Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Irlanti lasten kanssa?

Vierailija
03.02.2009 |

Kokeillaan nyt täältäkin palstalta.. Eli:



Hei. Suunnitteilla Irlannin reissu lasten kanssa. Lennot Ryanilla Dubliniin, sieltä vuokra-auto alle ja kiertämään. Matkassa tarkoitus olla 7-10 vrk:tta.



Tällä hetkellä kiinnostaisi ainakin Doolin, Cliffs of Moher, ehkä Aran Islands. Kilkennyssä tahtoisin pistäytyä, vietin siellä nuorena tyttönä muutaman päivän interraililla vuonna 1994. Sama hostel näyttää olevan voimissaan, siellä voisi olla yön tai kaksi. Takaisin päin tullessa ehkä yö tai kaksi Dublinissa/Howthissa.



Reissun ajankohta luultavasti syyskuu. Lapset silloin 4.5 ja 5.5 vuotiaat. Ovat reippaita matkaajia niin autolla kuin muutenkin.



Olisi kiva kuulla kokemuksia millainen on Irlanti lasten kanssa matkatessa. Olen aiemmin käynyt Kilkennyn lisäksi Galwayssa, sekä Dublinissa muutaman kerran.



Olemme luontoihmisiä, viihdymme rannalla tutkaillen, sekä myös pubissa musiikkia kuunnellen. Doolinissa vissiin myös päiväsessioita, tai alkuillastahan lapsetkin ovat tervetulleita pubiin.



Kiitos jo etukäteen jos jollain antaa vinkkejä tai kertoa kokemuksistaan lasten kanssa Irlannista.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lento Dubliniin, sieltä oli varattu auto ja eka ja vika yöpyminen (B&B Applewood, oli kiva ja siisti paikka). Sitten haettiin B&B -opas turisti-infosta ja soiteltiin sitten aina aamupäivällä illaksi yöpyminen. Toimi kyllä ihan hyvin.



Etäisyydet on meikäläisiin verrattuna lyhyitä mutta se harhauttaa pahasti: tiet on tosi kapeita ja mutkaisia, traktoreita ja lampaita tulee eteen ihan yhtä-äkkiä, jossain joutuu odottamaan lossia järven tai merenlahden yli pari tuntia jne. Yllättäen siihen pariin sataan kilsaan ei menekään se pari kolme tuntia niinkuin Suomessa vaan vähintään 5-6 tuntia... Meilläkin oli siksi vähän liian kunnianhimoiset suunnitelmat ajankäytöstä eli että aina aamupäivällä ajetaan seuraavaan paikkaan ja sitten päivä ja ilta aikaa kierrellä ja katsella....pöh. Parin kolmen päivän päästä jätettiin osa paikoista suosiolla sivuun ja otettiin majoitus aina kahdeksi yöksi, muuten oli yhtä pakkaamista ja paikasta toiseen matkustamista koko ajan.



Kierrettiin siis Dublinista Galwayhin, sieltä sitten länsirannikkoa pitkin Mohairin kallioiden ym. kautta alas Kerryyn. Siellä oltiinkin sitten ainakin kolme päivää. Sieltä sitten oikaistiin maan halki muistaakseni Wicklowhin (etelärannikko siis ajanpuutteen takia jäi näkemättä) ja takaisin tullessa Glendalough ym. Ilmat oli tosi viileät ja sateiset, oltiin heinäkuussa ja lähdettiin Suomen kolmenkympin helteistä vähän turhan kesäisin varustein (shortseissa ym.). Onneksi oli sentään farkut ja ulkoilutakki kuitenkin mukana; olikohan yhtenä päivänä vähän aurinkoisempaa ja lämpimämpää, että edes T-paidalla tarkeni....mutta kaiken kaikkiaan kiva reissu ja tehdään joskus lasten kanssa uudestaan, kunhan 1-v. kuopus vähän tuosta kasvaa.

Vierailija
2/10 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terv. ap erittäin ilahtuneena kaikista vastauksista :)

Kiitos!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö joku Kreikan tai Kanarian matka ole riittävä?

Ja pubiinkin vielä lapsia raahaamassa, mietihän vielä kerran!!

Vierailija
4/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta nostanpa tämän vielä.



Juu ja pubi Irlannissa on ihan lapsiperheenkin paikka.

Vierailija
5/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun löyhäpäisyyttäni en heti muistanut: Bewley's

Vierailija
6/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska itsekin mietimme moista vasta täksi kesäksi. Ennen lapsia olemme olleet miehen kanssa Dublinissa ja itärannikolla.



Meillä on suunnitelmissa vuokrata talo ja tehdä sieltä käsin matkoja eri puolille Irlantia. Etäisyydethän eivät päätä huimaa. Ainoa arveluttava seikka on liikenne: kapeat tiet, irlantilaisten "vapautunut" asenne humallassa ajoon ja vasemmanpuoleinen ajosuunta...





Nähtävyyksistä. Itse tykkään kirjallisuuden ystävänä, että Dublinissa "must" -juttuja ovat ainakin Trinity College ja sitten kuuluisa kahvila...



Wicklowissa piisaa upeita paikkoja, mm. Glendalough ja Pyhän Kevinin luostarin rauniot. Powerscourtin kartano on upea puistoineen, löytyy Enniskerrystä:



http://www.powerscourt.ie/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Book of Kells on käyty joskus katsastamassakin.

Wicklowsta kuulin pelkkää hyvää viime Dublinin reissulla, voisikin olla että viettäisimme siellä pari yötä loppumatkasta, ja jättäisimme Dublinin kokonaan väliin.



Olen Doolinista katsellut sekä B&B paikkoja että huoneistoja, sieltä käsin olisi hyvä käydä Cliffs of Moher ja Aran-saarilla.

Tuo maa on vaan niin kiehtova, ja paikkoja missä käydä on vaikka kuin.



Frank McCourt:in maisematkin kiinnostaisivat myös, että jos pyörähtäisi vaikka Limerickissä. Siitä tosin olen kuullut oikeastaan ainoat Irlantia koskevat negatiiviset kommentit. Tiedä sitten. Mutta tuo maaseutu on se mikä on vienyt sydämeni jo ensi visiitillä.



Mihin ajankohtaan suunnittelette matkaa?

Ap

Vierailija
8/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

viimeistään - yhteistä lomaa vain rupuiset 2 viikkoa (sitä se on, kun on pieniä koululaisia perheessä, nauttikaa pitkistä lomista niin kauan kuin voitte...).



Book of Kells ei avaudu pienille lapsille, mutta se Trinity Collegen kirjasto on maaginen paikka - ja muuten tosi monessa elokuvassa kirjaston mallina. Ja Grafton Streetin Bewley's on paitsi kirjallisuushistoriallinen paikka myös ihana miljöö.



Länsi- ja E-Irlanti on kokonaan kokematta. Joo: maaseudussa riittää ihailtavaa, kunhan ei osu kauheat kelit (ja niitähän valitettavasti vihreällä saarella piisaa ;-))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
03.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervetuloa tanne etelaankin pain! : ) Lansi-Cork ja Kerry aivan mahtavan upeita maisemien puolesta. Kotikaupunkimme Kinsale on myos oikea turistiparatiisi. Kerryssa killarneyn jarvet ja koko Kerryn rannikko kerrassaan upeita. Maisemien puolesta Irlannissa kylla tosiaan riittaa katsottavaa!



Ilmoista ei juu tieda... Voi olla kauheaa helletta tai kamalia myrskyja. Ihan mita vaan. Viime kesa oli ankea. Olen kuitenkin nahnyt taalla jo 11 kesaa ja noin 60 % ollut tosi hyvia kelien puolesta. Rantojakin taalla riittaa ja aivan upeita sellaisia, tosin pienille lapsille aallot ja virtaukset voivat olla hengenvaarallisia valtameren rannalla. Itse pysyttelemme yleensa hiekalla vaan.



Pubit ovat tosiaan taalla myos lapsille, kunhan kayttaytyvat hyvin. Itse kaymme lasten kanssa pubissa (kuulostaa aika pahalta suomalaiseen korvaan ; D) pe alkuillasta naapureita tapaamassa ja usein sunnuntaisin kavelylenkin jalkeen. Isa ja aiti ottavat 2 drinksua ja lapset puuhaavat kavereiden kanssa ja syovat sipseja juovat mehua ja kaikilla on mukavaa. Yhteisollisyys rulettaa taalla.



Tervetuloa!

Vierailija
10/10 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava kuulla suosituksia jotka perustuu kunnon kokemukseen.

Kinsale kuulostaa hyvältä, olen siitäkin lukenut paljon hyvää, pitää tutustua tarkemmin.



Eihän tästä tule mitään kun on niiiiin paljon paikkoja joissa tahtoisi käydä.

Ja Belfast ja Pohjois-Irlanti kiinnostaa myös, mutta sinne varmaan "kaupunki-lomalle" joskus miehen kanssa kahden.



Kiitos vastanneille :)

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kolme