Jos 4 vee kakaran laittaa petiin ajoissa,
ja ilta on rauhallinen ja iltatoimet aina samat, niin voiko luottaa siihen että muksu saa tarpeeksi unta? Meillä lapsi on pedissä joskus 20.15, mutta se nukahtaa vasta puoli kymmeneltä. Ja herätys on jo 7.30. Kymmenisen tuntia, riittääkö? Joskus olen täältä lukenut, että tuonikäisen pitäisi nukkua 12-14 tuntia. Päiväkodissa ei vaan nuku. Koko lapsikatras lepää ja nukahtaa, mutta ei tämä meidän lapsi.
Että pitäiskö tässä nyt tehdä jotain ja mitä?
Kommentit (7)
Kyllä tuo 12h tai yli on jo 3-vuotiaalla maksimiunimäärä mitä lapsi voi nukkua. Leikki-ikäinen nukkuu 10-12h/vrk. Meillä ei lapsi ole nukkunut 12 tuntia kuin pienenä vauvana, 1.5-vuotiaasta lähtien 11h/vrk, 2.5-vuotiaasta lähtien 10h. Nyt lapsi kohta 4v ja nukkuu 9-10h/vrk. Päiväunet jos nukkuu niin sitä seuraa yöunimäärän vähentyminen ja toisin päin.
Sillä aamulla on kiukkuinen kuin mikä. Toisaalta lauantaisin/sunnuntaisin kun lapsi saa nukkua pidempään, niin on iloinen heti aamusta.
Mutta ongelmana on lapsen nukahtaminen. Lapselle on aina samat rutiinit, iltaluvut, iltajuttelut ja pusut. Sen jälkeen lapsi saa lukea hetken, mutta klo 20 sammutetaan valot. Mutta lapsi ei silti meinaa nukahtaa, ja joskus menee tosiaan yli yhdeksän ennen kuin nukahtaa. Ja lapsestakin näkee, ettei häntä ihan oikeasti nukuta. Mutta jos joskus nukahtaa heti klo 20, niin hän herää aamulla pirteänä.
Jos lapsi nukahtaa ennen puolta yötä eikä nukahda kotona päiväunia niin voisiko jotain tehdä erilailla???? Ota vaikka mallia sieltä hoitopaikasta.
Omat lapset nukahtaa kaheksalta, joskus väsyneinä sitä ennen (lapset 3- ja 4- vuotiaita).
Päiväunillekin NUKUTETAAN. Varmaan kekkuloisivat puolille yön jos ei nukutettaisi.
Ei ton ikänen nukahda jos ei vaivaudu nukuttamaan! Eli muuta omaa toimintaa niin lapsikin nukahtaa järkevään aikaan.
Aikuisen homma on kasvattaa ja siihen kuuluu NUKUTTAMINENKIN. Ihmetyttää miksi jokkut ei vaivaudu.
Lapsen mennessä kouluun on sitten turha etsiä huonoon koulumenestykseen syytä muualta kuin niistä kotoa puuttuneista rutiineista (plus siitä telkkarista makkarissa joka aika monella pienellä keskenkasvusella valitettavasti on huoneessaan).
mutta ei se lapsi nukahda päivällä kotona, koska ei ole herännyt kotiaamuina ihan niin aikaisin ja muutenkin meno on rauhallisempaa. Jos lapsi on tunnin sängyssä eikä siinä ajassa nukahda niin on sekä lapsen että aikuisen kiusaamista yrittää väkisin saada unta. Eikä se iltanukahtaminen puoleen yöhön mene, joskus menee iltakymmenen päälle tai liki yhtätoista. Lapsi on kiltisti pimeässä huoneessa makoilemassa sängyssä mutta ei vaan nuku. En minä vaan tiedä miten sellainen lapsi voitaisiin nukuttaa jollei anestesiakaasuja ole käytettävissä. Kaikki konstit on kyllä jo kokeiltu.
n. 10 tuntia yössä. Kotihoidossa tällähetkellä että kaipa se riittää. Joskus vahingossa nukahtaa autoon ja sitte ei meinaa ennen puoltayötä nukahtaa yöunille
iltasatu luettu jne.
Höpötteli vähän itsekseen, tuli pari kertaa pois sängystä mutta meni kiltisti takaisin. Tuossa kymmenen maissa lapsi kävi vessassa, nyt on hiljaista mutten uskalla mennä katsomaan nukkuuko lapsi.
Isosisarus jolla täsmälleen samat iltatoimet sammui kuin saunalyhty kun valot laitettiin pois ja on aina ollut hyvä nukahtamaan.
ja herätys on 6.30 päiväkotiaamuina. Päikkärit hän nukkuu kyllä päiväkodissa, kotona yleensä ei.