Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihme juttu taas.

Vierailija
18.04.2009 |

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200904159420441_hi.shtml



Hienoa, että syytön pääsi vapaaksi, mutta mitä helevettiä! Jutun lopussa lukee, että poliisi oli päästänyt 6kk vankilassa istuneen ja vapauteen, vaikka tuomiota olisi ollut jäljellä vielä 1½ vuotta. Tämä tapahtui siis ennen kun huomattiin, että tekijä oli syytön. Miksi ihmeessä? Mitä tämä pedofiilien hyysääminen oikein tarkoittaa?!? Jos olisi ollut syyllinen ei olisi istunut kuin 6kk oman lapsen toistuvasta hyväksikäytöstä. Eikä varmasti näyttänyt katumisen merkkejä, vaan edelleen kiisti tekonsa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

isä päästettiin vapaaksi poliisin suorittaman lisätutkinnan jälkeen ja asiasta on nuijuttu päätös vasta nyt. Hovissa ne aina kestää kauan.

Vierailija
2/3 |
18.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tässä vähän lisätietoa, että ei nämä pedofiliasiat aina niin yksipuolisia ole...



Suomalaisilla terveydenhuollon ammattilaisilla ei ole riittävästi pätevyyttä tutkia lasten hyväksikäyttöepäilyjä, kertoo Helsingin Sanomat.

Kun tutkijoilta puuttuu tarvittava osaaminen, voidaan viattomatkin tilanteet tulkita hyväksikäytöksi.

Lehti viittaa Turun yliopistossa ensi viikolla tarkistettavaan väitöskirjaan, jossa tutkitaan osaavatko mielenterveysalan ammattilaiset tehdä oikeita johtopäätöksiä hyväksikäyttöepäilyjä selvitellessään.

Psykologi Katarina Finnilä-Tuohimaan tutkimuksen mukaan ammattilaiset eivät ole perehtyneitä seksuaalista hyväksikäyttöä koskevaan tieteelliseen kirjallisuuteen, vaan he luottavat mieluummin omaan kokemukseensa. Väitöstutkimus osoitti, että tässä on riskinsä: käytäntöön tukeutuminen voi johtaa ylidiagnosointiin, ja tutkittavien omat uskomukset ovat ristiriidassa tieteellisen tiedon kanssa.

Yli puolet tutkituista piti esimerkiksi sopivana johdattelevien haastattelumenetelmien käyttämistä lapsia haastatellessa, ja noin 40 prosenttia uskoi leikin tarkkailun olevan hyvä tapa selvitellä hyväksikäyttörikoksia. Tieteellinen tutkimus on kuitenkin osoittanut menetelmän käyttökelvottomaksi.

Finnilä-Tuohimaa pitää tutkimustuloksia huolestuttavina. Vahvojen ennakkoasenteidensa vuoksi monet tutkitut lastenpsykiatrit, psykologit ja sosiaalityöntekijät eivät kykene tutkimaan hyväksikäyttöepäilyjä neutraalisti.

Erityisesti tutkijaa huolettaa se, että poliisi pyytää mielenterveystyön ammattilaisilta usein virka-apua hyväksikäyttörikoksia tutkittaessa. Finnilä-Tuohimaan mukaan ammattilaisten epäpätevyys voi kuitenkin johtaa siihen, että hyväksikäyttö jää joko huomaamatta tai syyttömät leimataan syyllisiksi hyväksikäyttörikoksiin.



Että silleen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pointtini oli siis se, että miksi pedofiliasta tuomittu päästetään vapaaksi ennen kuin on kärsinyt rangaistuksensa? Tässä tapauksessa vangittu oli syytön, mutta selvyys tähän tuli vasta vähän aikaa sitten.



En puhu nyt pelkästään tästä tapauksesta (jossa toki oli hienoa, että syyttä vankilassa istunut pääsi vapauteen), vaan ihan yleisellä tasolla siitä, että miksi meillä ei rangaistuksia joudu suorittamaan kokonaisuudessaan, vaan lähes aina vangittu pääsee vapauteen ennen tuomion päättymistä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi yksi