Gallup: nyt etsitään pisimpään lastansa imettänyttä.
Oma kuopukseni oli 2 vuotias kun lopetin! Toista lasta en jaksanut imettää yhtä pitkään.
Kommentit (13)
Täällä Briteissä olen tietysti ihan friikki...
En ikimaailmassa voisi kuvitella että olisin imettänyt häntä enää moneen vuoteen! Imeväisikäisiä imetetään rinnasta, ei enää leikki-ikäisiä... Imeväis iällä tarkoitan alle vuotiaita.
lopetin kuopukseni imetyksen. 4.3. haä täytti 2v5kk eli 4 päivää vaille 2v5kk!!!!!!!
Ekaa imetin 13kk, toista 18kk, kolmatta 24kk ja neljättä tuon yllä olevan.
En ikimaailmassa voisi kuvitella että olisin imettänyt häntä enää moneen vuoteen! Imeväisikäisiä imetetään rinnasta, ei enää leikki-ikäisiä... Imeväis iällä tarkoitan alle vuotiaita.
3 v tms. imettäminen
ei oikeesti ole mikää hieno juttu haloo Kuinka kauan ootte enimmillään istunut paskalla? Joku nainen istui kaksi vuotta ja kasvoi kiinni pönttöön.. kattokaa ettei se lapsi jää siihen nänniin kiinni.
ja jo jotkut tulee kommentoimaan....
Kysymys pitkään imettäneille; oletteko imettäneet kahta eriikäistä lasta samaan, siis vauvaa ja taaperoa?
Äitiä pidettäisiin kyllä henkisesti sairaana, jos hän imettäisi tuon ikäistä lasta.
kaikkien kolmen raskautensa ajan imettänyt vanhempaa lastaan eli n 3- 3,5 v on ollut tämä vanhempi lapsi kun pikkusisarus on syntynyt imemään siihen kaveriksi, tandemina...
Ja tämä on totta vaikka ette uskoisi!
Lisäksi nämä 2-3 vuotiaat ovat tisutellet MYÖS yöllä.
Lapsi on tietysti siihen opetettu joten se on syytön ja viaton, mutta äidillä pitää olla päässä vikaa jos haluaa vielä 3-vuotiaan tissillensä.
4 vuotta 2 kk, eikä loppua näy. Lisäksi olen ollut raskaana yhteensä 2 vuotta 3 kk.
Ei paljon normaalia hormonitoimintaa ole ollut.
Minä puolestani tiedän N kpl 3-5 vuoden ikään imetettyä lasta ja N kpl tandemina imetttänyttä.
Ja on tosiaan totta, vaikka ei sitä uskoisi ;-)....
Näissä ketjuissa on aina näitä "yli 1-vuotiaan imetys on aivan järkyttävää/kauheata/luonnotonta" vastauksia vino pino.
Koulukommentin laittaneelle ("tässä maassa 3-vuotiaat menevät kouluun"): aivan varmasti sielläkin on äitejä, jotka imettävät sikäläiseen kouluikään asti. Melkein joka maassa on pitkään imettäviäkin. Sinä vain et satu tietämään heitä alueeltasi. Samoin monissa maissa "pitkä" imetys on ihan normaalia eivätkä parivuotiaat tissillä kävijät ole mitenkään ihmeellistä.
Kuten moni tai peräti kaikki tietävät, WHO:n suositus on "kahden vuoden ikään tai sen ylitse" imetystä. Vasta-argumenttina tähän aina, että "se koskee vain kehitysmaita" - ei koske, vaan ihan kaikkia maita.
Äidinmaito on ihanteellista ravintoa, yli yksivuotiaallekin. Se sisältää monen montaa tarpeellista ravintoainetta, joita ei pienempi lapsi välttämättä muusta ravinnosta helposti saa. Mm. paljon puhuttaja Omega-rasvahappoja löytyy äidinmaidostakin, pitoisuudet vieläpä melko korkeita. Googlettakaapa vaikkapa Finellin sivuilta äidinmaidon ravintopitoisuudet :). Lisäbonuksena toki myös vasta-aineita jne.
Jos ei ole omaa lastaan imettänyt vuoden tms yli, ei toki pysty ajattelemaan parin vuoden päästä kolmevuotiastaan katsoessaan, että imettäisi häntä. Koska se ei ole kuulunut kuvioihin. Sitä vastoin kun lasta imettää pidempään, hän vaan kasvaa koko ajan ja on jonain päivänä isompi rinnalla kävijä.
Kolme lasta kaikki hitusen päälle kaksivuotiaaksi =)))
Eka pisimpään 2v 2kk