Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko muiden ekaluokkalaiset miten vastuuntuntoisia jo koulunkäynnistään?

Vierailija
20.03.2009 |

Meidän ekaluokkalainen tyttö on kyllä ihan huithapeli tuon koulunkäynnin kanssa. Pärjää hyvin kyllä koulussa, mutta ei muista/jaksa tehdä läksyjä, ellei muistuta jne. Häntä ei tunnu tuo koulunkäynti suuremmin stressaavan... Esikoinen oli jo ekalla luokalla taas tosi vastuuntuntoinen, teki kaiken tosi huolellisesti jne. Onko muissa ekaluokkalaisissa näitä huithapeleita, eli onkohan vielä ihan normaalia, vai pitäisiköhän tuohon ja alkaa puuttumaan tiukemmin...?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei varmasti tekisi läksyjä, jos en joka päivä asiasta sanoisi ja sitten tarkastaisi, että on tehty. Muutenkaan ei ole ollenkaan omatoiminen, mammanpojan olen siis kasvattanut...

Vierailija
2/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hei hei, kysyin sitten että unohtuikohan jotain? Ei edes tajunnut, että reppu ei ollut selässä, ilman reppua olisi lähtenyt viuhtomaan :D. No, on kyllä muutenkin sellainen taivaanrannanmaalari joka ei turhia paineita asioista ota... ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että menee koulussa ihan hyvin. On vaan niin hurja ero verrattuna tuohon esikoiseen tuossa huolellisuudessa. Tekee koulujutut ns. vasemmalla kädellä, ei huolta huomisesta... ap

Vierailija
4/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekee kyllä läksyt ihan oma-aloitteisesti. Eli kun tulee kotiin niin ottaa ne esille ja alkaa ne tehdä. Syksyllä vielä istuin aina vieressä. Mutta saattaa unohdella kirjoja pöydälle ja muistutan häntä sitten että ne pitää laittaa reppuun jne. Muuten on muistanut myös hyvin ottaa läksyt mukaan kotiin koulusta. On muutenkin vastuuntuntoinen poika.



Eri asia on kyllä tytön kanssa joka aloittaa koulun nyt syksyllä... Hänestä en tiedä miten alkaa mennä:(.

Vierailija
5/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitäisi olla huolellisempi. Eli huolestunut olen. Luulen että ope vihjailee add:ta:(

Vierailija
6/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan oma-aloitteisesti. Koulunlähtö voisi joskus unohtua, jos yksin olisi kotona. Minä saan joka aamu sanoa, mitä puetaan, ja että otapa se reppu myös. Huomaa kyllä ovella, jos reppu puuttuu, ei ilman lähtisi. Mutta ei ikinä muista ottaa sitä tullessaan huoneestaan. Tähän mennessä olen saanut pitää huolen lähtöajasta. Mutta nyt näyttää jo itse katsovan kellosta, milloin olisi hyvä lähteä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap: Taidat puhua mun tytöstäni :D. Ei stressaa, ei. Olen aamuisin lähettämässä tyttöä kouluun, ei varmasti itse muistaisi edes lähteä. Onneksi on koulukyyti, muuten unohtuisi matkan varrelle...Läksyjen tekemistä vahdin sivusilmällä, muuten karkaa kesken muihin, kiinnostavampiin juttuihin. Tyttäreni on taiteilijaluonne, joten en ole kovinkaan huolestunut. Hämmästynyt kylläkin, sillä olen itse jo pienenä ollut kovin tarkka ja huolellinen asioiden hoitamisen suhteen. Ei ole tyttö tullut äitiinsä...

Vierailija
8/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulussa pärjää kuitenkin hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tullessaan lauloi samalla "rouva hulda huoleton"... Mietin vaan, kun just on tästä tännekin kirjoittanut, että eipä olisi voinut sopivampaa laulua taas lauleskella :D. ap

Vierailija
10/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä nyt jo 3luokkalainen kaveri oli ekalla huoleton (ja tavallaan on sitä edelleenkin), mutta silti vastuuntuntoinen. Välillä hänelle tulee vieläkin jotain unohduksia, mutta muistaa ne kyllä viime hetkellä (esim. läksyt kun menee nukkumaan jne.). Koulu on hoitunut aina melko hyvin.



Nyt 1luokkalainen on myös vastuuntuntoinen. Hän ei tosin ole huoleton, vaan pohtii asioita usein etukäteen ja joskus vähän stressaakin. Hänellä koulu hoituu todella hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kouluun jää vaatteita jatkuvasti. Kirjoja unohtuu ja ylimääräisiä kantaa mukana. Siis sellaisia, joista ei läksyä. Kerran oli kaverinkin kirja repussa kaksi päivää, kun ei muistanut palauttaa..



Opettajan arviossa jouluna kaikki muu oli ok, paitsi huolellisuus vähän heikkoa.

Vierailija
12/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tekee läksyt suurimmaksi osaksi omatoimisesti, muistaa jumppavaatteet jne. Ja silti saattaa unohtaa avaimet kotiin, toisena päivänä läksyt muistuu mieleen nukkumaan mennessä jne. Mutta kellä meistä ei olisi näin?

Toisaalta, olen ajatellut, ettei vastuuntuntokaan kasva, jos ei huolimattomuudesta mitään seuraa. Esim. aamulla sanon parin kertaa, että nyt matkaan, mutta jos ei silti saa lähdettyä, saa mun puolesta myöhästyä ja kokea mitä se on... ei kande tehdä kaikkea lapsen puolesta myöskään, että oppii omatoimiseksi ja vastuulliseksi. Mutta kyse on oppimisesta, ei kaikkea voi vielä osatakaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän ekaluokkalainen poika käy koulussa ja ilmeisesti kuuntelee ja tekee kuten opettaja käskee, koska on pärjännyt kokeissa hyvin ja opettaja on kehunut.

Mutta siihen se jääkin.

Muistutan n. puolen tunnin välein illalla läksyjen teosta ja vien kirjaa kynän kanssa nokan eteen ja yritän saada läksyt tekemään. Silti tekee ne jos tekee nukkumaan mennessä tai jopa aamulla.

Reppu ja muita tavaroita on unohtunut kouluun ja joka aamu saan muistuttaa, että ottaa repun mukaan. Kerran hävitti jo yhden koulu kirjansakin kotiin ja se löytyi parin vuorokauden kuluttua paperinkeräykseen menvien papereiden joukosta. Oli itse sen sinne laittanut.

Aina ei edes tiedä mitä läksyä tuli ja reissarin saan itse muistaa katsoa joka päivä, koska ei ikinä muista kertoa jos opettaja on laittanut jonkun viestin sinne.



En tiedä onko koulukypsä ollenkaan vielä. Niin itsepäinen etten voi pakottaa, koska silloin ei periaatteestakaan tee läksyjä ja hänellä on enemmän sisua kuin minulla joten jos pakotan ja vahdin vieressä, niin jaksaa kyllä istua koko illan kirjan edessä tekemättä mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi neljä