Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä avuksi oksentamiseen?

20.03.2008 |

Aurinkoinen 5kk poikani on alusta asti ollut kova puklailija. Ja myös kovin kiihkeä ruokansa suhteen. Ruoka nautitaan vauhdilla ja kiivaasti. Imetin poikaa neljä kuukautta, 3kk neuvolassa suositeltiin antamaan imetyksen tueksi lisämaitoa, koska pojan painonkehitys oli hiipunut. Pian tämän jälkeen tissi lakkasi kiinnostamasta, ja 4kk iässä maidontuotantoni lopahti kuin seinään. 4 kk neuvolassa suositeltiin kiinteitten aloittamista ja tällä hetkellä syömme korvikkeen lisäksi riisipuuroa, päärynää, luumua, perunaa, maissia ja porkkanaa. Yöt sujuvat mallikkaasti ja poika nukkuu hyvin.



Ongelmaksi on viimeisen kuukauden aikana muodostunut päiväsaikaan raju oksentelu, joka tuntuu vain pahenevan. Poika on kova liikehtimään ja kääntyy vatsalleen ja takaisin sujuvasti. Vatsallaan ollessaan poika pukeltaa ihan koko ajan, ja nykyisin myös sylissä yökkäily jatkuu. Pienikin heijausliike saa aikaan oksennuskaaren. Illalla nukkumaanmennessä oksentelu rauhoittuu ja sänky pysyy siistinä.



Neuvolan mukaan poika vaan puklaa ylimääräiset ruuat pois, mutta olen huomannut ettei nautitun ruokamäärän ja oksentamisen syy-yhteys ole todellisuudessa noin selvä. Vaikka poika söisi ihan pienen määrän, oksennus tulee silti.



Tällä hetkellä vietän päivät pojan kanssa lattialla oksennuksia vahtien, ja päiväuniajat sitten siivoan ja pyykkään. Pojan iho on kuivunut toistuvan pesemisen takia, ja vaatteidenvaihto on hänelle kuin myrkkyä. Muutoin poika on hymyileväinen ja aktiivinen.



Kertokaapa kokeneemmat äidit mikä avuksi ongelmaamme?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
20.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oksentelu ja puklaaminen voivat olla oireita ruoka-aineallergiasta, samoin tuo mainitsemasi ihon kuivuminen. Onkio iholla punaisia, kuivia läiskiä, näppyjä tai lehahteluja? Myös painonnousun hiipuminen voisi selittyä allergiaoireilulla...



GER eli refluksitauti aiheuttaa myös tyypillisesti kovaa pulauttelua, mutta jos oireita ei ole yöllä, GER ei tuntuisi todennäköiseltä syyltä?

Vierailija
2/10 |
20.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta neuvola on ollut kanssani erimieltä lähinnä siksi että poika nukkuu hyvin sekä päivä- että yöunensa. Ja nyt imetyksen lopetettuani painokin on taas noussut hyvin.



Iho-oireitakin meillä on, kuivia läiskiä, ja niiden ilmaantuminen ajoittui kutakuinkin aikaan jossa korviketta alkoi mennä reilusti enemmän. Samaan aikaan ajoittuivat tietysti talven ensimmäiset kunnon pakkaset, ensimmäinen rokotus jne jne.. Pärjäilemme kuitenkin suht hyvin aktiivisella rasvauksella ja satunnaisella kortisonin käytöllä.



Sen verran olen edennyt asiassa, että sain yksityiseltä lääkäriltä lähetteen maitorastiin, josta nyt odottelemme vastauksia. Vakaasti olen myös harkinnut ruveta neuvolassa vähän " vaativammaksi asiakkaaksi" :) Tuskinpa tuo allergioiden tutkiminen pojan tilannetta ainakaan pahentaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
20.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

satunnaista oksentelua n. puoli vuotta. Tänään saimme tietää, että todennäköisesti keliakia. Ei muita oireita, paitsi aiemmin melko kova maha.

Vierailija
4/10 |
31.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi pulauttelu oli minustakin pikemminkin oksentamista. Pojallamme on myös ollut helakanpunainen kaula pitkään. Tilanne on rauhoittunut meillä olennaisesti viime viikolla, jolloin homeopaatti (koulutukseltaan myös lääketiet. lis.) kehotti jättämään kaikki lehmänmaitotuotteet pois, mikä meillä tarkoitti Nania/Tuttelia ja kaikkia muita kokeilemiamme apteekinkin vastikkeita. Siirryimme kertaheitolla soijamaitoon, jota poikamme ei ole pulauttanut kertaakaan. Soija-allergiaa ei onneksi ainakaan vielä ole ilmennyt, mutta lehmänmaitoallergia lienee selvä. Niin ikään todella huonot yöunet ovat parantuneet sekä vauvalla että sen myötä meillä vanhemmilla.



Soijamaitokorviketta saa niin ikään apteekista, hinta n. 10 ¿.



Juostuamme todella tiheään yksityislääkäreillä vauvamme kanssa milloin minkäkin infektion takia, päätimme kokeilla homeopaattia. Hän oli ensimmäinen lääkäri, joka kuunteli meitä vanhempia ja epäilyjämme siitä, että maito olisi ongelmien taustalla. Kuin näytteeksi poikamme oksensi vastaanotolla Tuttelin päällemme.



Olen todella hämmästynyt siitä, ettei yksikään lastenlääkäri kehottanut meitä edes kokeilemaan soijamaitoa, vaan meille todettiin, ettei lapsi voi olla maitoallergikko, kun kerran maitoa kumminkin pystyy juomaan. No, pystyy ja pystyy... Oma havaintomme kun oli, että vatsatautisena (vatsan ollessa tyhjä) poikamme nukkui parhaat yönsä plus iho oli hyvässä kunnossa.



Olisi pitänyt lukea tätä palstaa jo aiemmin, niin olisin saanut vahvistusta epäilyillemme ja sille, etteivät lääkärit ole aina oikeassa! Mutta vaikeahan se on ominpäin ryhtyä kokeiluja tekemään.



Toivottavasti teilläkin tilanne helpottuu tavalla tai toisella!



Hannele9

Vierailija
5/10 |
31.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten jos ryhtyy omatoimisiin maidottomiin kokeiluihin, kannattaa ostaa apteekista esim. Almiron Peptiä!

Vierailija
6/10 |
04.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

soveltuu vastasyntyneillekin ainoaksi ravinnoksi. Näin kertoo pakkauksen ohje. Itse annamme sitä nyt vähän laimennettuna ilmavaivojen takia. Kalsiumia annamme vauvalle erikseen. Nämä ovat lääkärin ohjeet meille. Emme luonnollisestikaan toimi ominpäin!



Hannele9

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
06.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua niin suututtaa, kun kaksi lastani ovat tn. olleet maitoallergisia. Puklanneet tosi paljon vauvana ja olleet itkuisia. Kukaan ei vaan osannut silloin sanoa, mistä voisi johtua. Kaikki lääkärit vain sanoivat, että saa liikaa maitoa tai löysä mahaportti (mikä tietysti on yksi syy puklailuun).

Vierailija
8/10 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin omatoimisesti ostamassa apteekista Almiron Peptiä pääsiäisviikolla, kun poika eräänä päivänä oli ensin oksentanut reilut 40 kertaa.



Muutos lapsessa oli todella valtava! Pulautuksia tuli uudenkin korvikkeen kanssa, mutta vain noin neljännes aiemmasta määrästä. Omatoimisen kokeiluni tulokset olivat senverran vakuuttavat, että neuvolassakin asiani rupesi saamaan tuulta alleen.



Pääsimme puolentoista viikon välttämisdieetin jälkeen maitorasitukseen, jota jatkoimme sitten viikon verran kotona. Altistus päättyi eilen kun lääkäri kirjoitti meille lausunnon suolioireilevasta maitoallergiasta. Tällä kohtaa jatkamme siis Almiron Peptillä ja seuraamme miten tilanne kehittyy. Tarvittaessa tutkimuksia jatketaan sairaalassa allergologin luona.



On se hyvä että aikansa kun lyö päätä seinään niin uskaltaa luottaa omiin havaintoihinsa ja äidinvaistoon..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
07.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli en tarkoittanut, ettettekö te Hannele9, voisi antaa soijakorviketta 7,5 kk ikäiselle vauvalle - alkuperäisen kirjoittajan vauvahan oli alle puolivuotias ja hänelle soijakorviketta ei kannata lähteä yksin kokeilemaan. Purkissa saattaa toki lukea, että sopii pienemmillekin ja edellisillä vuosikymmenillä on toki annettukin - mutta suositukset ovat muuttuneet!

Vierailija
10/10 |
07.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jos puklailee tasaisesti kaikkina päivinä riippumatta mitä on syönyt, niin maito voi olla syyllinen... tai sitten se maissi (koska korvikkeissa on maissia).



HArva neuvola tietää mitään allergioista. Testeistä tuskin saat mitään irti, sillä suolioireiset ja lievät iho-oireiset allergiat harvoin näyttäytyvät testeissä noin pienellä.



Soijaa voi jo toki anta 5kk ikäiselle ja niin usein allergialääkäri tekeekin, sillä pian on kuitenkin edessä soija-altistus kelaa varten kun vauva täyttää 6kk. (viikot menevät nopeasti).



Eli nyt suunnistat mieluiten yksityiselle alergialääkärille ja pyydät almiron-pepti tai Nutri-soija reseptin. Kokeilet sitä pariviikkoa ja jos tilanne paranee teette sitten lääkärin valvonnassa maitoaltistuksen tuttelilla.



Pidä tarkkaa oire-ruokapäiväkirjaa, jotta saat selville mahd. muut pahikset.



Älä ota uusia ruoka-aineita mukaan ennen kuin tilanne selviää.



Tuo ihon kuivuminen tuskin on ihan vesipesusta kiinni. Kuiva iho on hyvin tyypillinen lievä iho-oire allergioissa. Kun vauvan maha alkaa paremmin sietää allergisoivaa (ei oksenna pois) niin todennäköisesti edessä on atooppinen iho. Näin oli meillä riisin kanssa. Ensin riisi oksennettiin kaaressa niin, että jos aamulla sai riisiä niin oksenteli kaaressa parin tunnin päästä pitkin iltaa asti. (yö oli rauhallinen koska oli saanut jo allergisoivat pois elimistöstään). Myöhemmin kun alkoi sietää riisitärkkelystä niin mahalle tuli kuivia länttejä, jotka sitten viikon sisällä alkoi punoittaa atopiaan tyypillisellä tavalla samalla tuli ripuli ja hankalat yöt. Kun lopetettiin riisitärkkelystä sisältävien purkkien syöttö niin läntit ja kuivuus parani. Kolmen kuukauden päästä sitten jo sietikin täysin riisitärkkelystä ilman oireita.