Kunika pitkään teidän lapsenne ovat heräilleet yöllä?
Meillä kohta 1v8kk poika eikä vieläkään nuku koko yötä heräilemättä välillä. No, viime yö meni kai aika hyvin, poika nukahti n. klo 21, heräsi kaksi kertaa ennen klo 23:a, siitä nukkui kuuteen jolloin ulina alkoi taas tasaisin väliajoin, hermoistuin ja nostin pojan sängystä klo 6.30. Tänään on siis tiedossa tooodella väsynyt päivä, huutoa, kiukuttelua ja taas huutoa. tuo 9h ei todellakaan riitä yöuneksi, enkä aio antaa hänen vetää mitään megapäikkäreitäkään, muuten nukahtaminen illalla venyy taas ilta yhteentoista.
Milloin helvetissä tämä oikein loppuu? Ei jaksaisi enää noin ison jässikän kanssa näitä yöjuoksuja.
Kommentit (20)
Auttaisikohan tutista vierottaminen? Apua, mitenköhän se onnistuu..
Minulla on ainakin paha mieli äidinkin puolelta, kyllä sitä jokaisella tulisi olla kunnon unet.
Flunssat, reissut, kaikki vaikuttaa.
Jollain oli hyvä pointti että käytöksesi pelottaa lasta, voi pitää paikkansa ihan hyvin...
Meillä kaksi lasta, 3,5v ja 1,5v, täysin kokonaan nukutut yöt laskettavissa yhden käden sormilla
heti tutti pois!!! meillä parani yöunet heti kun tutti otettiin pois 11kk iässä, sitä tuttia se varmaan suureks osaks ulisee. selvät rutiinit illalla ennen nukkumaan menoa ja unikoulun ohjeita löytyy netistä vino pino, sen kun valitset sinulle sopivimman
Monet noin pienet lapset herää todella aikaisin, sille ei oikein voi mitään.
et ton ikäseltä tutti pois ja sassiin. :) nukkuuko lapsi omassa huoneessa? kaikkea kannattaa kokeilla, esim siirtää sänky vähäks aikaa teidän huoneeseen?
Vaikka sanoin että hermostuin ja nostin pojan sängystä, tein sen rauhallisesti ja nostin pojan löhöilemään vierelleni, niinkuin " normaaleinakin" aamuina. Olen vain väsynyt, ja käsittääkseni lasta ei vahingoita jos sen kirjoituksessani näytin?
Rytmi on säännöllinen, joka päivä ulkoillaan, leikitään, poika syö hyvin jne. Hän on vain aina heräillyt öisin, koko ikänsä enkä tiedä miksi.
Allergioita ei ole testettu koska ei niistä ole ollut mitään viitteitä, paitsi jos yöheräily on sellainen.
Eroahdistuskin varmaan riivaa, säikähtä kun herää yksin ja äitiä on ikävä.
9, poika nukkuu kanssamme samassa huoneessa, omassa sängyssä. Olemme joskus ottaneet viereen mutta tuntuu nukkuvan silloin vielä huonommin.
ap
ei tuo 1v8kk tunnetusti ole mikään ikä jolloin pitäisi eroahdistuksen, painajaisten tms lasta vaivata. eroahdistus on aiemmin ja painajaiset tulee kehiin myöhemmin (tietty lapset on erilaisia) mutta laittaisin lapsen sängyn vähäks aikaa omani viereen, tutti pois (muistaa sen tutin varmaan vain yhtenä yönä)
kumpikaan ei nuku öitään vielä heräämättä, onneksi molemmille riittää nykyään se, että pääsee kainaloon nukkumaan, ettei tarvitse mitään huutoshowta kuunnella öisin
kokeile oikeesti ottaa se tutti pois! Tutti kuuluu vauvalle, ei taaperolle... ei tuon ikäisellä ole mitään imemisviettiä se on sille tapa samoin kuin joillekkin tupakointi. Eli tutti pois, pari yötä varmaan kitisee, mut varaudu siihen, sen jälkeen unen laatu paranee.
Toiseksi, tuhti iltapala, esim puuroa ennen nukkumaan menoa ettei vaan nälkää kitise.
yövalo
onko huone liian kuuma? meillä poika heräilee heti kun lämpötila nousee 19 asteen yli.
Valitettavasti lystiä kesti vain muutaman kuukauden. Sitten alkoivat painajaiset.
Kiva löytää lapsi lyömässä päätään johonkin saunan oveen ja on toikkaroinut pitkin asuntoa ties kuinka kauan... onneksi tuota kesti vaan muutama kuukausi 2-vuotiaalla.
Jännittää kyllä etukäteen miten vieroitus tulee sujumaan.
Täytyy varmaan yhdessä pojan kanssa heittää tutit menemään, niin että hänkin ymmärtää ja tietää ettei niitä oikeasti enää ole.
ap
Meillä nyt 2-vuotias nukkuu yleensä yöt läpi omassa huoneessa klo 21-7.30. Jos herää, niin huutamatta hiljaa hipsii meidän väliin. Tää on helpottanut ihan hirveesti, kun ei tarvitse enää itse nousta yöllä.
Tsemppiä!
Täällä jatkuvaa heräilyä takana vasta 10 kk, saas nähdä kauanko meillä kestää...mutta tutulta siis kuulosti nuo tuntemukset!
Meillä yöllä rauhoittaa vain tutti - ei aina tosin sekään. Muuten tuttia ei syödä, vain unilla (myös päikkäreillä siis). Maitoa hörpätään vielä aamuyöstä, en raaski siitä luopua kun selkeästi usein on nälkäinen, on vähän huono syömään iltapuuroaan.
Missä iässä kokemustenne mukaan tuota tutista vieroittamista kannattaa yrittää? Ettei menisi vielä hullummaksi nuo yöhuudot...
yksinkertaisesti heittää ne pois?
Miten teillä tehtiin ja kuinka pian tutittomuuteen sopeuduttiin?
ap
Minkä lapsi sille voi jos herää. Ja äidin reaktio tuntuu pahalta. Sun homma on tukea ja olla läsnä! Yhtään en ihmettelis vaikka sun oma käytös pelottaa lasta.
Ootko jutellu neuvolassa? Ootteko käyny testeissä, jos vaikka jotain allergiaa?
Onko vaippa käytössä, jos ei niin pitäiskö laittaa takasin?
Säännöllinen rytmi? Onko teillä joku kriisi perheessä?