Auttakaa turvaistuin asiassa!
Eli ollaan hankkimassa uusia istuimia lapsille jotka ovat iältään 3v(paino16kg) ja 4v(paino 20g). Ajattelimme ostaa heille pelkät korokeistuimet. Niitä myydään jo kolme vuotiaille. Ostaisitteko itse sellaiset ton ikäisille ja painoisille lapsillle?
Kommentit (3)
hyvät koska nukahtaessa päällä on jonkin verran tukea mutta ovat kevyet ja helposti korokkeeksi muutettavissa kun on tarve.
Tällä hetkellä on vanhemmilla lapsilla (5v ja 7v) käytössä pelkät korokkeet. Heille ne ovat riittäät kun eivät enää nukahtele kovin usein autoon.
turvatuote... Turvavyöistuin on ehdoton minun mielestäni, pienempi teillä on tosin vielä ihan jopa turvaistuiniässä/koossa? Jos tulee äkkijarrutus, turvavyö vähintäänkin vetää hirmuiset palojäljet lapseen, jos käytössä on pelkkä koroke. Ja kannattaa muistaa, että turvavyöistuin antaa myös sivutörmäyssuojaa päälle ja keholle.
Meillä vielä 5v (120cm/22kg) istuu aina turvavyöistuimessa turvallisuus- ja mukavuussyistä, esim. nukahtaessa ei vartalo retkota turvavöiden varassa.