Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Autistisen lapsen vanhempia paikalla?

Vierailija
13.03.2009 |

Todella tyhmä kysymys, mutta voiko verikokeesta "nähdä" autismin?

Verikokeet huomenna edessä ja viikon päästä ottaavat aivosähkökäyrän..



Vuoden ikäisen tasolla tyttö 1v7kk

Aivan kauheita kiukkukohtauksia, valvottaa öisin, lempipuuha paikasta toiseen käveleminen. Tuntuu, ettei välillä tajua omaa nimeään. En saa kiinnostumaan mistään asiasta. Kaksi sanaa osaa



Itse siis autismia epäilen, kun olen lukenut

Heijaaminen oli se sana, jonka perusteella läksin etsimään.



Suuttuessa lentää kaikki tavarat ja huutaa ja kovasti.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja taantuvat sitten. He eivät siis JÄÄ yksivuotiaan tasolle, vaan taantuvat kehityttyään normaalisti tai jopa nopeati. TÄmä koskee nyt lapsuusiän autismia, eli sitä varsinaista "oikeaa autismia, ei muita autisminkirjon häiriöitä.

Vierailija
2/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

SEn sijaan niistä näkee, että kyse EI ole tietyistä muista sairauksista, eli verikokeet poissulkevat muita ongelmia tai voivat näyttää,e ttä kyseessä on joku muu ongelma (vaikka ihan vain tulehdusjossain tai allergia). Yleensä autismia ei näy aivosähkökäyrästäkään. Siitä näkyisi esim epilepsia, muttei autismia.



En tiedä, mitä tarkoitat sillä että lapsi on vuoden ikäisen tasolla kehityksessä (siis mistä näkee?) SInänsä kiukkukohtaukset, valvomiset, käveleminen ja jopa heijaaminen voi olla ihan normaaliakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neurologi sanoi, että on vuoden ikäisen tasolla kehityksessä

AIka on varattuna myös puheterapeutille ja toimintaterapeutille



Neuvolasta siis laittoivat lähetteen etiäpäin, kun kehitys hidasta ja käytös "hieman" epänormaalia

Lapseen ei oikein saa kontaktia, eikä periaatteessa ymmärrä puhetta



Toivottavasti on vaan joku "käytöshäiriö"



Mitenkähän autismi sitten tutkitaan? neurologi silloin testasi perustaitoja ja tarkkaan tutki kasvot. Mutta ei osannut sanoa mitään varmaa

Vierailija
4/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne ovat pitkiä ja niissä järjestetään erilaisin tilaisuuksia erilaiseen ikätasoiseen vuorovaikutukseen ja sitten katsotaan, ettätoimiiko a) normaalisti b) autistiseeti) vai c) jotenki nmuuten oudosti. Iso osa diagnooseista on kyllä muiden ongelmien poissulkemista.

Vierailija
5/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sieltä löytyy myös kysymyksiä, joiden avulla voi miettiä lapsen vuorovaikutusta. Tosin taitavat olla yli 2- vuotiaiden lasten käyttäytymisestä.

Vierailija
6/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä verikokeita otetaan poissulku mielessä eli tutkitaan kromosomit, aineenvaihduntaan liittyviä testejä jne. Samoin jossain vaiheessa otettaan eeg ja tehdään aivojen magneettikuvaus. Yleensä noista ei löydy selittävää tekijää autismiin.



Lapsi on vielä pieni eli autismidiagnoosia tuskin vielä tulee. Useinkaan autsimidiagnoosia ei anneta ihan heti vaan kun ikää on 3-5 vuotta. Joskus jopa myöhemmin. Yleensä kuitenkin tuossa 3-5 vuotiaana saadaan autismidiagnoosi.



Monet neurologiset vammat ovat aika samantyyppisiä ja joskus voi mennä aikaa ennen kuin oikea diagnoosi löytyy. Siinä välissä voipi olla moniakin diagnooseja.



Terveisin kahden erityislapsen äiti (esikoisella on asperger ja kuopuksella lapsuusiän autismi)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monet autistiset ovat myös kehitysvammaisia. Aika näyttää. Tosin ei lapsesi ole terve ja hyvä, että olet jo sillä tasolla hyväksynnässä.

Muista laittaa lapsi tarhaan kuntoutukseen.

Omani ei myöskään reagoinut nimeensä. Oppi nimensä n. 2v. Slloin kun lapseni oli 1v. niin epäiltiin kehitysvammaa ja autismia.

Nyt poika 7v. ja diagnoosin sai 5v. keskivaikea kehitysvamma ja vaikea dysfasia. Uskomattoman hyvin on poika hyötynyt tarhan kuntoutuksesta( erityisryhmä). Lapseni ei sitten ollutkaan autistinen.

Kyllä juuri sellaista erillaista käytöstä on autisteilla.