Pliis, kerro HYVÄ pullataikinaresepti laskiaispullia varten!!
.
Kommentit (7)
4pss kuivahiivaa
2rkl kardemummaa
2tl suolaa
3,5dl sokeria
1l 42 asteista maitoa (tai ainaki kuumaa kädelle)
3 munaa
noin 2kg jauhoja (kokeile, on valmis sitten kun ei tartu enää isosti käsiin)
Anna nousta ja tee pullia. Paista 200asteessa. Ai niin ja kannattaa voidella munalla tai muna-maidolla ja laittaa päälle raesokeria ja mantelilastuja. Tai ei ne mantelit oo pakko.
1 pieni muna
1 dl sokeria
2,5 dl laktoositonta kevytmaitoa (on makeaa)
25 g tuorehiivaa
0,5 tl suolaa
1 tl kardemummaa
70 g Oivariinia pehmeänä /sulana
vehnäjauhoa noin 7-8 dl tai enemmän - että on sopivan pehmeä mutta leivottava taikina
Muna ja sokeri vatkataan kevyesti. Kädenlämpimään maitoon hiiva ja mausteet, tämä satsi muna-sokerivaahtoon. Puolet jauhoista ja voimakasta sekoitusta, Rasvaa ja jauhoja vuorotellen, kunnes irtoaa kohtuullisesti kulhosta.
Nostatus noin 45 min. Leivonta, uusi nostatus, paisto. NAM!
Joissain ohjeissa on tosi suuret määrät hiivaa, se vähän oudoksuttaa.
Kiitos tuosta rahkavinkistä!!!
t.ap
Ei kannata yrittää mitään erityisen hienoa, vaan ihan tavallista tuoretta pullaa. Sitten vaan leikaten hattu pois ja kermavaahtoa ja hilloa (tai mantelimassaa) väliin. Laskiaispullaan ei tosin yleensä laiteta rusinoita taikinaan, joten jätä ne pois, jos ohjeessa rusinoita on.
mutta kun niitäkin on niin miljoona erilaista, enkä ole koskaan leiponut pullaa joten en osaa sanoa mikä olisi oikein hyvä resepti.
Ei kannata yrittää mitään erityisen hienoa, vaan ihan tavallista tuoretta pullaa.
t.ap
Se raakapakaste pusskukka, jossa on 14 pullaa. Tarvii voidella ja ripotella sokerit ja paistaa. Parempia kuin kotitekoiset!