Mistä johtuu kipu peräaukossa lapsella?
4-vuotias tyttö valittelee vähän väliä että pyllyyn sattuu. Ja siis nimenomaan peräaukkoon sattuu, välillä sitä kuulemma kutittaa, mutta yleensä sattuu. Mitään matoihin viittaavaa en ole huomannut ja kipu pitkin päivää. Välillä tyttö myös valittaa että pimppiin sattuu, mitäs se sitten on?
Kommentit (14)
oli 4-vuotialla tytöllä Kihomatoja jotka aiheutta kutinaa ja kipua peräaukonsuulle. Myös kirvelyä emättimessä oli kun mato oli sinne luikerrellut.
Olen käsittänyt että silloin ne vasta tulevat kunnolla esiin.
Eli peiton alle taskulampun kanssa :)
Teippikin oli yksi keino..
ja madoista johtui. Niitä ei löytynyt paljaalla silmällä, mutta lääkäri tuumasi että voivat olla vielä niin pieniä/nuoria, ettei niitä paljaalla silmällä näe. Sai matokuurin ja ongelma hävisi heti. Eli vaikka ei mitään näkynyt yölläkään saati lääkärin vastaanotolla, niin madoista ilmeisesti oli kuitenkin kyse.
eli mennyt pimeeseen huoneeseen taskulampun kanssa ja sytyttänyt lampun vasta kun olen saanut lapselta housut pois.
Joulun aikaan tyttö valitti myös kipua pyllyssä kahtena yönä, eikä sillonkaan mitään löytyny. Kipu meni ohi bepanthenilla. Tyttö jostain syystä kammoaa sitä rasvaamista (on kuulemma ällöttävää) joten en tee sitä kovin usein.
-ap
ja siis madoista oli kyse. Eikä mitään näkynyt ja lääkäri luuli kyseen olevan ihottumasta tai pienestä repeämästä. Vasta kun pöntössä oli kakkan seassa pieniä valkoisia matoja tajusin että niitä oli. Olin silloin luullut että oireena vain kutina jos madoista kyse.
antaa se kihomatolääke + tehdä siivoukset. Vaikkei madoista ole havaintojakaan. Lääkkeestä ei ole "sellaista" haittaa, että kannattaisi jättää kokeilematta. Jos tämän jälkeen vaiva jatkuu niin mietitään muita syitä.
Kuulemma lapsilla on pyllyssä usein streptokokin aiheuttamaa ihottumaa mutta mun pojalla sitä ei siis havaittu.
sunnuntaina tosin ollaan lähössä reissuun ja sieltä palattua sitten siivoomaan.
-ap
Itse pelkäsin hysteerisesti matoja, kun niitä on viime vuonna ollut. Mutta ei terkkarinkaan mukaan niitä voi olla, kun kutinaa ei ole joka päivä. Saattaa olla viikon tai pari päivää ja taas viikkojen tauko. Pieni lapsi ei osaa eritellä erilaisia tuntemuksia. Saattaa sanoa, että kutittaa, vaikka voi kirvellä tms.
Pääsin neuvolalääkärillekin, kun koko perheellä oli jo hermot kireellä vaivan vuoksi. Lapsi istui lattialla ja hankasi peppua lattiaan ym.
Lääkärin tarkisti mm. peräpukamat, ei ollut. Päätyi lopulta samaan kuin minä ja terkkari aiemmin. Lapsella on välillä kakka niin kovalla, että kakkaa vuotaa välillä housuun tai peräaukolle. Se saa aikaan kirvelyä, jota lapsi sanoo kutinaksi. Annettiin pienoisperäruiske ja Levolacia. Ja nämä auttoi heti.
Nyt kun oireita tulee, niin Levolac taas käyttöön ja kakka pehmenee ja kirvely loppuu.
Eli voi olla muutakin kuin matoja.
Mitään matoihin viittaavaa ei kuitenkaan löytynyt eikä perheen muilla lapsilla ollut mitään oireita. No, jos ne olivat matoja niin kai ne sitten ovat hävinneet itsestään kun ei kipujakaan ole enää ollut?
Tuli kausittain kipu, erityisesti iltaiseen aikaan. Ei kutinaa vaan kipua vain. Jossain vaiheessa syötin pari matokuuriakin. Nyt ei ole ollut pitkään aikaan (kop, kop). En tiedä oliko sitten matoja vai mitä.
Meilläkin neiti inhoaa rasvaamista. Olen tehnyt usein niin, että kakkapyllyn pyyhkimisen jälkeen salaa paperilla levitän rasvaa ohuesti. Ja lääkäri neuvoi, että hydrokortisoni auttaa tähän kutinaan/kirvelyyn. Sitä voi laitaa myös peräaukolle. Itse myös googletin tätä kutinaa ja näinkin löytyi muitakin syitä kutinaan kuin madot.
ehkä pari kertaa viikossa. Kirvely ja kipu olivat ne suurimmat oireet. Tätä jatkui joitakin viikkoja, ennen kuin tajusin viedä pojan lääkäriin. Kakkaamisen yhteydessä sattui erityisesti.
Meillä 4v tyttö valittaa samaa.
Ja ihan totaalisesti voi nyt jättää ne pedojutut heittämättä, kits vaan.