Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita perheitä, joissa "hirveästi" isovanhempia?

Vierailija
04.05.2009 |

Meidän perheellä on 6 mummua/isomummua ja 5 pappaa/isopappaa aktiivisesti läsnä lasten elämässä. Kaikki eivät ole verisukulaisia, mutta sukulaisiksi laskettavia kuitenkin. Lapsilla on kaksi eri isää, mikä lisää isovanhempien määrää, ja lisäksi vanhemmassa polvessa on muutamia eroja ja uusia liittoja.



Minusta tämä on lapsille rikkaus, kun on paljon läheisiä aikuisia ympärillä. :)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli miehen vanhemmat. Ovat rakkaita meille ja olemme aika paljon tekemisissä, vaikka asuvatkin n. 100 km:n päässä. Minun vanhempani ovat kuolleet.

Lähempänä on tukiverkkona minun sisaret perheineen ja ystävät.

Vierailija
2/6 |
04.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatte hoitoapua niin paljon kuin sielu sietää. kade olen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin verisukulaisia on 3 isoisää ja 5 isoäitiä.

sitten tuohon voi lisätä vielä 1 isoäiti ja 1 isoisä uusien liittojen myötä.

Vierailija
4/6 |
04.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatte hoitoapua niin paljon kuin sielu sietää. kade olen.

Sillä lailla kyllä, että kun itselläni on lääkärikäynti tms (olen raskaana, eli niitä on usein), joku mummuista ehtii aina tulla hoitamaan nuorimmaista. Mutta noin muuten ei meillä ole hoitoapua sen enempää kuin useimmilla perheillä. 5-vuotias ei esimerkiksi ole koskaan ollut yökylässä isovanhemmillaan.

Sen sijaan meillä on kyllä monia kyläpaikkoja, joihin mennä lasten kanssa sekä usein isovanhempia kahvittelemassa meillä.

ap

Vierailija
5/6 |
04.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mummi, mummo, isomamma, isomummo, isomummo ja vaarin vaimo.



Vaari, pappa, pappa, isoukki, isoukki ja Mummin mies



12 isovanhempaa... verisukulaisia heistä on 9.

Vierailija
6/6 |
04.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli miehen vanhemmat ja mun isä naisystävänsä kanssa, tekee siis sen 4. Sitten on noita isoisovanhempia, eli mun isän vanhemmat, mun äidin isä vaimoineen, miehen mummit. Heitä on siis 6, eli yhteensä 10.



Meillä on vaan leskeytyneitä isovanhempia ja isoisovanhempia. Ja kaikki myöhemmin kuvioihin tulleet on kyllä olleet mukana lasten elämässä syntymästä saakka. Hoitoapua löytyy, ja kyläpaikkoja- ja synttäreille tulijoita. Mukavaa minusta!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kuusi