Ettekö halua aikuisten lastenne tulevan enää kylään?
Ihmettelen näitä kirjoituksia, missä sanotaan, että kun lapset muuttavat pois, ei isoa taloa enää tarvita.
Vaikka sittenhän sitä vasta tarvitaan. Kai te itsekin tiedätte, että on mukavampi kyläillä mummolassa, missä on tilaa olla, eikä tarvitse jossain olkkarin lattialla nukkua, vaan huoneita ja tilaa riittää.
Eli jos haluaa lasten, lastenlasten ja vielä sen vävyn/miniänkin tulevan usein kylään, tarvitaan kyllä hieman ylimääräistä tilaa.
Kommentit (11)
Vaikka hän muutti isosta omakotitalosta kerrostalokolmioon isän kuoleman jälkeen. Osa sisaruksista nukkui myös hotellsisa joskus, jos kaikki oltiin paikalla. Muuten mahduttiin hyvin, vaikka patjoilla keittiön lattialla. Ei siellä yhtä-kahta yötä enempää oltu. Olis ollut kohtuutonta vaatia, että äiti olisi ylläpitänyt isoa omakotitaloa sen takia, että kaikki mahtuis kerralla kylän.
Meillä on iso talo, ja yksi keskeisistä asioista oli juuri se, että täällä on sitten helppo käydä ja olla, kun lapset saavat pitää huoneet 'ominaan' vaikka kalustus vähän muuttuisi, ja aina löytyisi paikka, jonne tiukan paikan tullen voisi vaikka muuttaa.
Uskon, että se tuo perusturvaa elämään.
Meillä on tuolla yläkerrassa neljä makuuhuonetta, oma olohuone ja vessa ja suihku, ja olen miettinyt, että kun lapset ovat isompia, sinne voisi laittaa oman jääkaapin ja vaikka mikron, niin opiskelijaikäiset voisivat tulla ja mennä rennosti, ja käyttää lapsuudenkotiaan useasti.
omakotitalossa, jossa lapset voisivat perheineen vapaasti kylästellä jne. Mutta täytyy muistaa sekin, että esim. eläkkeellä ei välttämättä jaksa enää tehdä isoja pihahommia jne. joten pienempi asunto on monesti näppärämpi hoitaa.
tavallaan tyhjästä jos siis ylläpitää isoa okt. ei mitään järkeä.
Opiskelijat nyt on aivan eriasia.
Kun meillä lapset lentävät pesästä ja perustavat perheen niin luulen että mekin muuteaan tästä vähän pienempään asuntoon. Kolmio olisi ihan sopiva kahdelle aiukuiselle. Yksi ylimääräinen huone olisi hyvä olla.
Jos omat lapset käy perheineen muutaman kerran vuodessa kylässä niin eiköhän se ole ihan sama nukkuuko olohuoneessa ja olisihan sitä yksi tyhjä vierashuonekin.
ei todellakaan aleta pitämään isoa okt:ta.
Mieluummin annetaan rahaa lapsille ja saavat laittaa kukin mihin haluaa.
Meillä on siis 5 lasta ja 2 kerroksinen okt. N. 180m2.
Kyllä tämänkokoisen talon ylläpitäminen maksaa.
Meillä on 3 lasta ja kaikilla omat huoneet. Joskus tulevaisuudessa varmaaan muutetaan pienempään asuntoon.
Omat vanhempani tekivät samoin. Lapsuus asuttiin omakotitalossa jossa oli ihan riittävästi tilaa. Kun me kaikki lapset oltiin muutettu pois kotoa, niin vanhemmat osti pienemmän rivariasunnon, kolmion. On niillä yksi ns. ylimääräinen huone, mutta se on äidin ompeluhuone/vierashuone. Isossa talossa eivät halunneet enää kaksistaan asua.
sen paremmin. Asumme n. 20 km:n päässä molempien vanhemmista, joten kyläilemme ihan vaan päiväsaikaan. Lapsemme toki yökyläilee mummiloissa, mutta voi kyllä nukkua ihan sohvallakin, jos/kun isovanhempansa muuttavat pienempiin asuntoihin.
Meillä lapset ovat aina tervetulleita. Mutta jos on valittavana asua isossa talossa kaksin tai vapauttaa iso osa pääomasta matkailuun ja kivaan elämään niin kyllä valitsen jälkimmäisen. Ja mun lapsenikin onneksi tulevat sen ymmärtämään. Siten järjestetään tapaamiset vaan niin että kaikki mahtuu. Onhan se nyt älytöntä ylläpitää isoa taloa vain sen takia että lapset mahdollisesti muutaman kerran vuodessa yöpyy.
Minusta on ollut kiva, että vanhemmilla on ollut iso talo, jonne opiskeluaikoinakin on voinut roudata ison porukan kylään, veli toi enimmillään sinne yli 20 opiskelukaveria 'leirille'. Ihana ajatus, että voisi tarjota omille lapsilleen jotain samaa. Ja sellaisen sukutalon, missä kaikki mahtuisivat kokoontumaan. Nimittäin, jos kaikki lapsemme pariutuvat, ja saavat vaikka kaksi lasta keskimäärin, niin heitä on yhteensä 16 ihmistä. Ei sellainen porukka vietä joulua missään olohuoneen nurkassa.
Mutta tietysti jokainen päättää mihin rahansa laittaa. Minulle tämä haave on tärkeämpää kuin esim ulkomaanmatkat, joten reissaamme vähemmän, mutta asumme sitten vähän leveämmin.
ap
syömässä. Asuvat 20 km säteellä joten eivät jää yöksi. Jatkossakin kun muutetaan pienempään taloon pidetään kyllä 1 huone sillä varalla että lapsenlapset aikanaan jää yökylään.
Ja kokoonnumme ainakin kerran vuoteen, useimminkin. Ja olemme huomanneet että Suomi on täynnä eri yhdistysten, firmojen ja kuntien omaistamia leirikeksuksia,mökkikyliä, entisiä tukkikämppiä yms isoja vuokrattavia tiloja. Ja ei ne edes tule kalliiksi. Yhdessä maksamme vuokranm ja ruuat, ja usien kutsutaan sinne myös muuta sukua. Ei se , ettei meillä ole omasta takaa isoja tiloja, estä tapaamasta ja viettämästä aikaa yhdessä.
Me tulemme tulevaisuudessa tarvitsemaan max 2 makkaria, yksi meille ja toinen tietsikalle työhuoneeksi. Miksi kaksi makkaria ei riittäisi sitten kyläilyyn lapsille?
Sitä paitsi en ole vielä tähänkään päivään mennessä nukkunut vanhempieni talossa sen jälkeen kun sieltä muutin 15 vuotta sitten... Kyläilen siellä kyllä silloin tällöin mutta aina olen asunut sen verran lähellä että kotiin olen lähtenyt yöksi.
Ja jos tarvetta ois nukkua yön yli niin miksei voisi sitten nukkua jossain vuodesohvassakin olkkarissa tms.?
Kyläilemme usein veljeni perheen luona viikonloppuina emmekä oleta että meille löytyisi ylimääräinen huone käyttöön! Kääk! Ihan riittää että saamme jotkut patjat jonnekin lattialle.
**
Ihan älytöntä rakentaa jotain 6 huoneen taloja "siltä varalta".