Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten rytmittää 6kk vauvan päivä?

Vierailija
06.05.2008 |

Päivällä ei mitään rytmiä, nukkuu miten sattuu pieniä pätkiä.

Syö millon syö.

Miten rytmittää päivä?

Yöt menee hyvin, nukkuu klo 20:00-07:00, syö kerran yöllä, noin klo 02-03

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millainen rytmi muulla perheellä on vai onko sellaista?



Aika monet tuon ikäiset nukkuu aamupäivällä yhdet (ehkä lyhyetkin) päikkärit, iltapäivällä toiset (ehkä vähän pidemmät) ja tarvittaessa ehkä vielä miniunet illansuussa. Ruokailut rytmittää tuota unirytmiä aika mukavasti. Eli ruokailu (ja/tai imetys), vaipanvaihdot, leikkimistä ja seurustelua kunnes silmät alkavat näyttää väsyneiltä, tulee pari haukotusta, alkaa tyytymätön pikkukitinä ja natina. Aika monella vauvalla valvomisaika n. 2-3 tuntia maksimissaan. Silloin vaatteet päälle ja pihalle vaunuihin nukkumaan. Tai miksei sänkyynkin MUTTA vaunuissa on helpompi saada nukahtamaan uudestaan pikkuheräilyn jälkeen. Eli vauvahan herää ensimmäisen kerran n. parinkymmenen minuutin - puolen tunnin unien jälkeen (ensimmäinen unisykli loppuu vaikka unentarvetta vielä olisi) mutta on yleensä esim. vaunuja rullailemalla helppo (tai ei aina...) saada nukahtamaan uudestaan. Ei kannata ottaa vauvaa syliin, ei jutella, ehkä hiljaa hyssytellä vaan, ei tuijotella silmiin. Rauhallisesti työnnellä vaunuja tai lähteä pienelle korttelikierrokselle tms. Jos vauva on sängyssä, kokeile ns. tassuttelua. Käännä ehkä toiselle kyljelle, silittele ja taputtele selkää, laita tutti, jos sellaista vauva käyttää. Mutta älä siis juttele tai katso silmiin, jos on tarkoitus jatkaa nukkumista.



Jos aamuruoka siis esim. klo 7-7.30, unet voisi olla esim. 9.30-10.30-11. Seuraava ruokailu esim. 11 nurkilla ja taas nukkumaan esim. 13 nurkilla. Välipala-aika 15 nurkilla ja seurustelua iltaruokailuun 17-18 asti. Mahdollisesti pikku-unet tarvittaessa illansuussa esim. syliin hetkeksi tai iltalenkin aikana tms. mutta tämä voi siirtää iltaunia. Iltapuurot ja imetykset siinä 19-20 ja sitten yöunille.



Meillä ainakin toimii tuollainen aika tarkka rytmitys, vähän sen EASY-periaatteen mukaisesti (Eat, Activity, Sleep, You ks. ns. " Vauvakuiskaus" -kirja eli Näin kuuntelet vauvaasi tai jotain sellaista - en voi tarkistaa, koska kirja lainassa kaverilla nyt, kirjoittaja Tracy Hogg.)



Kaikki vauvat eivät toki tarvitse yhtä paljon unta, enkä väitä, että tuo meillä toimiva tapa olisi ainoa oikea ja kaikille sopiva. Toisaalta kyllä tiedetään, että monet vauvat tarvitsevat apua rytmitykseensä eivätkä ilman apua saa tarpeeksi unta päivän mittaan. Kun vauva nukkuu riittävästi ja riittävän pitkissä pätkissä, hän on valveilla ollessaan tyytyväisempi, ottaa paremmin kontaktia ja kehittyy nopeammin kuin univajeesta kärsivä. Kokeilusta ei ainakaan ole mitään haittaa. Viikossa parissa näet, alkaako vauvasi nukkua paremmin vai ei. Ainahan voi palata entiseen tyyliin, ellei uusi teille sovi. Onnea yritykseen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kolme