Voiko naisesta johtuva lapsettomuus olla lopullista?
Siis että hoitokeinoa ei löydy? Olen käsittänyt, että jos lapsettomuus johtuu miehen huonoista siittiöistä, ennuste on huono, mutta naisilla on monia erilaisia hormonaalisia keinoja edesauttaa raskautumista.
Kommentit (7)
Esimerkkitapauksessasi kyse ei ole lapsettomuudesta siinä mielessä, jossa sitä tarkoitan.
Silloin voi tulla raskaaksi koeputkihedelmöityksellä.
lapsettomiksi, ja sitten kuitenkin saavat ihan biologisen vauvan. Ilmeisesti moni tila elimistössä voi muuttua.
luovutetuilla munasoluillakaan
hoidoissa on aina joku onnistumisprosentti minkä kääntöpuoli on sitten se että on epäonnistumisprosenttikin.
eli aina joillakuilla hoidot jää turhaksi
ja arpeuttanut munasarjat pahasti, siinä ei ole mitään tehtävissä.
Mutta ei hedelmöittyneen munasolun kiinnittymiseen. Usein hoidoissa määrätään lugestronia tukemaan, mutta se ei todellakaan takaa onnistunutta lopputulosta. Kiinnittyminen on monimutkainen prosessi, jota lääketiede ei vielä kunnolla tunne (sanoi yksityisklinikan lapsettomuuslääkäri).
On totta, että ihan jokaista ei siten pystytä auttamaan. Mutta täytyy muistaa, että suurin osa hoitoon hakeutuneista pareista saa ennemmin tai myöhemmin positiivisia uutisia.
Jos vaikka kohtu on poistettu, niin ei siinä hormonit paljoa auta.