Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mulla ei ole ikinä mennyt näin paljon rahaa ruokakauppaan kerralla

Vierailija
22.04.2008 |

60e meni pelkkään ruokaan, mitään muuta en ostanut. Olen köyhä yh ja ajattelin että nyt meillä syödään vähän paremmin edes kerrankin. Normaalisti menee 20-30e maximissaan

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei oikeastaan koskaan päästä noin halvalla. 65¿ vähintään menee viikon ruokaostoksiin ja sen lisäksi menee vielä 10¿ täydennyksiin.

Vierailija
2/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en kaupasta selviä ulos oikein koskaan alle 50 euron laskun kanssa. Viikonloppuisin menee usein 120-160 euroa. Meillä on viisihenkinen perhe.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee helpostikin 200¿. Ja meni myös lapsettomana aikana.

Vierailija
4/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja Suomessakin elinolosuhteet tiukkenevat.

Vierailija
5/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä montako päivää noista syödään. Maitoa pitää ainakin hakea lisää jossain vaiheessa. Ostin kaikkea halpaa, yleensäkkin ostan aina sen halvimman vaihtoehdon. 4 kassillista kannoin kotiin. En tiedä miten syötte mutta meille tämä on paljon että jääkaappi on aivan täynnä ruokaa. On leivän päällekkin vaikka mitä

Vierailija
6/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän sitä pitää tietää, moneksiko päiväksi ruokaa kaupasta kantaa. Jos on tiukkaa, niin kerran viikossa vain kauppaan listan kanssa. Meitä 4 henkeä (2 aikuista ja 2 lasta) ja jos on pakko nipistää ruokamenoista, niin saan 70¿:lla viikon ruoat ja monenlaista siihenkin mahtuu.



Mutta siis kiva että teillä on jääkaappi täynnä :) Ja jos tosiaan osaa katsoa mitä ostaa, niin tuolla rahalla saa kyllä jo paljon hankittua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin tosi paljon kaikenlaista, yleensä ostan vain parin päivän ruoat kerralla. Nyt ostin kaikenlaista varastoonkin että pärjätään jos taas rahat loppuvat

Vierailija
8/8 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esim. syödään paljon hedelmiä ja kotimaisia vihanneksia. Liha on aina vähän kalliimpaa, esim. sianlihaa ei syödä oikein koskaan, eikä mitään kanasuikaleita. Leivän pitää olla hyvää, mieluiten kaupassa leivottua jne. Kyllä helposti saa sata euroa kulutettua kauppaan. Savustettu kirjolohikin maksaa jo jotain 10-15 euroa pelkästään tai jos ostaa pihvejä. Niin ja meillä juodaan laktoositonta maitoa aika paljon. Selviäisimme kyllä pienemmilläkin ruokalaskuilla, mutta se tarkoittaisi eineksien ja makkaran syömistä. Esim. ranskikset on usein halvempia kuin perunat, ihan hullua minusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi yhdeksän