Onko kenellekään käynyt niin, että 5-v. neuvola on mennyt pipariksi lapsen ujouden takia?
Mua jännittää meidän 5-vuotiaan neuvola, kun poika on tosi ujo ja ei varmaan tule sujumaan tuo neuvola, kun pitää olla tädin kanssa kaksin ilman äitiä :-(
Kommentit (8)
saimme lähetteen toimintaterapiaan jossa lapsi sai tehdä tehtävät kaikessa rauhassa. toim.terapeutti kertoi monen lapsen tulevan tämän vuoksi. Neuvoloissa on kiire ja paineita, terkoilla ei ole aikaa toteuttaa tutkimuksia rauhallisesti. he purkavat sitä sumaa, helpottaen neuvoloiden työtaakkaa. Kävi kaksi kertaa.
5v neuvola meni yllättäen paremmin, edelleen kieltäytyi osasta tehtäviä, mutta suostui 90%. varmasti helpottaa teilläkin ajan kanssa.
meidän 5v on ujouden lisäksi älykäs, ymmärsi että neuvolassa ollaan tädin kanssa kaksin kun kerroin siitä. Olikin, ei tosin sanonut sanaakaan koko neuvolassa olo aikana, ei silloin kun oli minun kanssani eikä kaksin tädin kanssa.
Pois lähtiessämme kysyin miksi et puhunut mitään, poika totesi ettei täti esitellyt itseään eikä vieraille tarvitse puhua.
Älä jännitä niin poikakaan ei jännitä.
Meillä oli jo 4-vuotisneuvola sellainen, kaverit ihmettelivät kun heillä vasta 5-vuotisneuvola.
lähetettiin psykologille. Sielläkin meni pipariksi ja poika pantiin koulukypsyystesteihin. Sanoin pojalle että tädit luulee että sinä et pärjää koulussa niin että tee hyvin ne tehtävät nyt tai sinä jäät esikoulupojaksi kun kaverit menee kouluun. Tiesin ettei muuta vikaa kun tuo ujous ja tehtävät meni hyvin ja poika normaalisti eka luokalle.
meillä käytiin monta kertaa 5v neuvolassa. Lopuksi itse testasin näön ja kuulon sekä mittasin ja punnittin. Ei suostunut puhumaan.
6v neuvolassa sama juttu. Eskarissa ei puhunut aikusille. Nyt koulussa ihanne oppilas. Ei puhu eikä häiritse, mutta osaa kaiken. Ei ole ujous ja uhma mihinkään kadonnut
"tutkimusta" vaikka kotonanne, kun kerta olette sukulaisia? Voisi mennä helpommin.
Yrittivät pari kertaa mutta poika ei suostunut avautumaan liian lähelle tulevaan terkkaan. Kokemuksesta voin sanoa, että tuo poika ei ole ujo, pärjää oikein mainiosti kerhoissa ja harrastuksissaan sekä päiväkodissa. En sitten tiedä minkä merkinnän sai papereihin :(