Vauvan kanssa matkustaneet! Olemme lähdössä 1-vuotiaan, allergisen taaperon kanssa Kreetalle.
Aion raahata mukaan vauvan purkkiruokaa, ettei tule allergioiden kanssa ongelmia. Voiko lasipurkkeja kuljettaa käsimatkatavaroissa vai lasketaanko nesteiksi? Miten kannattaa pakata? Muita hyviä vinkkejä ruokia raahanneilta?
Kommentit (11)
matkalla tarvitsemasi kannattaa ostaa lentokentältä tax-free puolelta, nehän saa sitten viedä käsimatkatavaroissa
Koneeseen saa ottaa ruokaa sen verran kuin matkan (eli lennon) aikana ja välittömästi sen jälkeen tarvii. Meillä oli vähän ylimääräistäkin, kun ajattelimme että jos kone on myöhässä ja kentällä joutuu odottamaan, niin on kurjaa jos ruoka loppuu, eikä me jouduttu turvatarkastuksessa selittelemään mitään. Mutta siis koko viikon ruokia ei saa ottaa käsimatkatavaroihin, vaan täytyy laittaa ruumaan. Meillä kyllä pysyivät ehjinä kun pakattiin kovaan laukkuun ja vaatteiden sisään.
Niin ja ne ruuat jotka koneeseen otatte (eli lennon aikana syötävät), niin ne täytyy pakata kuten nesteet eli läpinäkyvään muovipussiin.
viedä lennon aikana tarvitsemasi vauvanruuat koneeseen. Pakkaat ne erillisiin minigrip-pusseihin. Finnairin sivuilta löytyy hyvin tietoa. Paremmin kuin täältä...
että kaikki ohjeet löytyy Ilmailulaitoksen nettisivuilta. Linkittäähän ei tänne saa, mutta googleta Ilmailulaitos niin löydät tarkat ohjeet pakkaamiseen.
Me oltiin kolme vuotta sitten 1-vuotiaan kanssa reissussa ja purkkiruuat oli mukana. Ei tosi ollut kuin 4 päivän reissu. Ihan itse vietiin käsimatkatavaroissa kaikki ruuat.
Kaikki lasisetkin purkit pitää pakata ruumaan, muuten ottavat ne pois turvatarkastuksessa. Niille ruoille ei todellakaan tapahdu mitään siellä ruumassa.
oltiin pari viikkoa sitten Dubaissa. Ostin etukäteen Suomessa vauvaruokapurkkeja ja otin ne aluslevyt kaupasta mukaan. Sitten ladoin levyllisen täyten purkkeja ja laitoin toisen kanneksi. Sen lisäksi teippasin koko " patterin" tiukasti ilmastointiteipillä. Kun purkkeja oli tarpeeksi, ne ei päässyt heilumaan. Sitten laitoin paketin kovaan matkalaukkuun ja ihan ehjänä tuli perille.
Käsimatkatavaroissa sitteen vain lennon aikana tarvittava ja hieman ylimääräistä myöhästymisten ym. varalle. Hyvää matkaa!
Oltiin viime vuonna parilla reissulla vauvan kanssa.
Tosiaan, ota muutama varaprk koneeseen mukaan (normi. matkaruokien lisäksi). Meillä oli myöhästelyitä mennen, tullen. Varasafka oli tarpeen.
Ei tosiaan mitään ongelmaa pakata ruokia ruumaan. Onhan sitten tilaa paluumatkalla tuliaisille ;-)
kyllä onneksi hajonnut. Lapsen lennon aikana tarvitsemat ruoat saa koneeseen viedä, kunhan on minigrip tyylisessä pussissa. meillä oli ihan voileipää yms allergiselle pakattu mukaan lennolle.
mutta soita lentokentälle ja varmista asia.