teenkö tyhmästi, jos menen töihin kun vauva 6 kk?
Esikoisen kanssa menin töihin, kun vauva oli puoli vuoden ikäinen. Menin mielelläni, vaikka muistankin, että ensimmäinen päivä oli kauhea. Ja se oli kaiken kaikkiaan hyvä meidän tilanteessa. Mieheni jäi siis vauvan kanssa kotiin ja sai muodostettua vauvan kanssa hyvän suhteen. Heillä on edelleen hyvä suhde, mutta enpä tiedä, olisiko suhde erilainen, jos isä ei olisi ollut lapsen kanssa kotona hänen vauva-aikanaan.
Nyt jälleen mies olisi halukas jäämään vauvan kanssa kotiin. Aikaa on kulunut tällä välin viisi vuotta ja minäkin olen ehkä kypsempi, että voisin kuvitella olevani vauvan kanssa pidempään kotona. Miehen päätöksiin vaikuttaa raha, ja hän on halukas olemaan kotona nimenomaan vanhempainlomakaudella, ei hoitovapaalla. Olenko tyhmä, jos menen töihin kun vauva on puolivuotias? Voisin jatkaa hoitovapaalla sitten vanhempainlomakauden jälkeen jonkin aikaa. Muistan, että esikoisen kanssa imetys päättyi kohta töihin menoni jälkeen, vaikka lypsinkin jonkin aikaa työssäollessani. Nyttemmin imetyssuosituksetkin on muuttuneet, että kait täysimetystä puolen vuoden ikään asti, kun esikoinen maisteli kiinteitä jo neljän kuukauden iässä. Esikoinen on mielestäni ihan tasapainoinen lapsi. Mutta voiko vauvaan vaikuttaa huonolla tavalla, jos puolen vuoden iässä pääasiallinen hoitaja vaihtuukin äidistä isäksi?
Miten sinä tekisit?
Kommentit (3)
on että riippuu varmaan aika paljon vauvasta ja imetyksestä.
en näkisi mahdottomana, jos koet jaksavasi ja vauvan ruokinnan suhteen ei tule ongelmaa. (eli suostuu esim. pullostakin syömään) miehellehän tuo on loistava tilaisuus luoda suhdetta lapseen, ja tosiaan voithan miehen jälkeen jäädä puolestaan taas itse kotiin hoitovapaalle.
minkä ikäinen vauva on nyt, vai onko vielä syntynyt? jos on, niin miten hänen kanssaan yöt sujuu, oletteko vielä kokeilleet pullosta tarjota huoliiko?
meidän tilanteessa en olisi itse lähtenyt vielä tuolloin töihin, meillä vauva ei ole koskaan huolinut pulloa. lisäksi nukkui 9 kk ikään saakka heräillen kymmenisen kertaa joka yö, rauhoittui vaan tissille, joten en olisi millään jaksanut töihin siitä enää. me ollaan suunniteltu niin päin, että mies jää hoitovapaalle lapsen ollessa 1,5 vuotias.
jos vauva ei ole vielä syntynyt, niin kannattaa ensin katsoa miten elämä lähtee kulkemaan, ja tehdä päätös sitten. kaksi kuukauttakin on pitkä aika vauvan elämässä, eli voitte kai miettiä vaihdosta vaikka lapsen ollessa esim. 8 kk jos tuo 6 kk tuntuu liian aikaiselta. tai sit mietitte vielä sitä uusiksi jos mies jäisikin sitten vasta hoitovapaalle, mikäli teidän rahatilanne antaa myöden. (ei se meilläkään hyvä ole, mutta aiotaan pärjätä silti)
minä en näe mitään ongelmaa siinä ettetkö voisi mennä töihin jos isä jää lapsen kanssa kotiin. eriasia on jos joutuisi viemään lapsen ulkopuoliselle hoitoon. mutta isä on yhtä hyvä hoitaja kuin äiti...ehkä asiat tehdään erilailla mutta asiat kuitenkin hoituu myös isältä.
imetys/lypsäminen jatkuu sit niin pitkään ku jatkuu... jo se puoli vuottakin imetystä on hyvin :) minusta teillä on hieno tilanne että voitte jakaa lapsen hoidon molemmille, eikä vain se äiti ole se pääasiallinen hoitaja.
Jos haluat lähteä töihin, siitä vaan. Jos taas tuntuisi, että haluaisit vielä jäädä kotiin ja jatkaa imetystä, teidän on vain miehen kanssa juteltava, kumpi joustaa.
Imetys on kyllä minusta aika tärkeä pointti keskustelussa...