Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten naiset on niin julmia toisilleen synnytysasioissa?

Vierailija
19.03.2008 |

alakautta vaan vaikka perätilaviisikiloiset ja vaikka pihdeillä ja imukupilla meni lapselta henki tai ei, antaa vaan paikkojen repeillä ja kipu kuuluu asiaan...vouhkataan sektiota vastaan henkeen ja vereen vaikka riskit olis minkälaiset ja kipu kestäis vaikka monta vuorokautta ja lapsen henki ois vaarassa.



itsellä takana 30h käynnistetty synnytys joka päätyi hätäsektioon ahtaan lantion takia ja nyt pitäis perätilassa kokeilla alakautta kun sinne sektioon sitten pääsee jos sydänäänet katoaa - miksi pitää sinne asti mennä kun on vielä kaksosraskaus...tuntuu julmalta. Hullu kun luen täällä vielä näitä juttuja.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsellä aamusta iltaan pelkkiä supistuksia, ei mitään taukoa. Eikä se lapsi silti tullut alakautta, piti leikata. Sainpahan kärsiä kuitenkin kun ei epiduraaliakaan voinut antaa kun ihan alussa että pystyn sitten ponnistamaan. Mitään kipulääkettä en olisi saanut. Sektiopäätös oli mulle taivas ja lapselle pelastus, ollaan onnellisia kun selvittiin.

Vierailija
2/4 |
19.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä tuntuu olevan netti-ilmiö.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitähän tämä on. Enimmäkseen ainakin ja toivottavasti.

Vierailija
4/4 |
19.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaiset äidit, joiden minäkuva rakentuu laaja-alaisemmin ja jotka eivät ole yhtä musta-valkoisia ajattelultaan (mitä voi pitää tietynlaisena emotionaalisena kehittymättömyytenä tai defenssinä) eivät koe tarvetta arvostella tai mitätöidä toisten synnytyskokemusta. Tasapainoisilla ihmisillä on harvoin yhtä jyrkkiä mielipiteitä asioista eikä heidän tarvitse yhtä voimallisesti arvottaa kokemuksia, sillä tuollainen liittyy mielestäni aika vahvasti ihmisen minäkuvan haurauteen tai johonkin kompleksiin.