1kk aikaa muuttoon ja mitään ei ole vielä pakattu! mistä kanattaisi aloittaa pakkaaminen?
Kommentit (9)
Voi tulla, ei välttämättä. Meilläkin oli kk aikaa, aloitin niistä mitä ei tarvita kun harvoin. Siitä eteenpäin päättäen niihin mitä käytetään aina. Johonkin väliin taulut jne..
Jos kuukauden vatkaa tavaroita laatikoihin ja elää sen laatikkohässäkän keskellä niin hulluksi tulee koko perhe.
ainakin heittää raa' asti pois sellaiset tavarat, joita ei oo tarvinnut vuoteen tai yli.
Aloita työpöydästä ja paperikasoista, joita ainakin meillä pyörii nurkissa. Jos ne jättää viimeiseksi, tulee kuitenkin muuttaneeksi turhat paperit seuraavaan asuntoon. :D
Ja talvivaatteet voi pakata, kirjat (ainakin suurimman osan)...
Toisaalta laatikkojenkaan keskellä ei oo kiva asua kauaa.
mahtaa olla paljon tavaraa, jos ei kuukaudessa ehdi pakata...
Vierailija:
Jos kuukauden vatkaa tavaroita laatikoihin ja elää sen laatikkohässäkän keskellä niin hulluksi tulee koko perhe.
Viikko riittää pakkaamiseen, mutta kannattaa nyt tosiaan jo käydä läpi tavaroita ja vaatteita joita ei tarvi ja kerätä kuorma hyväntekeväisyyteen ja kaatopaikalle!
jo 1 kk ennen muuttoa ainakin kirjat yhdenmukaisiin laatikoihin, jotta ne saa helposti säilytettyä pinossa jollakin seinustalla.
Pakkaisin myös astiat, joita ei tarvita seuraavina viikkoina, siis lähes kaikki... Jättäisin käyttöön muutamia lautasia, laseja ja välineitä (perheen koon mukaan). Sekä pari kattilaa ja pannua.
Suuren osan vaatteista voi myös pakata (kokemuksesta jätesäkit on hyviä vaatteiden ja liinavaatteiden muutossa). Niiden säilytys voi olla hankalaa, eli jos ei ole tilaa niin ei voi pakata.
Omavaraston kuukauden vuokra on 2 neliön varastokopille vain 68 euroa.
Näin saa tavaraa vietyä pikkuhiljaa pois tieltä ja muuttopäivänä vain koukataan yksi kierros varaston kautta. Meillä ei ole yhtään ylimääräistä varastotilaa ja laatikkojen keskellä on tuskallista asua.
Pakkaat nyt sellaisia, mitä et varmasti tarvitse kuukauteen, kuten kirjat, lasimaljakot, kalliit aarteet joita EI voi heittää pois kun niitä voi joskus tarvita ;) ja talvikamppeet.