Kuukuppi, ja tyhjennys kerran tunnissa?!
toinen päivä menossa, ja kun aamulla heti töihin tultuani kävin vessassa, oli jo side aivan läpimärkä. Tunnin päästä tarkastus, ja taas side läpimärkä! Näin jatkui koko päivän. Tokihan toinen päivä on aina runsain, mut olisin luullut kupin (lunette, suurin koko) hiukan kauemmin pitävän! Onko tämä enää normaalia?
Kommentit (13)
Minulla on taaksepäin kallistunut kohtu jonka napukka on niin alhaalla että helposti jää kupin kupin ulkopuolelle...
Onko siellä kupissa mitään vai onko kaikki mennyt siteeseen?
Minulla on ihan sama kuppi ja tyhjennän sen aamuin ja illoin eikä kertaakaan ole ollut täynnä yli puolen välin.
Kuppi on kunnolla paikallaan, "pyöräytän" sitä vielä, kun olen sen laittanut sisään. Kun otan pois, se on edelleen paikallaan ja pitää varovasti puristelemalla saada irtoamaan.
Onko näin runsaat kuukautiset jo vaaraksi terveydelle? Pitäisikö käydä lääkärillä?
- ap
Itse tyhjennän kuppini noin kerran vuorokaudessa ja usein on pidempikin tauko, kun kertakaikkiaan unohdan kupin olemassaolon?
Kuinka olet selvinnyt ennen kuppia? Eihän mikään tamponi tai side pidä tuollaista määrää.
Joko ei ole kunnolla paikallaan tai sitten sulla on superrunsaat kuukautiset!
Minulla se täyttyy ehkä kerran päivässä ja olen lukenut, että kuukautiseni ovat aika runsaat. Jos hemoglobiinisi on hyvä niin ei varmaan ole syytä kuitenkaan huoleen.
Kuppi on kunnolla paikallaan, "pyöräytän" sitä vielä, kun olen sen laittanut sisään. Kun otan pois, se on edelleen paikallaan ja pitää varovasti puristelemalla saada irtoamaan.
Onko näin runsaat kuukautiset jo vaaraksi terveydelle? Pitäisikö käydä lääkärillä?- ap
alko sama ongelma viime menkkojen aikaan. Saas nähä miten nyt seuraavissa käy :(
ja runsastuivat vaan koko ajan. Tunnin vaihtoväli minkä tahansa suojan kanssa oli alkupäivinä (1-3) aina pakko. Hormonikierukan ansiosta olen saanut useita vuosia elää normaalia elämää. Kohtuni limakalvo kasvaa liian paksuksi ilman tätä hormoniannosta.
minulla on niin runsaat kuukautiset, että joudun tyhjentämään ekana päivänä n. tunnin välein. Ainahan ne on olleet tämmöiset, ei vaan kukaan koskaan ottanut tosissaan kun ihmettelin nuorempana. Nytkin saa vieläkin vakuutella gynellä "että ihan totta, vuotoa on todella runsaasti" vaikka ikää on reilusti yli 30. Kun käytän pillereitä, vuoto on rauhallisempaa, tyhjennys ehkä vain 2 tunnin välein..... Kun yritimme raskautta, sain lääkäriltä Cyclocapron lääkettä pahimpaan vuotoon, mutat ei se paljoakaan auttanut. Paras on kun on hormonilääkitys, silloin ei vuoda niin paljoa. Mutta kaikki gynet ei tosiaan usko että vuoto on aivan kammottavaa ja kärsin välillä anemiasta sen vuoksi.
Sama ongelma.. Kuppi todella on täynnä samalla tavalla. Olen itse käyttänyt kuppia pari vuotta ja joka kerta pari ensimmäistä päivää saa tyhjennellä vähän väliä. Sille ei kai vaan voi mitään... Itse olen siihen jo tottunut, että saan tyhjentää sitä jatkuvasti..
Mutta tää Lunette vuotaa vielä enemmän ohi, muuten kyllä olisi mukavampi käyttää kun on pienempi kooltaan.
Olen pitänyt omiani runsaina, kun saan kuppia tyhjentää 3-4 h tunnin välein ja mielestäni ne on vielä selkeesti vanhemmiten vähentyneet ne vuodot...
Runsaat kuukautiset täälläkin, pari ekaa päivää saan olla tyhjentelemässä kuppia vähän väliä, sitten helpottaa. Kannattaa mainita runsaudesta kun seuraavan kerran käyt gynellä, mutta todennäköisesti vain sinulle ominaista.
vai onko sekin täynnä? Jos vuotaa, sinulla on joko liian löysät lantionpohjalihakset tai se ei ole oikeassa paikassa. Jos taas kuppikin on täynnä, sinulla on kyllä todella runsaat kuukautiset.