Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

3-vuotiaan heikko näkö

27.03.2009 |

3-vuotisneuvolassa meidän tytön näkö osoittautui aika heikoksi. Mikäli muistan oikein, terveydenhoitaja sanoi näöntarkkuudeksi 1,6 cm. Eli noin sentinkorkuisia kuvioita ei enää erottanut vajaan kolmen metrin päästä. Lapsi sai katsoa kummallakin silmällä yhtä aikaa eikä tarkistettu niitä erikseen. Terveydenhoitaja sanoi, että on vielä normaaliksi luokiteltava näöntarkkuus tuon ikäiselle, mutta pitäisi tarkentua vuosi vuodelta ennen kouluikää. Kuinka normaalia näin heikko näkö on ja onko toiveita, että se tuosta vielä tarkentuisi? Onko muilla kokemuksia? Voiko näön kehittymiseen vaikuttaa harjoittelemalla tai ruokavaliolla?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten 1,6 arvona olisi mitenkään huono. Hyvän raja on 0,8 tai yli eli 1,6 on oikeastaan jo melkein kotkankatse. Meidän tytöllä arvot olivat molemmissa silmissä 1,25 ja yhteisnäköö 1,6 ja se arvosteltiin erittäin hyväksi.

Toki silmälihakset kasvavat lapsen myötä ja näkökyky saattaa muuttua. Suuntaan tai toiseen.

Vierailija
2/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

taisi olla ennemminkin 0,6 kuin 1,6. Luulin, että arvo kertoo suoranaisesti, kuinka korkea kuvio on, mutta näin ei siis olekaan.

Muistaakseni lapsi alkoi nähdä huonosti jo kuviotaulun (LH-taulu) kolmannen tai neljännen rivin, jossa kuviot vielä olivat isoja, siis ainakin sentin korkuisia tai suurempia. Onko kuinka tavallista nähdä noin huonosti kolmevuotiaana?

Terveydenhoitaja sanoi, että on normaalinäkö, mutta ei se kyllä hyvältä minun mielestäni vaikuttanut. Onkohan silmälasien hankinta kohta edessä..?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haittaako lapsesi näkö hänen jokapäiväistä elämää. Esim kompuroiko hän sen vuoksi, ettei näe jalkojaan? Kaataako hän jatkuvasti juomalasinsa pöydässä, etsiikö veitseä tai haarukkaa väärästä paikasta? Näkeekö lapsi kengännauhat tai tarrat, pystyykö laittamaan ne kiinni itse? Hukkuuko legopalikat leikissä vai löytääkö ne oikeaan osoitteeseen toisten palikoiden päälle.?

3-vuotiaan näkötestiä saattaa häiritä monet tekijät. Testitilanne on vain yksi pieni hetki elämää. Parhaiten näkökyvyn voi vanhemmat nähdä tavallisessa elämässä ja arjen tilanteissa. Laseja tarvitaan sitten, kun muuten ei enää pärjää.

Terveisin Nyytinen, alle kouluikäisenä huonon näkökyvyn vuoksi päin seiniä kävelleenä

Vierailija
4/6 |
30.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 3-vuotiaalla on mielestäni karsastusta. Lähinnä piilokarsastusta, mitä ei yleensä huomaa. Enemmän väsyneenä silmät saattavat katsoa hieman eri suuntiin, vaellella. Tämä on yleistä likinäköisillä eli jos ei näe kauas. Oletko huomannut vastaavaa? Tämä saattaa vaikeuttaa ymmärtääkseni kohteen tarkentamistakin. Likinäköisyys on ilmeisesti jossain määrin periytyvää. Onko teidän suvuissa paljon likinäköisyyttä? Mikäli on, kannattaa näköä seurata kyllä lapsillakin tarkemmin.



Meillä 3-vuotisneuvolassa tuli myös hieman vastaavanlainen tulos eli tarkkuus riittää. Jotenkin jäi kuitenkin sellainen maku, että oliko kuitenkaan kovin hyvä. En enää muista, mikä tarkkuus oli, molemmat silmät katsottiin erikseen.



Ajattelin itse tilata tytöllemme ajan silmälääkäriltä. Sielläpähän sitten selviäisi, miten näön laita on, eikä tarvitse itse arvuutella.



Noista vinkeistä näön kehittymisen suhteen. Jossain oli juuri tutkimus, minkä mukaan liikkuminen vähentää likinäköisyyden pahenemista. Ilmeisesti jonkinlaisista näköharjoituksista voi olla myös joissakin tapauksissa hyötyä esim. jos on tuota karsastusta ja toinen silmä "laiska" katsomaan, kuten voi myös olla.

Vierailija
5/6 |
05.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä heikkonäköisyys ei ole näkynyt arjessa. Tyttö näkee hyvin lähelle ja tekee tarkkoja juttuja sormillaan hyvin. Ei törmäile, kompuroi tms. Etäämmälle vaan ei näe kovin tarkasti. Muuten en ole sitä huomannut kuin siellä näöntarkastuksessa. Likinäköisiä ollaan molemmat vanhemmatkin. Karsastusta en ole havainnut silmissä lainkaan.

Toivottavasti muutkin vielä kertovat kokemuksistaan heikkonäköisyydestä :)

Vierailija
6/6 |
05.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikamme huono näkö huomattiin 3-vuotisneuvolassa vuosi sitten samalla tavalla kuin kuvailit tyttärellesi käyneen. Olimme tosin uumoileet jo kotona näön olevan huono, poika kun ei nähnyt esim. liikkuvasta autosta hänelle osoitettuja asioita kuten kaivuireita tai traktoreita ja pyrki jatkuvasti kotona liimaantumaan telkkariin kiinni. Terveydenhoitaja antoikin lähetteen silmälääkärille, joka määräsi silmälasit (-4 ja -4,5). Lisäksi jonkinverran on hajataittoa jota myös korjattiin. Tällöin oli puhetta, että näköä seurataan vuosittain ja on oletettavaa että näkö parantuu kun se korjataan silmälaseilla ajoissa. Näin ilmeisesti useimmiten tapahtuukin, tosin olimme vuositarkastuksessa ja näkö oli edelleen huonontunut ja nyt olemme menossa Silmäklinikalle tutkimuksiin.



Mikäli mietityttää, kannattanee pyytää lähete silmälääkärille mikäli ette sitä jo saaneet. Ainakin meilläpäin (Espoo) kaupunki korvaa kaksi silmälääkärikäyntiä (omavastuun 22,- joutuu maksamaan). Silmälaseihinkin saa jonkinverran tukea.



Hyvää jatkoa teille!

T:Onnellisen 4-vuotiaan rillipään äiti