Eskarista
Käydäänkö eskarissa ulkona päivittäin? Entä syödäänkö siellä lounas? Pitää yrittää miettiä aamu- ja iltapäiväeskarin välillä kun meillä on kotona hoitaja. Että mitä ehtii ja kumpaan kannattaa mennä.
Kommentit (4)
Meillä myös eskariaika klo 8.30-12.30 ja ulkoilevat ja liikkuvat todella paljon. Ruokailu koululla klo 11. Olen kyllä kuullut, että joissain eskareissa ei juuri ulkoilla. Kannattaa kysyä kyseisestä eskarista suoraan, vaikka sielläkin se varmaan riippuu opettajasta, joita ei olla monissakaan paikoissa vielä ensi vuodelle määritelty. En muuten tiennyt, että tuommoinen iltapäiväeskarikin jossain on?
lapsi on eskarissa 8.30-12.30 ja ulkoilevat kaksi kertaa, aamulla ja päivällä. Ja ruoka syödään eskarissa.
Aloittavat päivä ulkoilulla (n. 9-10), sitten on toiminta- ja leikkihetki (10-11.30), ruokailu ja satu (11.30-12.30) ja sitten ulos, josta vanhemmat hakevat heidät.
ja lounas syödään, ulkoillaan ainakin kerran päivässä, yleensä ovat päivän lopuksi ulkona, tai ennen ruokailua esim. luistelemassa.