Voi vitsi tota äitien " itkua" kun taas annoin lomakyselyt.
Palautus on 24.4 ja kamala valitus kun eivät tiedä koska lapsensa lomailevat. Koittaas nyt vaan tajuta, että päivähoidon on tiedettävä hoitajien tarve. Aikamoinen ero onko lapsia 30 vai 50 hoidossa.
Kommentit (26)
Työ on projektiluontoista ja aikataulut voi joskus venyä. Ymmärrän silti tuskasi. Itse ilmoitin pph:lle, ettö lomailemme yhtä aikaa hänen kanssaan. Pannaan onnistumaan, tavalla taikka toisella. Onhan meitä vanhampia kaksi.
niinpä minä voin kyllä anoa lomaa heinäkuuksi, mutta vasta toukokuun lopulla selviää, saanko sen silloin vai vasta elokuussa... Sen kanssa on vaan päiväkodinkin elettävä.
Meille tuli vain lappu että päiväkoti on silloin ja silloin kiinni. piste.
Merkkaa tähän jos lapsesi tarvitsee varahoitoa sillä aikaa jostain toisesta päiväkodista.
että kaikista kesän kokonaisista poissaolo viikoista saa alennusta. Se on tosi hyvä.
Koska en saa heidän lomiaan ajoissa tietooni niin päätän oman loma-ajankohdan ja hoitolapset joutuvat päiväkotiin hoitoon, jonne heidän on julkisilla vaikea mennä.
Olen ryhmässä B eli tänä kesänä loppukesästä loma, ensi kesänä päinvastoin. Tiedän siis tasan tarkkaan jo vuosien päähän milloin lomani on.
Tämä siksi, että vuosia on tapeltu siitä että kaikki haluaisivat aloittaa loman juhannuksesta ja se nyt vaan ei käy.
Ehkä diktaattorimaista mutta tasapuolista ja helpottaa kaikkien elämää...
Tai sitten jos on iso päiväkoti joka päivystää, niin siellä voi olla niin erikseen eri aulueiden lapset, että toiset paistattelee vaan auringossa, kun toisissa ryhmissä on mitoitettu ihan liian tiukulle henkilökunta. Been there than taht.
mutta en omia lomiani saa tietää ennen kuin toukokuun puolivälin paikkeilla. Olen oikein erikseen käynyt kysymässä saisinko mitenkään vastauksen jo etukäteen, mutta kun ei onnistu niin ei onnistu.
Toivon mukaan saan lomani silloin kun lasten päiväkoti on kiinni. Tosi kurja olisi viedä lapsia mihinkään varahoitoon.
Entä onko päiväkodit yleensä kiinni vain heinäkuun vai jo juhannuksesta?
Lomat vahvistetaan huhtikuun lopulla ja sitä ennen en voi mitään päiväkotiin ilmoittaa. Loman ajankohtaa on MAHDOTON vielä tietää. Ihan mahdoton. Mun lomani riippuu 10 muun ihmisen lomista ja päivystyksistä.
Riihimäen kaupunkin halusi samaisen kesälomailmoituksen 31.3. mennessä. Ilmoitus oli vielä kaupungin mielestä sitova!!!!
Meillä molempien vanhempien kesäloman ajankohta selviää aikaisintaan toukokuun loppupuolella. Heitin sitten lappuun että heinäkuun ollaan lomalla ja lapsi ei tarvitse htoioa silloin.
Laitoin kyllä samassa lapussa palautetta kaupungille hiukan liian aikaisesta tiedustelusta.
Ymmärrän toki että täytyy tietää lasten loma-ajat oikean hoitopaikkamäärän arvioimiseksi ja hoitajien loma-aikojen suunnittelemiseksi mutta tosiasia nyt vaan on että en voi mitenkään tietää loma-aikaani niin aikaisin saatikka että ilmoitus voisi mitenkään olla sitova.
Eihän työnantajalla ole velvollisuutta ilmoittaa loman ajankohtaa kuin pari viikkoa ennen sen alkua, jos oikein pahinta vaihtoehtoa haetaan.
Jos itse olen joutunut tuollaisiin kyselyihin vastaamaan ennen kuin oikeasti tiedän mitään, olen vastannut, että lapsi tarvitsee hoitoa koko kesän. Ja lapsi on sitten ollut pois hoidosta lomani ajan - mitäs kyselevät niin aikaisin.
Tänä kesänä tuota " ongelmaa" ei ole kun pk on kiinni juhannuksesta elokuun alkuun ja varahoitoa ei ole.
Vierailija:
Jos itse olen joutunut tuollaisiin kyselyihin vastaamaan ennen kuin oikeasti tiedän mitään, olen vastannut, että lapsi tarvitsee hoitoa koko kesän. Ja lapsi on sitten ollut pois hoidosta lomani ajan - mitäs kyselevät niin aikaisin.
esim meillä lapset on poissa koko koulun lomajan eli viikot 23-32, jolloin saamme myös kesäkuulta 4 (täyttä) viikkoa ja elokuulta yhden viikon ilmaisiksi.
Vierailija: