Minkälaista kontrollia teillä on raskausaikana korkean verenpaineen/verenpainetaudin takia?
Kommentit (8)
Tehtiinkö enempi ultria? Mulla lähes sama tilanne, nyt on albetolia ja lepoa. Mutta mietin vaikuttaako tuo verenpaine istukan toimintaan, pitäisikö sitä ultrata?
ap
Tehtiin enemmän ultria, ja juuri sikiön kasvua seurattiin, sekä istukkavirtauksia. Toisaalta olisi varmaan tehty muutenkin enemmän koska jouduin ennenaikaisten supistusten takia osastolle, yhteensä tehtiin varmaan 20+ ultraa koko raskaudessa. Lisäksi lääkitys ja, paineiden ollessa erittäin korkeat, myös vuodelepo, sekä 24 h virtsakokeet.
toimintaan, (olen se 2) siten, että vauva ei ehkä saa tarpeeksi ravintoa ja happea.
Minun vauvani syntyivät, toinen täysin lasketulla ajalla lähes 7kk:n levon jälkeen painaen 3500g ja 51cm, seuraava levolla ja Albetol- lääkkeellä 8 päivää yli lasketun ajan painaen 4500g ja 53cm.
Ei ollut kumpikaan kärsinyt ravinnon puutteesta, istuka oli toiminut, toki tarkat seurannat ja kontrollit usein. levätä täyty., Ei ne hommat mihinkään katoa, vaikka tuntui niin järjen vastaiselta laiskotella pedissä kahden raskauden ajan. Yksi aiempi lapseni oli 2 viikkoa yliaikainen, minulla ei ollut niihin aikoihin vielä korkeaa verenpainetta, ja kun hän syntyi, paino oli 2970g. "kahdeksan kurttua" oli otsassa, rasvakerros oli lähtenyt, kun istukka ei ollut toiminut. Lääkäri kertoi että kaiki yliakaisuuden merkit olivat, iho kuoriutui jotenkin, laihuus jne. Olisi jo käynnistetty, mutta sitten syntyikin omilla supistuksilla. Vielä, kannattaa levätä, minä luin kasan kirjoja maatesssani kun kyllästyin tuijottamaan kattoon. Kirjastosta esim. Heli Hyvösen omasta lapsesta kertovan -Karoliina urhea pieni tyttömme sekä Tule silittämään tätä leijonaa (Karoliinalla todettiin vauvana syöpä silmässä) sekä Mirjam Kälkäjän - Kallis lapsi, jossa Mirjam kertoo oman keskosvauvan vaiheita.
Onnellista odotusta Sinulle ja perheellesi.
Tiedättekö, poistaako albetolin käyttö riskiä tuosta istukan huonosta toimivuudesta? Odotan kolmatta (ihan alussa) ja verenpaineet myös olleet ongelma, jokseenkin toisen raskaudessa asiaa kovasti vähäteltiin. Paineet oli kuitenkin pahimmillaan 116/156. Millä paineilla olette joutuneet saikulle?
Koska olin jo 37v odottaessani viidettä lasta, edellisten ollessa jo isompia, nuorin 5½v, katsottiin minun olevan riskisynnyttäjä kohonneella verenpaineella. Aivan alkuraskaudesta saakka jouduin jättämään työni, lääkäri kirjoitti kerralla todistuksen, etten mene työhön raskauden loppuaikana. Koskaan aiemmin ei ollut verenpaineen kanssa ongelmia. Alapaine oli 95.
Minun piti tosiaan lääkärin ohjeen mukaan levätä, jos alapaine nousisi yli 100, niin sairaalaan vuodelepoon. Siksi kontrollit oli niin usein kuin kirjoitin aiemmissa kirjoituksissani.
Seuraavassa raskaudessa jouduttiin antamaan minulle Albetol-lääke, olin pärjännyt levolla kuudenteen kuuhun asti ilman lääkettä.
Kun tämä viimeinen raskaus alkoi olin ehtinyt olla työssäni vain vuoden. Testi oli plussaa, jolloin pian mentyäni lääkäriin, määrättiin taas sairaslomalle loppuraskaudeksi tietäen jo edellisestä raskaudesta että levätä täytyy ja mahdollisesti lääke ja sairaalahoitokin.
Koko ajan kontrollit, olin 39v ja pidettiin tarkkaan huolta voinnistani kuten vauvasta myös.
Kun meni lasketun ajan yli viikon verran niin päivittäin olin joutunut ravaamaan sairaalan polilla 40min. automatkan verran. En ollut suostunut käynnistykseen lasketun ajan aikoihin, joten määräsivät sitten käymään joka päivä tarkistuttamassa vauvankin voinnin, odottaen omia supistuksia.
Kun seitsemän päivää oli yli, verenpaine oli jo 195/115 enkä enää saanut lähteä kontrollista kotiin, ymmärsin tilanten vakavuuden.
Vauva painoi hienosti 4500g eli ei ollut kärsinyt istukan vajaatoiminnasta, sitävastoin toiseksi syntynyt vauva ilman korkeata verenpainettani ei saanut ravintoa yliaikaisuuden takia. Laihtui vimeisillä päivillä ennen syntymää.
Tiedättekö, poistaako albetolin käyttö riskiä tuosta istukan huonosta toimivuudesta? Odotan kolmatta (ihan alussa) ja verenpaineet myös olleet ongelma, jokseenkin toisen raskaudessa asiaa kovasti vähäteltiin. Paineet oli kuitenkin pahimmillaan 116/156. Millä paineilla olette joutuneet saikulle?
Minä jouduin sairaslomalle ja vuodelepoon paineilla 190/120, mutta tosiaan olisin joutunut jo alemmillakin koska se 100 alapaine olisi ollut sairaalakeikan alaraja, mulla vaan oli jo alkuraskaudesta noin korkeat paineet eli ei ehditty matalampia mitatakaan. Kyllähän sen paineiden laskemisen (eli lääkityksen) pitäisi vaikuttaa istukan toimintaan, joskaan se ei ymmärtääkseni kaikilla toimi (mutta parempi kuitenkin lääkityksellä kuin ilman). Myös minulle syntyi ihan normaalikokoinen lapsi (3100 g) eikä napanuoravirtauksistakaan koskaan löytynyt blokkeja, vaikka paineet olivat tosi korkeat monta viikkoa.
kylläpä on ollut teillä erilaiset käytännöt, katsoin neuvolakortista ja ensimmäisen kerran alapaine ylittänyt 90 viikolla 21, neuvolantädin mielestä ei huolta, kun ensimmäisessä raskaudessakin paineet alkoivat kohota loppua kohden.. Lääkäriin tosiaan pääsin vasta sillä 116 alapaineella. Silloin hieman ihmetytti neuvolan linja ja nyt tajuan, että sehän on ollut hyvinkin poikkeava! Onneksi nyt eri kunta ja myös mukava ja välittävä neuvolantäti.
terv. 6
kahdelle iltatähdelle, joiden odotusaikana oli korkea verenpaine.
Ensimmäistä iltatähteä odottaessa ensiultrassa lääkäri määräsi koko loppuraskauden ajaksi sairaslomalle, en saanut tehdä oikeastaan mitään, vain levätä. Lepo on tärkeä, sillä voidaan ehkä saada paine pidettyä sallituissa luvuissa.
Kotona lepoa ja sanottiin, että jos alapaine menee yli 100, niin sitten sairaalan makaamaan.
Joka toinen päivä täytyi käydä neuvolassa mittauttamassa verenpaine, virtsakoekin.
Neuvolakorttiin niitattiin kiinni lisäsivu, jossa paineet kirjattuina, niin usein kävin. Lisäksi kaksi kertaa kuussa sairaalan polilla. Ensimmäinen iltatähdistä syntyi. olin levännyt ja noudattanut lääkärin ohjeita, sillä mieluimmin makaan kotona.
Seuraava raskaus alkoi aika pian ja heti kun raskaudesta tiedettiin, sain suoraa sairaslomaa ja taas lepoa, lepoa...kaksivuotias nuorin ja useampi koululainen.
Edelleen neuvolassa samoin kuin ennen, sairaalan polilla myös joka toinen viikko, mutta nyt jouduin lääkitykselle kuudennessa kuussa.
Enää lepo ei auttanut. Sain Albetolia ja sinnittelin lepäämässä kotona, aina alapaine melkein 100 ja kerrankin kysyin hoitajaa tulemaan käytävään useita kertoja uudelleen mittaamaan. Ajattelin että paine laskee kun ei näy lääkäriä, joka patisteli ovea näyttäen osastolle makaamaan.
Kiltti hoitaja kävi aina uudelleen odotustilassa mittaamassa ja vihdoin totesi kirjoittaen tiedon lääkärille, just 100 alapaineessa. Hän näki pelkoni, mietin ennen hoitajan tuloa kuinka hengittäisin että se laskisi, suu auki vai kiinni jne. Antoi kai luvan kriittisellä lukemalla, kun uskoi että lepään kotona, olin saanut verenpainereseptin ja käyn kontrolleissa kuten ennenkin.
Vauva syntyi terveenä, kaikki OK, mutta minulle jäi verenpainetauti ja olen lääkityksellä ollut imetyksen lopetettuani. Pitkitin maidon takia (luovutin myös sairaalaan maitoa) lääkkeen aloittamista, riskinsä siinäkin.