Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

verensekainen lima rv 32

12.02.2009 |

Onko kellään kokemusta, että vessassa käydessä paperiin jää reilusti kirkasta verta runsaan liman seassa? Tämä tapahtui vain onneksi kerran.



Rv vasta 32 ja kolmas tulossa. Edelliset olleen täysiaikaisia. raskaus sujunut tähän mennessä hyvin. Lukuun ottamatta kovia liitoskipuja. Supistuksia ei ole ollut, ainoastaan kovia kovettelusuppareita.



Synnärillä kävin tarkistuskäynnillä ja kaikki oli hyvin. kaulaa 4cm jäljellä. Syytä eivät osanneet vuodolle sanoa. Jäi siitäkin käynnistä niin epävarma olo :(



Tämä todella säikäytti kun verta tuli niin paljon paperiin, en usko, että on voinut limakalvoilta irrota.



Onko kellään kokemuksia?

Lukisin mielelläni kuinka muille on mahdollisesti käynyt.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oho sullapas kohdunkaulaa... Mulla ollut koko odotuksen ajan sen 3cm.. Nyt rv 37 ja pehmentynyt ja 1cm jäljellä.. Jänskättää vähän oliskohan jo pian tulossa.. Tsemppiä odotukseen, eiköhän kaikki ole ihan hyvin!

Vierailija
2/5 |
15.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun edellisellä kerralla kohdunkaulaa oli 3cm ja nyt 4cm :) on paljolti kiinni tutkimuksen tekijästä.

verta ei ole enää tullut. supistukset muuttuneet hiukan kipeimmiksi.

eikä kellään ole lisää kokemuksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri sanoi ä-polilla, että yleensä puhutaan olevan kohdunkaulaa käsikopelolla 3cm. Mutta todellisuudessa ultra kertoo sitä olevan km. 5cm.



Mutta limatulppaa minäkin epäilen. Joskin en tiedä, voiko sitä tulla, jos paikat vielä kiinni.



Kaarna@laiva rv 34

Vierailija
4/5 |
15.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä ns. limatulppaa. Vaikka ei minään tulppana tulis. Jos vuoto on loppunut niin asia kunnossa. Olitko harrastanut seksiä hiljattain, se voi provosoida limaista vuotoa, joka tosiaan voi olla verensekaista/veristä. Pieni kirkasverin vuoto voi tulla limakalvoista, kohdunnapukasta(joka on varsin verekäs ) tai jos istukka on lähellä kohdunsuuta niin sen reunasta(mikä kyllä näkyy ultrassa). ja tuota limaista " tulppaa" voi tulla ennen kuin kohdunsuu sen suuremmin avautuu. Yleensä kuitenkin raskauden loppupuolella.



Kohdun suun tosiaan sanotaan näpein olevan max sen 3 cm, mutta ultralla saadaan todellinen pituus millimetreinä. Tästä johtuu se ero. Uudelleensynnyttäjällä ks. kypsyy aiemmin ja ulkosuu on usein pehmeää löllöä ja saattaa olla sormelle auki jo varhain. Etköhän uskalla olla ihan rauhallisin mielin jos vuoto on loppunut ja sinua ei kipeästi supistele eikä ole muita ennakoivia kipuja. Hyvät viikot sinulla jo sentään alkaa olla, vaikka toki varmasti toivotkin, että vauva vielä joitakin viikkoja kasvaa ja vahvistuu mahassa.



t. kotilo rv 35+

Vierailija
5/5 |
16.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljon kirjoituksistanne. kaikki on tällä hetkellä hyvin.