Oletko käyttänyt Nasolinia tai Buranaa raskausaikana (lääkärin luvalla tai ilman)?
Ibuprofeeniin eli Buranaan tai vastaavaan on itselleni annettu lääkärin lupa migreenin takia. Nyt rv 17 mennessä olen jo kaksi kertaa joutunut siihen turvautumaan (400 ja jopa 600 mg yhdessä parasetamolin kanssa, eikä siltikään kipu kokonaan lähtenyt..)
Nyt flunssan kourissa olen tänään jo ottanut 800 mg Buranaa pää- ja niskasäryn sekä yleisen tulehdustilan taltuttaakseni. Vähän ehkä auttanut... Hirvittää vaan isot (?) määrät.
Mutta phinta tässä flunssassa on jatkuva nenän tukkoisuus, jonka vuoksi on tosi vaikea nukkua. Jopa vauvojen miedossa Nasolinissa sanotaan, ettei saa ottaa raskaana ollessa verisuonia supistavan vaikutuksen takia. Mutta onko se vain ylivarovainen varoitus??
Oletko ottanut tosi tarpeeseen nenäsuihketta/tippoja (Nasolin, Otrivin) raskaana ollessasi?? Kiitos vastauksista.
t. ei pysty nukkumaan
on neuvolassa neuvottu kovaan päänsärkyyn. Ensimmäisellä ja viimeisellä kolmanneksella ei kuulemma saisi ottaa, koska niiden aikaisesta käytöstä on tutkitusti haittaa.
Työkaverille luvattiin kyllä lääkärin määräyksellä buranaa migreeniin, mutta vain iso kerta-annos - ei jatkuvaa ja säännöllistä käyttöä.