Annoin lahjaksi ilmaisen
Skootteri, johon heillä itsellään ei ollut ilmeisesti varaa? Pyydä mielet pahoittanut lahja takaisin, sillä siitä pääsee.
Kommentit (20)
Minusta olitte kilttejä kun annoitte lahjaksi noin kalliin lahjan, monelle olisi saattanut tulla mieleen myydä tuo, ja antaa heille sitten jotain ihan normaalihintaista lahjaksi. Eli kun ottaa huomioon, että myymällä käyttämättömän skootterin olisitte saaneet vähintään satoja, ellei tuhansia euroja, olette antaneet aika kalliin lahjan.
Mutta ehkä heitä nolottaa lahja, ja siksi sitä vähättelevät, ettei kuulostaisi niin pahalle se, että ottivat sen vastaan.
että sinä annoit lahjan jonka he olisivat halunneet antaa, mutta ei ollut varaa.
Olisithan sinä voinut myydä sen skootterin ja antaa tytölle jonkin pikkulahjan. Olisiko se ollut enemmän vanhempien mieleen?
Iloitse siitä, että tyttö on ainakin todella mielissään kun on moneen kertaan kiittänyt, ilmeisesti ei olisi saanut skootteria ilman sinua. Jätä ne typerät vanhemmat omaan arvoonsa.
aika törkeitä sukulaisia teillä. Aivan sama oletko saanut skootterin ilmaiseksi, se on kuitenkin helposti parin tonninkin arvoinen. Aivan sama kun voittaisit lotossa pari tonnia, antaisit ne lahjaksi tuolle lapselle ja vanhemmat valittaisi kun et olisi "maksanut" lahjasta mitään?!!!! Että sait sen ilmaiseksi ja annoit eteenpäin. Minä sanoisin tuossa tilanteessa kyllä aivan suoraan päin näköä, että tuntuu kyllä aika törkeältä tuollaiset puheet ja että olet pahoittanut niistä mielesi. Kyllä varmasti tajuavat sitten itsekin typeryytensä!
Ovat vain harmistuneita/mustasukkaisia, kun täti (eivätkä he itse) toteutti tytön haaveen. Oletkin kyllä reilu täti :) Moni olisi tosiaan myynyt skootterin, ottanut rahat ja ostanut tytölle jotain oletetun lahjan hintaista.
Kukaan muu tuskin väheksyy tai ihmettelee lahjaasi kuin kateelliset vanhemmat. Ja pääasia on, että lahjansaaja arvostaa.
Minä olin kaasona entiselle bestikselleni. Suunnittelin ja tein hänen toiveidensa mukaisen unelmien hääpuvun ja sulhaselle liivin ja blastronin. Vaatteet eivät maksaneet morsiusparille mitään, minulle kylläkin melkein 400€ , olivat minun häälahjani heille. Lisäksi tein paljon koristeita, joiden materiaalikustannuksiin myös osallistui hiukan. Eipä tullut kiitoskorttia ja ystävyys katkesi, kun en mitään lahjalistan törkyhintaisista lahjoista hankkinut...
mitä tekee 14-vuotias skootterilla?
Halutahan tuon ikäinen saa ja omistaa, mutta käyttää ei.
arvonnassa voittamani skootterin veljen 14v tytölle ja nyt jälkeenpäin olen saanut kuulla pelkää pahaa.
Olivat iloisia koska veljen tyttö oli pitkään halunnut skootterin.
Puhuivat että ollaanpa me pihejä kun ilmaisia lahjoja annetaan!
En ymmärrä! Tyttö sai mitä halusi ja me ei itse sitä tarvittu
naljailevat, pitävät heitä kiittämättöminä moukkina.
Ne kuitenkin aika arvokkaita, 2000-3000€
kun nähdään, kiittää. Mutta vanhemmat naljailevat selän takana ja meidän yhteisille tutuille.
niin jotain samanarvoista? kysyppäs....
ei me ainakaan tuon arvoista lahjaa olisi ostettu. Ehkä 50€ max rahaa annettu.
harmittaa, kun heillä itsellä ei ollut varaa hankkia tytölleen skootteria? Aika outoa kyllä valittaa siitä, että olit saanut sen ilmaiseksi..olisivat onnellisia, että heidän ei tarvitse sitä hankkia ja kenenkään ei tarvinnut maksaa siitä..oletko kysynyt, että mikä siinä oikeen nyt mättää?
Me ollaan kuulemma niin pihejä, ettei raaskita antaa mitään.
pitänyt vielä antaa/ostaa joku lahja? No huh huh...
teki niin tai näin koskaan ei ole hyvä.
Tai niitä itseään nolottaa, että tytölle on annettu niin arvokas lahja (jota itse eivät olisi pystyneet hankkimaan). Lahjaa pitää sitten väheksyä, jotta häpeä hieman lievenisi.
eikä kovin totista porukkaa olla.
Veljen vaimo kyllä muutenkin aina mollaa muita ja väheksyy ja tuo itseään esille.
Ihan sama minulle, mutta kieltämättä pahoitimme mielemme, koska tiesimme tytön sitä pitkään halunneen ja luulimme että kaikki iloisia. Pääasia että tyttö pitää siitä.