Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Motivoikaa mua aloittamaan köyhäily
13.04.2009 |
Kämppä pursuaa tavaraa, vaatekaapit vaatteita ja lapsella leluja enemmän kuin päiväkodissa yhteensä.
Silti aivan järkyttävä ostovimma koko ajan ja nyt pitäisi saada vihellettyä homma poikki, koska jään kohta äitiyslomalle ja tulot tippuvat sossunjono-tasolle.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Olen hyvä köyhäilijä, mutten tiedä, osaanko motivoida toista....
Muutama idis tulee mieleen:
-jätä viime hetkellä aikomasi tuote kauppaa, ja päätä tulla huomenna ostamaan se, jos se silloin vielä tuntuu tarpeelliselta.
-arvioi vaikkapa lelujen tms. tavaran keskihinta. Kerää lelut laatikkoon tai järjestä vaatekaappi (samalla tulee siivottua), ja kerro keskihinta kappalemäärällä. Istu sitten tavarapaljouden äärelle katsomaan, miten paljon rahaa siinä on. Laske montako työtuntia joudut olemaan töissä, jotta sinulle jää käteen rahaa ostaa nuo tuotteet.
-aseta itsellesi jokin ostotavoite, mielellään kallis (vaate, matka, huonekalu jne). Kirjoita listaan aina sen tavaran summa, jonka ostamisesta olet tavoitteen takia luopunut. Kun olet säästänyt tarvittavan summan, osta tavoitteesi.
Oliko ihan toimimattomia ideoita?
T. Nuukailija