Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

korvien putkitus yksityisellä, kokemuksia?

Vierailija
26.03.2009 |

heippa.

Kertokaas kokeneet miten on tehty tuo operaatio teidän lapselle.

Laitetaanko aina tippakanyyli käteen? Missä vaiheessa, nukutettuna jo vai ennen sitä? (neulat hirvittävät, ja pelkäävä lapsi)

Millainen esilääkitys, suunkautta nestemäinen vai kuinka?

Saako heräämöön mennä vanhempi heti kun lapsi tulee leikkurista?



Jos joku jaksaa kertoa kokemuksia niin olisin iloinen, meillä ei ole vielä tullut ohjeita kotiin lekurilta kuinka kaikki menee...



Kiitos!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi sai ensin emla-laastarin käteen, sitten myöhemmin esilääkityksen, oli aika pihalla, kun meni leikkaukseen. Heräämöstä toivat mun luo ja osastolla nukkui sitten lisää ja leikki herättyään. Sillä aikaa sai hoitoohjeita ja sit mentiin kotiin.

Vierailija
2/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

esilääkitys millainen?

kanyyli käteen?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

suun kautta sai lääkettä muistaakseni

Vierailija
4/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esilääkityksenä taisi olla pronaxenia, ei kanyylia.

Nukutuksen aloitukseen sai olla mukana, sitten passitettiin odotustilaan, mistä tultiin hakemaan vajaa puolen tunnin päästä kun lapsi alkoi heräillä, tässä tapauksessa itkeä puolitokkuraisena.



Lapsi oli just täyttänyt 1 vuotta.

Hyvin ja helposti hoitui.

Vierailija
5/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mentiin leikkaussaliin (lapsi ja äiti), lapsi sai olla minun sylissäni, anestesialääkäri antoi anestesiakaasuja maskista - lapsi vaipui uneen sylissäni. Siitä nostettiin leikkauspöydälle, lääkäri maskitti sillä aikaa kun hoitaja laittoi kanyylin. Minä lähdin kahvikupposelle leikkauksen ajaksi ja minut noudettiin odotusaulasta kun leikkaus oli ohi. Menimme heräämöön jossa lapsi heräsi siis minun läsnä ollessa. Kaikki meni loistavasti.

Älä huolehdi liikaa etukäteen. Kunhan paperit ovat tulleet, jos vielä jokin sinua mietityttää, voit soittaa ko. yksit. sairaalaan ja sieltä varmasti löytyy esim. joku hoitajista joka voi selostaa käytännön kulkua. Lääkäri selostaa itse toimenpiteen tarvittaessa.

Vierailija
6/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kokemus yhteensä yhdeksästä eri putkituksesta kolmessa eri yksityisessä lääkäriasemassa.



Esilääkityksenä yleensä pronaxen tai pamol/panadol, vauvana suppona, isompana nestemäisenä tai imeskeltävänä tablettina. Mukana on saanut olla siihen saakka kun lapsi nukahtaa. Ja saanut nukahtaa syliin. Heräämöön haettu heti, kun lapsi on alkanut heräilemään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten en enää muista saiko esilääkitystä. En edes muista oliko kanyyliä, mutta jos oli, niin laitettiin vasta nukutettuna. Meillä paikalla oli isä sekä äiti. Minä kannoin lapsen suoraan leikkuriin ja laskin sängylle, pitelin kiinni. Saman tien nukutuslääkäri laittoi lapselle maskin ja ennen kuin kukaan meistä ehti kunnolla edes tajuta, oli lapsi jo nukutettu. Eipä jäänyt äidillekään jännitettävää. Hetken odotimme ulkona (tuntui tosi lyhyelle ajalle) kun putket laitettiin ja risat leikattiin. Sitten lääkäri vei meidät huoneeseensa lähettyville, kertoi miten operaatio meni ja mille korvat näyttivät, hoito-ohjeet olimme saaneet jo ennen leikkausta. Saman tien pääsimme lapsen luo toipumishuoneeseen, jossa lapsi jo heräili hoitajan kanssa. Ilmeisesti tuossa käytettiin jotain aika kevytnukutusta, kun koko hommaan ei mielestäni mennyt puolta tuntia. Pari tuntia seurailimme huoneessa, lapsi sai kylmää juotavaa ja syötävää, taisi olla jäätelöä. Risojen poiston takia ei saanut koko päivässä syödä kuumaa eikä karkeaa. Näin sis meillä, mutta eri yksityisillä voi olla erilaisia tapoja. Aika liukuhihnalta tuota tekivät, lapsia putkitettiin useita, meitäkin oli samassa huoneessa toipumassa kolme vai neljä lasta verhoilla erotettuna.

Vierailija
8/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meinasin eka että lonkalta vastaan, mutta enhän edes muista kaikkia yksityiskohtia noin tarkkaan. Hyvät kokemukset olivat. Pojalleni putket laitettu 04, 05 ja 06 yksityisellä. Hienosti ja ammattimaisesti hoidettiin homma.



Riippuu niin paljon mistä tykkää. Ekalla kerralla tarjottiin että sain pitää lapsen sylissä, kun torkahtaa anestesiakaasuun, kun yleensä vanhemmat haluaa olla siinä itse. Myöhemmillä kerroilla halusin hoitajien tekevän sen homman ihan ehdottomasti ja sanoin lapselle hei heit salin ovella. Minusta oli vastenmielistä ja pelottavaa, kun lapsi retkahti sylissä ja silmät heitti volttia.



Esilääkkeen poika sai suun kautta ja olikin vähän rauhallisempi. Nukutuksia ei koskaan tehdä ilman tippaa. Kuuluu normaaliin riskien minimointiin. En kuolemaksenikaan muista missä vaiheessa se pojalle laitettiin, mutta en podekaan piikkipelkoa ;). Lasta voi kyllä valmistella jotta hän suhtautuu luottavaisesti tilanteeseen tai tartuttaa oman pelkonsa. Suosittelen valmistautumaan.



Ekalla kerralla poika havahtui saman tien hereille heräämössä ja kutsuivat lääkepöllyistä lasta rauhoittelemaan. Muilla kerroilla poika nukkui pitkät unet ja sain lukea lehteä vieressä vähän ennen kuin olisivat mieluusti jo ruvenneet heivaamaan meitä ulos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja olisiko kellään ajatusta miten kertoisi 3v tytölle mitä silloin tehdään, kuinka asiaa pohjustaisi? Vai ymmärtääköhän lapsi miten tuota asiaa..



ap vielä miettii

Vierailija
10/10 |
27.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja olisiko kellään ajatusta miten kertoisi 3v tytölle mitä silloin tehdään, kuinka asiaa pohjustaisi? Vai ymmärtääköhän lapsi miten tuota asiaa..

ap vielä miettii

leikkauspöydälle. Heräämöstä toivat odottelutilaan heti, kun alkoi avaamaan silmiään.

Lapsi 3 v, ja ihan pirteänä heti.

Me juteltiin ennen toimenpidettä siitä, että mennään lääkäriin ja lapsi saa "hengityslääkettä" (baby haler käytössä, joten maski tuttu) ja nukahtaa, sitten laitetaan putket korviin ja kun herää saa jätskin :). Ja kerrottiin että tämä tehdään sen takia, ettei korvat olisi enää niin kipeät (on ollut tosi paljon tuöehduksia).

Tosi hyvin meni, lapsi oli itse sitä mieltä etteo edes nukkunut ;).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kahdeksan