Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kuinka usein kylvetat vauvaa?

Vierailija
05.12.2008 |

Eli siinahan se: kuinka usein kylvetat n. 0-6 kk vauvaa?!



Onko liian vahan jos kylvetan 1-2 kertaa viikossa? Pesen kylla pyllya, kaytan myos vauvan kosteyspyyhkeita, ja pyyhin kasia ja kaulan poimut kosteella ratilla.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvä jos kerran viikkoon laitoin kylpyyn. päivittäin sitten pesin pyllyä ja käsiä varpaita ym. ihan lavuarissa. ja sitten just puhdistusliinoilla kaulaa ja muita poimuja

Vierailija
2/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koen helpommaksi kylvettää koko vauvan kuin pyyhkiä sieltä ja täältä, kun kuitenkin käytännössä vaan vatsan alue jäisi pyyhkimättä. Vauva tosin pulauttelee välillä aika paljon, jolloin joskus koko poika on ihan puklussa! Iltakylpy on meillä nopea toimenpide, emme siis lillu vedessä puolta tuntia tms. Iho on pysynyt hyvänä ja kylpy kuuluu osana iltarutiineihin, jonka jälkeen siirrymme sänkyyn iltaimetykselle. Vauva on nyt vajaa 3kk.



Joskus olen kuullut, että pari kertaa viikossa vauva olisi hyvä kylvettää, mutta ei neuvolassa, eikä sairaalassa kauhistuttu ajatusta joka päiväisestä kylvystäkään, varsinkaan, jos iho kestää. Me emme käytä mitään pesuaineita, kylpyöljyä tippa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja se on aina riumukas vähintään puoli tuntia kestävä operaatio johon isosiskot aina haluavat mukaan auttamaan.



Muuten pestään lähinnä pyllyä useamman kerran päivässä. Meidän (vähän liiankin) hoikalla vauvalla ei ole sellaisia poimujakaan mihin mitään kertyisi.

Vierailija
4/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kestaa ehka 5-10min, vauva 3kk

Vierailija
5/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille annettiin neuvolasta selvät ohjeet, että kylvetetään vain kerran viikossa, eikä mitään saipuoita. Helteellä voi kylvettää vähän useammin jos vauva on hikoillut paljon ja joskus olen joutunut pesemään vauvaa suihkun alla kun on tullut tosi isot levinneet kakat tai paljon pulautusta. Muuten pesen aamulla ja illalla kädet ja kasvot ja tietysti pyllyä tarpeen mukaan. Vauvan iho on ollut tosi hyvä koko ajan, eikä ole tarvinnut rasvailla.

Vierailija
6/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja näin ollaan tehty. Noita pyllypesuja jne sitten päivittäin mitä sullakin on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitten parin kuukauden iästä lähtien kahdesti viikossa. Nyt kahdeksankuisena poika kylpee 2-3 kertaa viikossa.

Vierailija
8/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja lisännyt aina joko vauvaöljyä tai perusrasvaa suoraan veteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kylvetään joka toinen ilta, kun tolla on niin kauheet poimut jotka pitää pestä kunnolla vähintään se joka toinen ilta. Esikoista ei kylvetetty kun 1-2 krt viikossa, se kun oli hoikempaa mallia eikä siis niin tarvetta kunnon pesulle.

Vierailija
10/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn vauvan kanssa mielummin suihkussa 2-3 kerta/vko. Ei kai sillä ole väliä miten sen vauvan pesee jos vaan puhdasta tulee. Päivittäin pesen (välillä monta kertaa pvässä) kaulapoimut, kädet ja kainalot kun on niin kova pulauttelemaan. Pepun tietenkin joka vaipanvaihdossa.



Esikoisen kanssa aloin myös kylpemään enemmän vasta sitten kun osasi istua, jotenkin helpompaa siinä vaiheessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kylvetän 1-2 kertaa viikossa. Ikinä en pese muulla kuin vedellä - öljyä lisään kylpyveteen. Peppu ja jalat pyyhitään päivittäin vauvan kosteuspyyhkeillä. Iho on hyvässä kunnossa.

Vierailija
12/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käy kylvyssä kerran viikossa. Kädet ja kasvot ja hampaat tietysti pestään joka päivä mutta muu kroppa vaan kerran viikossa.

Vauvana pestiin vielä harvemmin, olisko ollut kerran kuussa. Paitsi no peppu tietysti pestään joka päivä pari kertaa kun vaihdetaan kakkavaippa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vauvaa kylvetettiin / käytiin suihkussa parin kuukauden ikään asti pari kertaa viikossa. Sitten pään karstaisuuden takia pesukertoja lisättiin. Atooppisen ihottuman myötä käytiin yhä useammin pesulla, kun kuivaa ihoa piti rasvata monta kertaa päivässä ja iho piti sitten puhdistaakin (paksu rasva ja hilse kertyivät kaikkiin poimuihin). Vettä ja Ceridalin öljyä ollaan pesuissa käytetty.



Meillä muuten neuvolassa neuvottiin harjaamaan vauvan hiuksia ja päänahkaa usein karstan hillitsemiseen. Aivan turhaa touhua. Vain reilu öljyäminen + pesu pitävät karstaa kurissa. Karstaisuus on selvästi meillä allergiaoire, olisinpa tajunnut aiemmin...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kuusi