velka ulosottoon.
Apua velkani noin 1000 euroa menee ulosottoon , olen naimisissa ja meillä on yhteinen asunto miten velka ulosmitataan meneekö meiltä koti pois alta vai pidätetäänkö se palkasta. mitä jos jossain vaiheessa päätämmekin myydä asunnon ja menemme vähäksi aikaa vuokralle niin saammeko vuokrattua asunnon esim. mieheni nimellä kun minulla on luottohäiriö merkintä?
Kommentit (5)
Sulla meni luottotiedot. Miehesi tiedoilla voitte jatkossa sitten ostaa osamaksulle tai vuokrata asunnon, sun luottotietos estää noi.
vaikeuttaa voi kyllä. Vuokranantaja voi siis halutessaan tarkistaa, kieltäytyä tällä syyllä vuokraamasta. Mutta jos miehellä tiedot kunnossa niin hänen nimellä sitten vaan kaikkien asioiden hoito.
ja meillä on myös asuntolainaa voiko pankki peruuttaa sen lainan ja laittaa asuntomme myyntiin tämän luottotietoasiani vuoksi?
jos hoidatte sitä säännöllisesti. töitä varmasti saat kun alat vain ahkerasti hakemaan.
ei kai noin pienestä summasta asunto mene?