Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sisustusihmiset!

Vierailija
16.04.2009 |

Minkälainen sisustus sopisi taaperotytön ja leikki-ikäisen pojan yhteiseen huoneeseen? Nyt huone on vauvamaisesti sisustettu ja väreinä keltaista ja oranssia, kukka-perhosteemaa. Lapset muuttavat toiseen (isompaan) huoneeseen joka rempataan heille. Haluaisin iloisia värejä ja tekstiileiksi Marimekkoa kuten kaikki muutkin kodin tekstiilit. Kalusteet ovat valkoisia ja lattia tammilaminaattia. Olen ajatellut esim limeä, turkoosia tai oranssia yhdistettynä johonkin. Ideoita?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

seinät enää ja tekstiilit.



Marimekolla on kivoja, reippaita kuoseja. Niitä kohtuudella, ettei tule liian sekavan näköistä. Seinät voisivat olla valkoiset, ehkä yksi jollain tehostevärillä? No, varmaan tiedät itse parhaiten mikä sopii...Valkoinen on hyvä perustausta värikkäille kankaille ja leluille. Lime, oranssi ja turkoosi tai jokin yhdistelmä niistä kuulostaa oikein hyvälle. Varmaan sellaisina kirkkaina tai sitten 50-luvun tyyliin valkoiseen taitettuina, hieman murrettuina pastellisina toimivat hyvin.

Vierailija
2/3 |
16.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huone on kapeahko ja pitkänmallinen, ovi on toisessa päässä huonetta ja ikkuna toisessa. Jos maalaisin yhden seinän, voisiko se olla pitkä sivu (joka on ovea vastapäätä ja ainoa joka näkyvissä kun huonetta katsoo ovelta) vai korostaako se tätä pitkää ja kapeaa vaikutelmaa? En haluaisi maalata päätyseinää koska se on ikkunaseinä ja verhot tulevat siihen (Marimekon kankaan taustana uskoisin valkoisen seinän olevan paras).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai sitten maalaisin pitkät sivut siten, että maalaisin vain osa seinästä: vaikka 1/3 osa seinää takaseinästä kohti ikkunaa. Voisi olla jopa kummatkin seinät maalattu näin. Vaikka eri väreillä, jos haluaa. Se voisi rytmittää pitkää huonetta. SAmoin jos laitat maton, matto voisi olla leveä, lähes koko huoneen levyinen -se "levittäsi" huonetta.



Huonekalujen paikoilla voi vaikuttaa myös hyvin tilavaikutelmaan. Erityisesti sängyille olisi hyvä löytää sopivat paikat - sellaiset, missä olisi mukava nukkuakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän viisi