Miehellä on alkanut olla suuruudenhulluja suunnitelmia. Yliväsynyt on, burn outko iskemässä?
Mies on siis yrittäjä ja hän on alkanut selittää ihan hulluja asioita tulevasta menestyksestään. Ties mihin sitten matkustetaan ja suunnilleen kartano hommataan... Jotenkin maanisesti myös tekee töitä yötä päivää, vaikka näkee jo kaukaa, että on ihan poikki.
Kommentit (8)
Onko miehelläsi vastaavasti masennuskausia? Raijaapa mies maanantaina tk:n vastaanotolle. Tuohonkin on lääkitys olemassa.
Soita mielenterveystoimistoon ja kysy neuvoa. Pidä huoli, ettei tuhlaa teidän rahoja hulluihin investointeihin.
Luultavasti on sellaisessa tilassa, ettei ota vastaan mitään kritiikkiä. Varmista selustasi!
Onhan teillä avioehto että sitten kun jätät sen hullun, sun ei tarvitse maksaa sen hulluuksia?
Tuollaisen kanssa kannattaa olla tosi juoni. Mikäli olette naimisissa, niin suosittelen, että teette pikaisesti kaikenkattavan avioehdon. Ja älä missään nimessä kerro, että miksi sen haluat oikeasti... vaan kerro, että et halua loisia miehen kustannuksella, kun kerran mies noin hienot tulot firmallaan ja ahkeruudellaan saa, niin hän on niihin itse oikeutettu ja otat toki vastaan ilolla sen, mikä sitten sattuu sinulle tulemaan.
Bipolaarisuuden puhkeamiseen muuten liittyy usein noiden kartanohaaveiden lisäksi vastuuntunnottomuutta seksiasioissa, joten tarkasta selustasi myös sen asian osalta. Ja tuommoista on tosi vaikea saada hoitoon, kun eihän hänen mielestään hänessä ole mitään vikaa. M1 on pakko hommata, jos menee kovin kamalaksi tilanne.
Sinuna selvittäisin ihan ekana, mikä firman oikea tila on. Ja heti.
Miksi ei mies voisi ottaa vastaan sellaisen työn jossa tienaa 4.000¿/kk työajalla 10-15 niin että ehtii hyvin käydä kaupassa ennen kuin hakee lapset tarhasta. Miksi kaiken pitää olla niin vaikeaa?!
Nimittäin kuulostaa tosiaan siltä että hänelle on puhjennut bipolaarinen mielialahäiriö. Alkuun on masennusjaksoja, joiden jälkeen yhtäkkiä puhkeaakin maaninen kausi joka pahenee koko ajan. Ongelmana tosiaan se, että ihminen itse, eikä välttämättä lähipiirikään osaa hakea apua ajoissa sillä vaikuttaa siltä kuin masennus olisi mennyt ohitse ja ihminen " parantunut" . Mania ei parane ilman lääkkeitä ja voi viedä ihmisen psyykkisesti erittäin huonoon kuntoon. Etsi lisätietoa googlesta.
Lupaathan hankkia miehellesi apua?
t. psyk. sh
Jos menee överiksi, yritä saada pakkohoitoon. Kuulostaa bipon puhkeamiselta, alkaen maniana.