Arg! Työtarjous syksyksi, lapsi tuolloin vasta 11 kk ja nyt mies peruukin puheitaan siitä, että voisi itsekin jäädä kotiin.
Etukäteen mies oli nimenomaan sitä mieltä, että hänkin voisi olla jonkun aikaa lapsen kanssa kotona, jos minä onnistun saamaan työtä. Nyt olisi tosi kyseessa ja yhtäkkiä se onkin korvaamaton työpaikallaan ainakin omasta mielestään. Tämä viikko on mulla aikaa pohtia tuota työtarjousta.
Kommentit (7)
tapauksessa SINUN ei pidä antaa periksi ja työtarjouksen mennä sivu suun.
järjestellä työnsä niin, ettei ole korvaamaton. SIllä on ihan lakisääteinen oikeus hoitovapaaseen, joten panee vaikka työnantajan koville, jos tämä alkaa urputtaa. Ja pane sinä mies koville ja pitämään sanansa, jos tämmöisestä on sovittu, niin ei sitä voi perua enää. Onhan se teidän molempien etukin että sinä pääset kunnon töihin - vaikka hetken voi olla taloudellisesti tiukempaa kun miehen palkka puuttu, niin vuoden parin päästä kun hänkin menee töihin, teillä on kahden palkka käytössä nykyisen yhden sijaan.
En itsekään kyllä ole mitään kotiäitityyppiä ja kovin pitkään en missään nimessä olisi ollut kotona, mutta puolisen vuotta ehkä pidempään, jos tätä tarjousta ei olisi tullut vastaan. Mieheni ei halua eikä työtilanteensa vuoksi nyt oikein voisikaan jäädä kotiin. Minulle taas tämä työtarjous oli ehdottomasti once-in-the-lifetime-tarjous ja en sitä ole valmis jättämään käyttämättä. En myöskään usko lasteni pahemmin kärsivän tuossa iässä hoitoon menemisestä, joten päätös oli aika helppo tehdä.
Vierailija:
Mitä teet lapsia, jos olet heti hinkumassa töihin!
on ihan normaali aika viedä lapsi hoitoon. Ja siinä mielessä ihan ok, että se 8-9 kk iän vierastamiskriisi on jo menossa ohi. Päiväkodissa kävelemätön pikkuinen on kyllä aika surkea tapaus, minä laittaisin alle 2-vuotiaan pph:lle.
Ota työpaikka vastaan ja parin vuoden sisällä jäät taas älomalle.
Otat esikoisen kotihoitoon tuolloin takaisin. Esikoinen saa siten jatkossa lisää aikaa olla kotona pikkulapsena. Kyllä hän vuoden pari hoidossa hyvin menee!
Jos kyseessä " elämäsi tarjous" , ja olet alalla, jolta ei helposti niitä unelmaduuneja irtoa, niin sitten sinun ehkä pitäisi hyväksyä tarjous. Mutta jos kyseessä vaan yksi työpaikka muiden joukossa, niin sitten pidä lapsesi vielä kotona.
Jos lapsi pääsee hyvään hoitopaikkaan, ei vuoden vanhana hoidon aloittaminen ole mitään katastrofi. Mutta miestä ei voi pakottaa kotiin jäämään, jos ei aidosti sitä halua. Siitä ei tulisi yhtään mitään.