Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pojalla todettiin lukihäiriö ja kyllä äidin oloa helpotti!

Vierailija
30.04.2009 |

Tosi ihanaa saada mustaa valkoisella, että pojalla todella ON oppimishäiriö eikä ole luonnevikainen kuten opettajat ovat tähän asti väittäneet. Oikeasti olen tosi onnellinen kun on näyttää opettajille faktaa, moitetta ja haukkua kun on tullut, vanhemmatkin suunnilleenn on haukuttu kun poika ei vaan opi kertotauluja ja kaksoiskonsonantteja jne.

Ja on koitettu koulussa opettaa enemmän ja vähemmän väkisin eikä yksikään sielu ole suostunut kuuntelemaan tai uskomaan poikaa kun on koittanut sanoa ettei vaan osaa ja opi vaikka halua olisi. Sitten kun on hermostunut kun kukaan ei usko tai kuuntele niin on leimattu ties miksi epänormaaliksi..

On vaan niin hyvä mieli kun itsekin olen koittanut esittää, että täytyy olla jokin lukihäiriö tmsja pyytänyt päästä etsteihin moneen kertaan, kun muuten on erittäin reipas poika, hyvämuistinen jne. Opettajat vaan ovat jankanneet, ettei muuta vikaa kuin vaikea luonne. Vaan kyllä se äiti lapsensa vaan tuntee...



Ja kaikista ihaninta tietysti, poika saa apua<3

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näitä tapauksia on kuulunut todella paljon!

Vierailija
2/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ja kaikista ihaninta tietysti, poika saa apua<3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääsimme me perheneuvolaan ihan hyvin, tosin koululta sitä suositeltiin mutta puhumallahan ei oppimisongelmat ratkea ja siellä juuri opet myös vakuuttivat, ettei ole mitään syytä miksei oppisi jos vaan halua olisi..



Omiin nimiini hain apua muualta.



t. ap

Vierailija
4/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auttaahan sekin tietenkin jo, että opettajat tietää miksi ei opi. Miten lukihäiriöisiä yleensä autetaan ?

Vierailija
5/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen poikasi on? Minulla on nyt 16 vuotias poika jolla vaikea lukihäiriö. Mekin ollaan ns saatu apua, osa aineista on mukautettu ja tukiopetusta annettu, mutta lukihäiriöhän on ja pysyy siitä ei parannuta, vaikka sen kanssa oppii elämään. Meillä ainakin vaikuttaa nyt paljon ammatinvalintaan, pakko mennä kouluun, jossa oppiminen tapahtuu enemmän työn kuin lukemisen kautta, vaikka poikaa olisi ehkä enemmän kiinnostanut esim. kauppiksem kuin amiksen linjat, mutta hän ei yksinkertaisesti enää jaksa pinnistellä jatkuvasti, että pärjäisi edes kohtalaisesti. Samoin ihan normaalielämässä on haitannut kun lukeminen ja kirjoittaminen on hidasta. Pitkä oli peruskoulutaival niin äidille kuin pojallekin, minä tiivistin koealueet ja luin kappaleet ääneen, jotta poika sai edes jonkinlaisen todistuksen. Mutta toivotaan, että pääsette helpommalla.

Vierailija
6/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulukirjojen 'ääniversioihin'. Samoihin mitä näkövammaiset koululaiset käyttää.

. Pitkä oli peruskoulutaival niin äidille kuin pojallekin, minä tiivistin koealueet ja luin kappaleet ääneen, jotta poika sai edes jonkinlaisen todistuksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kuulemma nykyään kirjat muuttuu tavallisessa koulussa niin nopeasti, että kasetit jäävät jälkeen.Mutta historian oppikirjasta ainakin meillä tällainen oli lainassa ja ehkä jos asuisimme jossain isossa kaupungissa näitä olisi ollut enemmänkin, kuin täällä muutaman tuhannen ihmisen pitäjässä. Onneksi kuitenkin koulussa on paljonkin aineita joissa poikani oppi hyvin ns visuaalisella oppimisella esim. maantieto ja biologia ja muut aineet joissa on paljon tietoa kuvien muodossa. Mutta onneksi lukihäiriö pahakin sellainen on kuitenkin pieni paha moneen muuhun vaikeuteen verrattuna joita lapsella voi olla.



t: sen 16v pojan äiti

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yhdeksän