G: Osallistutteko Earth Hour -kampanjaan?
Kommentit (11)
http://www.earthhour.org/home/fi:fi
Lauantaina 28.3. klo 20.30 voit ilmaista huolesi ilmastonmuutoksesta sammuttamalla valot Earth Hourin ajaksi.
Tällainen mielenilmaus.
ap
Muutenkin meillä vahdataan energiankulutusta. Tyhjissä huoneissa ei pala valot. Tietokonenurkassa on kaikki laitteet yhden kytkimen päässä. Tv- ja muut laitteet samoin. Aina kun ei käytetä kytkimestä virrat pois. Latureita ei loju pistokkeissa jne, jne.
Muutempa se nyt on yksityistalouksissa ihan sama sammuttaako ne tunniksi valot vai ei.
Koska haluan itse ja erityisesti muidenkin perheenjäsenten kiinnittävän huomiota kestävään kehitykseen ja energian säästämiseen.
ja muistuttelen ystäviänikin. Miksi? Kaikki mikä kiinnittää huomiota ilmastonmuutokseen ja saa ihmiset tietoisemmaksi siitä on hyväksi. Lisäksi minusta on kaunis ajatus että esim New Yorkin Times Square tai Champs Elysée pimenevät tunniksi. Maailma on hetken vähäntoisen näköinen.
On tärkeää osoittaa yhdessä mieltä. Mieleeni juolahti, että laitoin aikoinaan ikkunalle kynttilän Jokelan uhrien muistolle ja niin näyttivät tekevän naapurinikin. Se oli hienoa minusta.
Naurettavaa kaksinaamaisuutta. Kun sammuttaa valot tunniksi niin voi taas jatkaa kerskakulutusta, pitää koneen auki yötä päivää, matkustaa joka toinen kuukausi lentäen jonnekin ja ajaa maasturilla kauppaan ja kerätä ulkomaalaiset hedelmät paperipussiin, voi vittu miten säälittävää.
Tosin meillä koko talo on muutenkin tuohon aikaan melkein pimeä, että ei paljon näy ulospäin eroa.
Ajatus on tärkein.
Meillä kyllä vahdataan muutenkin energiankulutusta eli pyritään lähinnä olemaan kuluttamatta turhaa.
en ole perehtynyt.