Miten pääsit eroon tupakasta?
Kommentit (5)
Ja totesin että jos joskus saan lapsia, en todellakaan halua heidän joutuvan näkemään samaa (olin silloin 25 v ja juuri mennyt naimisiin, tupakoinut kuitenkin noin 10 vuotta). Päätin lopettaa, mutten heti keksinyt miten sen tekisin.
No, anoppi joka on koulutukseltaan psykologi ja hypnoterapeutti, lupasi auttaa. Joten tehtiin hänen kanssaan kolmen kerran sarja hypnoosi. Se toimi aivan älyttömän hyvin, tupakka jäi pois jo ekan hoidon jälkeen. Olen ollut nyt polttamatta yli 8 vuotta ja aina välillä ihan tosissani unohdan että olen ikinä tupakoinutkaan.
Hypnoosi ei ole mikään taikatemppu, vaan ennen hoitoa käydään yhdessä terapeutin kanssa läpi ne ongelmakohdat joissa tulee ratkettua polttamaan (kuten baari-illat tms.) ja mietitään sopiva ratkaisu tai menettelytapa miten siitä tilanteesta selvitään ilman tupakkaa. Sitten syvässä rentoutuksessa (hypnoosi) käydään uudelleen ne tilanteet läpi ja "opetetaan" alitajunnalle uusi toimintamalli. Tämän jälkeen näissä tilanteissa alitajunta ohjaa sut toimimaan uudella tavalla, ja tämä ohjaus on niin voimakas että se ylittää myös fyysisen tupakanhimon... joka muuten kestää vain 72 tuntia, siitä eteenpäin kyseessä on opittu tapa. Josta siis voi oppia pois.
Joten tsemppiä vaan!
Se oli vaan se päätös mikä oli tehtävä ja siinä pysyttävä. Inhalaattorin voimin lopetin ja nyt olen ollut ilman tupakkaa vajaa 2 kk. Inhalaattoria imeskelin aika säännöllisesti ensimmäisen kuukauden, nykyään vain silloin tällöin kun tulee "heikko hetki".
Halusin lopettaa typerän tavan. Sitten poltin tietoisesti viimeisen tupakan (aamulla, halusin mieluummiin viimeisekseni aamutupakan kuin iltatupakan) ja aloin laskea tupakattomia päiviä. Vieroitusoireet kestivät noin kolme päivää, päivien laskeminen muuttui ensin viikoiksi ja sitten jäi kokonaan. Lopetuksesta kohta 2,5 vuotta. Joskus näen vielä unta, että poltan tupakkaa, ja unessa jo ahdistaa, että mitä tuli tehtyä. Helpotus on herätessä suuri. Nykyään tupakansavu häiritsee, enkä mielelläni istu iltaa savuisessa paikassa. Ärsyttää kadulla polttelevat tyypit, jotka puhaltavat savua päälle.
Oman onnistumiseni takana oli siis vain halu lopettaa. Yksi parhaimpia päätöksiäni!
Tsemppiä lopettamiseen, onnistut varmasti! Fyysinen nikotiinin tarve kestää vain sen pari-kolme päivää!
Liikkuessa tuntui että henki ei enää kulkenut ja koska olen aina tykännyt liikkua niin piti lopettaa se mikä "vaikeutti" liikkumista.
Ja ihan vaan päätin lopettaa. Olen muutenkin ollut aina sellainen satunnainen polttaja- välillä poltin enemmän ja toisina aikoina vähemmän.
Jotta kyllä nyt ainakin henki kulkee :)
Päätin, että sauhuttelu saa riittää. Toki tupakka oli mielessä moneen otteeseen, mutta päätin, etten polta. Sittemmin tupakka on jopa alkanut haisemaan pahalta.
Tärkeintä on nähdä itsensä ei-tupakoijana. Se tarkottaa, ettei edes suunnittele polttavansa enää.