yh-äiti....silloin oli tilaa vuoropäiväkodissa.
Meillä joutui toinen lapsi sairaalaan, kotihoidossa olivat molemmat.
tuskin niitä paikkoj aon näin keväällä täytetty .
Ja sinähän kirjoiti tilanteesta jo muutama päivä sitten et sitten kysellyt vielä pk tilannetta ?jossa lapset eivät ole kirjoilla (vaan vanhempi). Paikkakunnalta A on kysytty, lapset eivät saa jatkaa siellä, koska kumpikaan vanhemmista ei asu paikkakunnalla. Ja äidin paikkakunnan päivähoidosta kyselty, mutta äiti ei ole edes jättänyt hakemuksia. Mutta nyt siis tiedä, että saamme myös omalta paikkakunnaltamme hakea paikkaa. Kukaan sossusta, lastensuojelusta tai lasten vanhasta päiväkodista ei siitä meille ikinä maininnut, vaikka juteltiin asiasta. Ehkä eivät tienneet? Av:lta (ja muualtakin netistä) löysin vastauksen siihenkin :)
ap
AP!
Mistä löysit tiedon, että lapset voivat käydä päivähoidossa kunnassa jossa eivät ole kirjoilla vaan vanhempi?
Meillä tilanne on se, että erosimme ja muutin lasten kanssa toisen kunnan puolelle, koska omassamme ei vapaita vuokra-asuntoja ollut. Tämä kunta mihin muutimme on suostunut väliaikaisesti (en hajuakaan kuinka pitkään) ostamaan päivähoidon vanhasta kunnastamme, koska en halua vaihtaa lasten päiväkotia ja haen koko ajan asuntoa vanhasta kunnasta. Lasten isä kuitenkin jäi asumaan vanhan kunnan puolelle, joten nyt mietinkin onnistuuko lastenpäivähoito vanhassa kunnassa sittenkin ilman ostopalvelusopimuksia??
mutta kunnan velvollisuushan on järjestää hoitopaikka kahden viikon kuluessa. Siihen ei vaan pysty luultavasti yhtään vaikuttaan et millanen paikka se on.
Tilanne oli se, että kotona oleva hoitajamme oli joka viikko jonkun verran sairaslomalla. Itse yrittäjänä en voinut noina päivinä työskennellä ollenkaan ja koko yritys kärsi siitä. Emme voineet irtisanoakaan hoitajaa koska se olisi ollut laitonta. Työsopparissa kuitenkin luki, että sopimus loppuu jos lapset menevät päiväkotiin. Koska meillä jo oli hoitaja (vaikka oikeasti ei fyysisesti ollutkaan), jouduimme odottamaan sen neljä kk hoitopaikkoja.
ja tee vaiitus ph tarkastajalle ja lääniin
ja sitten oliko eroperhe.net tai joku sellainen, johon googlettamalla eksyin. En mitään "virallista" lähdettä ole löytänyt, mutta maanantaina olisi tarkoitus soittaa. Luotan kyllä aika hyvin täällä saamiini vastauksiin. Tässäkin ketjussa joku pk:ssa töissä oleva kertoa asiasta. (toki voi keksiä omasta päästään, mutta miksi joku niin tekisi? ainakaan useampi ihminen)
Mielestäni siis lapsi saa jatkaa vanhassa päiväkodissaa, kun isä kuitenkin asuu siellä. Olisko joku juttu, että "isän pitäisi hakea paikkaa" (=lasku menisi isälle)? Tämä siis ihan vain omaa arvailuani, mutta siis mielestäni kyllä ehdottomasti saa jatkaa, kun jompi kumpi vanhemmista kunnassa on kirjoilla.
ap