Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voinko joutua vastaamaan mieheni veloista?

Vierailija
06.02.2009 |

mun jos te eroatte eikä teillä ole avioehtoa, teidän omaisuus lasketaan yhteen ja jaetaan puoliksi. ELi kun sun miehelläsi on omaisuutta -50 000 ja sulla -10 000, omaisuuden yhteisarvo on -40 000 ja siitä sulle jää -20 000. Näin sulle voi jäädä miehesi velkoja avioliiton pääättyessä. Paitsi jos teette heti avioehdon. Silloin sun omaisuus jää sulle ja miehesi omaisuus (ja velat) hänelle.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos miehesi kuolee, niin velat vähennetään miehesi varoista, velat eivät periydy sinulle eikä lapsille.

Vierailija
2/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos luovit ja makselet miehesi puolesta laskuja, niin ylläpidät peliongelmaa... nyt kipin kapin apua hakemaan. Mene vaikka yksin aluksi, jollei mies suostu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...jos henkensä heittää! Eli äkkiä nyt eroamaan!

Vierailija
4/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, velat ei periydy ja lisäksi on syytä muistaa, että puoliso ei peri mitään ja lisäksi leskellä on tasinkoprivilegi.

Vierailija
5/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...jos henkensä heittää! Eli äkkiä nyt eroamaan!

Vierailija
6/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaako kukaan sanoa: mieheni on haalinut pikkuhiljaa kulutusluottoja ja ties mitä velkoja, peliongelma osasyynä taustalla en jaksa edes ajatella mitä kaikkea.

Voiko velat kaatua minun niskaani? Meillä ei ole asuntoa tai oikeastaan muutakaan rahanarvoista omaisuutta (ei kai tänä päivänä kukaan ulosmittaa vanhoja sohvan romuja?). Auto on minun nimissäni.



Minulla on lisäksi osuus äitini perinkunnan maaomaisuudesta ja äitini asuu perikunnan omistamassa talossa josta minunkin osuuteni 1/6. Ei kai tämä jakamaton omaisuus johon minulla on osuus voi joutua noiden velkojen vasaran alle kun minulla ei ole mitään osuutta velkoihin. Auttakaa joku olen ihan paniikissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos luotolla on ostettu ruokaa tai kumisaappaat lapselle, on se sinunkin vastuullasi.

Vierailija
8/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joudunko vastaamaan puolisoni veloista?

Kumpikin puoliso vastaa itse yksin tekemästään velasta, oli velka sitten tehty ennen tai jälkeen vihkimisen. Avioliiton solmiminen ei suinkaan takaa edes osittaista vapautusta veloista. Myöskään avioliiton purkautumisen jälkeen puoliso ei joudu vastuuseen sellaisesta velasta, jonka toinen puoliso on yksin tehnyt.



Puolisot voivat toki halutessaan ottaa yhdessä velkaa, josta myös yhdessä vastaavat. Puolisot vastaavat yhdessä myös sellaisesta velasta, jonka toinen puoliso on yksin tehnyt perheen elatusta varten. Tällaista tarpeellista velantekoa voi olla esimerkiksi elintarvikkeiden tai tarpeellisen koti-irtaimiston hankinnasta syntynyt taakka, ei kuitenkaan rahalaina, mutta esimerkiksi ruokakaupan tili ja osamaksukaupalla ostetun lieden jäännöskauppasumma. Yhteisvastuuta elatusvelasta ei kuitenkaan ole, jos velkoja on tiennyt puolisoiden asuvan välien rikkoutumisen vuoksi erillään.



Jos puoliso käyttää väärin oikeuttaan tehdä velkaa, josta toinenkin puoliso tulee vastaamaan, on oikeudella valta julistaa hänet menettäneeksi mainitun oikeuden. Oikeus voi peruuttaa päätöksen, milloin puolisot siitä sopivat tai muuttuneet olot antavat siihen aihetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kulutusluotot on AINA ottajan nimissä. Omaisuus ja asuntovelat menevät puoliksi. Eli et joudu maksamaan miehesi luottoja. Olen ottanut asiasta selvää, olen itse samassa tilanteessa.

Vierailija
10/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kulut on jaettu niin että mies on maksanut vuokran ja minä käytännössä kaikki muut laskut (tietenkää lukuunotamatta noita miehen velkalaskuja, joista en edes tiedä) ja pystyn osoittamaan että niistä tulee / kk kutakuinkin sama summa. Lisäksi kaikki lasten vaatteet ja harrastukset olen maksanut minä.



Mutta jos miehelleni sattuu jotain, kuolee, jääkö velat minun ja lasten niskaan, niin kai. Ihan kauhea tilanne. En tiedä rämpiäkö eteenpäin vai erota. Lapsille isä on tosi tärkeä ja isänhomman ihan hyvin sinänsä hoitanut tuo pelaaminen ja raha-asoiden sotkeminen on jotenkin ihan sairasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
06.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen sinulle, että joko vaadit miestäsi tekemään avioehdon tai otat pikimmiten avioeron. Peliongelma tarkoittaa sitä, että tuskin tulee myöhemmin olemaan miehelläsi vähemmän velkoja.



Avioliiton aikana velat ovat todellakin erilliset, mutta toisaalta taas sinulla on elatusvelvollisuus mieheesi.



Avioerossa lasketaan kummalla on enemmän omaisuutta ja se, jolla on enemmän maksaa tasinkoa toiselle. Käytännössä siis sinä.



Eli vastaus - juu, voit joutua miehesi velkojen maksajaksi ja mitä kauemmin annat miehesi tehdä velkaa, niin sitä suuremmat velat voi olla tulossa maksettavaksi. Itse pistäisin tasan nuo kaksi vaihtoehtoa: joko avioehto tai avioero. Mies saisi valita kumpi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kolme