Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millä vuosipalkalla kannattaaa lähteä Tokioon?

27.04.2008 |

Millä vuosipalkalla nelihenkinen (alle kouluikäiset lapset)

pärjää Tokiossa? Rikastua ei tarvitse, mutta pärjätä kyllä ;)



Onko 6.5 miljoonaa aivan liian alakanttiin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis jos oikein valuuttalaskurilla tsekkasin, niin eihan tuo olisi " kuin" 40 000 eur? Riippuu tietysti mita teidan pitaa itse maksaa eli jos palkan paalle tulee etuina asuminen, hyvat vakuutukset jne niin sitten tuolla saattaakin selvita. Meilla ulkomaan reissun ehtona on ollut sen verran hyva palkka, etta elamanlaatu on hyvaa. Rikastumaan ei siis tarvitse paasta, mutta joka pennin paalle ei haluta laskea. Lisavinkkeja voisit saada Expatrium.fi palstalta, silla on useampia Japanista tietavia henkiloita aktiiveina.

Vierailija
2/3 |
28.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä on ilmeisesti käteen jäävä palkka (nettopalkka)? Sen riittävyyteen vaikuttaa paljon, mitä muita etuja sopimukseen kuuluu. Onko asunto maksettu? Entä asunnon kulut (sähkö, kaasu, vesi, puhelin, internet...)? Lastentarhat? Autoetu? Kotimaan lomamatkat, R&R lomat? Vakuutus on yksi tärkeimmistä, eli onko kyseessä sairaus- ja tapaturmavakuutus vai näiden lisäksi myös terveysvakuutus (joka kattaa terveydenhuollon, rokotukset, hammashoidot, raskaudet yms ei sairaudet).



Palkan riittävyyden lisäksi kannattaa tosissaan miettiä, onko oikeasti kiinnostunut ulkomailla asumisesta ja vieraista kulttuureista. Lomamatkat on aivan eri juttu kuin asuminen pidemmän aikaa. Mielestäni ulkomailla asuminen ja uusien asioiden kokeminen, sekä myös lapsilla uusien kielien oppiminen on arvokkaita asioita. Pelkän ison rahan vuoksi en lähtisi ulkomaille koko perhettä vastentahtoisesti raahaamaan. Mutta useinhan expattikomennuksilla myös hyvä palkka kuuluu pakettiin.



Mikä on palkkatasonne Suomessa? Yleensä komennuksilla palkkataso on korkeampi. Mutta ei pelkästään ulkomailla työskentely nosta miehesi (?) palkkaa kattoon - erikoisosaaminen tai korkea johtoasema nostavat palkkaa ulkomaillakin. Jos ulkomaille lähtee esim. juuri yliopistosta valmistunut henkilö, niin ei se palkka kovin kummonen siitä tapauksessa yleensä tule olemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei ja kiitos vastauksistanne.



Mieheni on siis syntynyt Japanissa ja asunut siellä lapsuutensa ja nuoruutensa. Anoppi ja appiukko asuvat edelleen.



Itsekin olen siellä oleskellut pitkiä aikoja, joten maa ei ole vieras,

mutta kaupunki on.



Mieheni ei ole lähdössä komennukselle vaan Japanista otettiin yhteyttä häneen ja kysyttiin kiinnostusta avoinna olevaan paikkaan.



Autoa emme aio Tokiossa asuessa hankkia ja lapsia emme laita päiväkotiin (ei ainakaan Japanilaiseen jossa lapset karaistaan ;-P )



Japanilainen sinkkuystävämme sanoi, että 300 000Y/kk on ihan hyvä palkka tavalliselle japanilaiselle. Mutta sen verranhan saa menemään helposti vuokraankin.. Riippuu niin vaatimuksista.



Suomessakin elämme pienellä budjetilla (miehen kuntatason palkka ja minun kotihoidon tuki) joten sinänsä odotukset eivät ole suuret.



Japani on se meidän maa ja Suomessa asuminen ei, mutta nyt täytyy vaan katsoa ja odottaa sopiva paikka :)