Kaksosten kummeista asiaa
Mietin tässä miten muut kaksosten saaneet/odottajat olette ratkaisseet kummi asian? Oletteko valinneet yhteiset kummit lapsille vai kummallekin omansa? Olemme miettineet että meidän vauvoille tulisi kummallekin tulisi kolme kummia, mutta meneekö jo yliammutuksi?
Julianna
Kommentit (3)
Meilläkin on kaksosilla omat kummit ja molemmilla 4 kappaletta.
Toisella 1 tuttavapariskunta ja 1 sukulaispariskunta.
Toisella 1 tuttavapariskunta + silloin sinkkuina olleet veljeni + serkkuni.
Aikapaljon sitä väkeä oli ristiäisissä siellä edessä, enemmän kun "katsojia" mutta halusimme 4 kummia per muksu ja halusimme kohdella heitä yksilöinä :)
Meillä on myös kaksosilla omat kummit, kolme kummallakin. Ja nyt kun ovat 5v. niin todella tärkeä asia tämä et on joku täysin OMA ihminen!
Meillä puhutaan hyvin useasti ylpeänä siitä kuka on MINUN kummi.
Ainut on synttärit ja joulut, eli siis lahjat... Niissä voi tulla joskus kiistaa kun toisen kummi onkin ostanut hienomman ja kivemman lahjan. ;)
Kyllä me ainakin ajateltiin omat kummit molemmille ja neljä olis tulossa toiselle ja toiselle kolme sillä miehen siskolla ei ole miestä joten toinen saisi siitä syystä yhden vähemmän. Eikä ole sellaista sinkkuystävää jota vois neljänneksi pyytää toiselle mut eipä se varmaan haittaa.
Ovat kuitenkin yksilöitä vaikka kaksoset ovatkin niin minä oon aina ollut sitä mieltä et omat kummit molemmille. Mun pikkusiskot on kaksoset ja heillä on myös omat kummit. Ja sillai kun ajattelee et sama määrä kummeja molemmille mitä yhdellekin lapselle olis.
Kunhan ei lopu kummiehdokkaat kesken :)