Haluavatko lapsenne olla viikonloppuisin vain sisällä katsomassa videoita ja pelaamassa?
Jos vastauksesi on KYLLÄ, niin miten aktivoitte heitä ulkoilmaan?
Me raahaamme välillä näitä lapsia pihalle, mutta lähes aina siitä saa tapella ihan tosissaan. Eivät millään haluaisi lähteä, vaikka eivät edes ole siellä kaksistaan, vaan me lähdemme mukaan (keskenään eivät ainakaan suostu!).
Lapset ovat siis miehen lapsia, jotka käyvät meillä. Naapurissa ei ole muita lapsia, joiden kanssa voisivat leikkiä.
Kommentit (2)
Mulla on semmonen ajatus että mieti millasta itselläsi oli saman ikäsenä! Helpottaako?
Itte oon ollu joskus kova sisähiiri, menin ulos jos sielä TEKI jotain. Ja oli lämpöset vaatteet.. Sama pätee tän päivän aikuisiin: mennään kyhjöttään puistoon, ollaan kaikki hiljaa omissa nurkissa (tai juorutaan jonkun tutun kanssa) ja äkkiä tulee vilu.
Pääsiäisenä oltiin pariin kertaan mettässä (lapset 3 ja 4). Paistettiin makkaraa ja juotiin limua. Jos lapset oppii oleen ulkona niin sinne menee mielellään! Eli komppaan kakkosta, joku puuha on kivempaa kuin pakkopulla. Ja jos annat jonkun porkkanan niin homma onnistuu vaativamman isomman lapsenkin kanssa: menette hakeen tullessa pizzat, elokuvan, jätkiannokselle.
mutta minusta avainkysymys on, mitä te TEETTE siellä ulkona? Oletatteko te, että tekemistä vaan syntyy? Ei meinaan synny, jos lapset on tottuneet istumaan sisällä.
Otakaa jotain tavoitteellista tekemistä. Tavoitteella ei tässä tarkoiteta mitään tiettyä urheilusuoritusta tms, vaan esim metsäretkeä jossa ollaan menossa johonkin ja siellä syödään eväitä, tms. Tai käydään jossain tietyssä paikassa. Se tuntuu lapsista järkevämmältä kuin päämäärätön " lenkkeily" tai pahimmassa tapauksessa leikkipuistossa nyhjääminen.
Ajattele että lapset ajattelevat kuin miehet, suorituskeskeisesti: mennään tehdään ja tullaan sitten pois. Selvät sävelet vaan siihen, MIHIN mennään, MITÄ tehdään ja KOSKA tullaan pois.