Passaavatko miehenne teitä? Entä te miehiänne?
Meillä taitaa kallistua niin päin, että mies passaa minua enemmän... Tietenkin se riippuu tilanteesta, molempien väsymyksestä, töiden ja muiden hommien määrästä jne. Nyt on sellainen tilanne, että mulla on järkyttävän paljon töitä (joita teen kotona, työhuoneessa), joten mies hoitaa 2-3 viikkoa käytännössä melkein kokonaan lapset ja huushollin, oman työnsä ohessa. Sitten kun saan urakan päätökseen, pidän vähän vapaata ja puolestani huolehdin perheestä ja huushollista ja tehdään lasten kanssa jotakin kivaa. Ajattelin kyllä sitten yrittää järjestää lastenvahdin ja mukavan illan miehenkin kanssa.
Juuri nyt tuo mies tekee herkullista illallista. Aiemmin kävi vähän tavallista pidemmän kauppareissun koko katraan kanssa, jotta sain työrauhaa. Äsken kävi tuomassa minulle pienen drinksun tähän työpisteelle. Lapsista yksi touhuaa isän kanssa keittiössä (on sairaana) ja kolme on takapihalla hakemassa ruokahalua. Ja minä jatkan tästä taas työntekoa.
Kommentit (8)
Se auttoi meitä kaikkia paljon, eikö vain?
Meillä kuitenkin eletään näin. Harmittaako se sinua, nro 3?
t.ap
Meille taisi pappikin sanoa vihkipuheessa, että pitää kilvoitella rakkaudenosoituksissa joka päivä.
Molemmat passataan,mä vielä enemmän.Laitan usein miehelleni normiruuan lisäks iltapalaleipiä,eväitä töihin tai vien naposteltavaa kun on koneella ym. katson aamuksi vaatteitakin valmiiks, vaikka osaishan tuo itsekin noi tehdä. Mies taas tuo mulle välillä naposteltavaa sänkyyn, auttaa sisustusjuttujen toteuttamisessa ja hieroo jalkoja joka ilta kymppäreiden ja tulosruudun ajan..ollaan ehkä lällyjä mut mukavaa musta vielä 9v. naimisissa olon jälkeen.
vaan ihan arjen jakamisena muuttuvien tilanteiden mukaan. Meillä vähän samansuuntainen elämä.
Tai no,se drinkin tuominen on ehkä passaamista ja varmaan tosi mukavan tuntuista :)
passaa miestään. Aina eikä se koskaan mua, ei edes äitienpäivänä. Ihan hyvä liitto, kestänyt näin jo 19 vuotta.
Mieheni on ihanan epäitsekäs ja ajattelee kovasti, millä tavalla ilahduttaa minua ja tytärtämme. 7 avioliittovuoden jälkeen olen itsekin oppinut passaamaan miestäni ja ilahduttamaan häntä tekemällä asioita, joista tiedän hänen tykkäävän.