Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ope, minne veisit 8.lk retkelle

Vierailija
18.03.2009 |

Opettajat ja muutkin ideoijat:

minne veisit 8.luokkalaiset kevätretkelle toukokuussa Espoossa? Olemme vieraspaikkakuntalaisia, ja olemme sopineet tänä keväänä tutustuvamme Espooseen...mitäs siellä voisi tehdä 14-15 v. kanssa? Ei saisi maksaa juurikaan mitään, ja ajankohtana toukokuun loppupuoli.



:)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nämä siis täysin päästä tempaistuja ideoita:



Miten olisi vaikka teekkareita tapaamaan. Sovi jonkun ainejärjestön opiskelijoiden kanssa, että kertovat opiskelijaelämästä ja pyörähdätte niiden opiskelutiloissa. Teekkarit voi keksiä aika hauskankin esittelyn elämästään.



Tai sitten jossakin yrityksessä vierailu (yritän kuumeisesti miettiä onko siellä karkkitehdasta tai keksitehdasta tai vastaavaa) tai palokuntaan visiitille tai poliisilaitokselle tai ... kannattaa kysellä.



Vesibussiretken vaikkapa vain tunnin, voi saada siitä keilaniemen rannan kohdalta jostakin laiturista (en tiedä nimeä, kannattaa kysyä suoraan veneiden omistajilta tarjouksia, vaikkapa täältä: http://www.vekaline.fi/tilausristeilyt.htm)



Sitten voi kysellä partiolaisilta vinkkejä retkikohteista tai paikallisilta urheiluseuroilta. Urheiluseuralaiset voi haastaa vaikka sählyturnaukseen tai jonkun koulun vastaavan luokan.



Ja näitä voi ominpäin inspiroida vastaavia luontoretkiä ym. Nuuksion puistossa on retkeilyreittejä ja luontonäyttely ja mitä täältä löytyykin: http://www.visitespoo.fi/

Vierailija
2/2 |
19.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

EMMA, sitten Tarvaspäässä on Gallen-Kallelan museo. Bodom-järven rannallla on (paitsi se murhapaikka), Oittaan ulkoilukeskus ja järven pohjoispäässä Automuseo sekä kartanoravintola Kaisankoti.

Järven eteläpäädyssä on Marketanpuisto, joka on samalla puutarhanäyttely, mutta se taitaa olla enemmän päiväkotilasten suosiossa :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme seitsemän