Onko Helsingin keskustassa (lastenvaate)kirppareita?
Mihen työmatkan siivellä pääsen pääkaupunkiin loppuviikolla. Olen tosi vähän siellä ollut ja huonosti osaan siellä liikkua eli hotelli otetaan puuronsilmästä, että osaan omin neuvoin edes isompiin kauppakeskuksiin. Nyt tahtoisin tietää, onko keskustassa maalaismamman taidoilla löydettävää kirpparia?
Kommentit (3)
Tuosta Kruunukirppiksestä olen kuullutkin, en vain muistanut sitä, kun en ole koskaan päässyt käymään. Onko kenelläkään tietoa, kannattaako sinne mennä eli millaista ja minkä hintaista tavaraa siellä tapaa olla tarjolla?
Ja anteeksi maalaisuuteni... Onko sinne kävelymatka vaikka juna-asemalta? :-0 Älkää kuolko nauruun... ;-)
Rautatientorilta tultaessa Kaisaniemen puiston läpi, ison risteyksen yli (Kaisaniemenkatu/ Unioninkatu) toiselle puolelle, josta alkaa Liisankatu, Liisankatua eteenpäin Mariankadun risteykseen asti, Mariankadulle.
Siitä en tiedä, mitä tulet löytämään. Tilat ovat aika pienet: yksi kokonainen, pienehkö huone ja takahuoneessa vähän lisää isommille lapsille. Hyväkuntoista käytettyä (joskus vaatteissa myös pesunukkaa/ haalistumaa), jonkin verran ns. merkkivaatetta, hintataso enemmän kuin tavallisella kirpputorilla. Sanoisin, että hinnat ovat sisävaatteiden kohdalla viidestä eurosta ylöspäin, jostain T-paidoista tms. vähemmän. Itse en ole tuolta ostanut muuta kuin yhdet housut, mutta tykkään käydä aina silloin tällöin katselemassa.
Myyvät myös Kammakarloa uutena.
Kruununhaassa Kruunukirppu (secondhand-lastenvaatekauppa):
http://www.kruunukirppu.com/Yhteystiedot.html
Kirpputori viikonloppuna Vallilassa (pääsee ratikoilla 8, 3T/3B, bussilla 23 ja 70T):
http://www.kirpputori.com/valtteri
Joukkoliikenneyhteyksiä voi katsoa täältä:
www.ytv.fi/reittiopas
Ja kartta esim. sivulla www.eniro.fi