Kaverin 5v tyttö ei oo käyny n. 3 viikkoon pesulla. Ov
Kaveri kerto ettei tyttö oo halunnu pesulle.
Tyttö tulee huomenna meille hoitoon ku kaverilla on menoja. Oon ajatellu raahata tytön suihkuun. Jos ei suosiolla niin sitte väkisellä. Ajattelen lapsen parasta, ei haittaa vaikka kaveri suuttuisi. Ei se yleensä suutu helposti eikä oo pitkävihanen. Teenkö teistä väärin jos käytän tytön suihkussa?
Kommentit (10)
Ei varmaan kannata vieraassa paikassa pakottaa jos kotonakaan ei halua kylpeä. Voithan vaikka houkutella, et oo meillä käynytkään ikinä kylvyssä tai tahdotko kokeilla meidän suihkua/ ammetta. Meillä on toisenlainen ongelma, lapset kylpis ammeessa joka päivä, mutta vesikin maksaa, ja lasten kaveritkin haluaa meillä aina kylpyyn jos ovat yötä. Taitaa olla amme kuitenkin aika harvinainen monella.
voi olla tosi nöyryyttävää tuon ikäiselle kun vieras pesee väkisin. Olisi tärkeää selvittää miksi tyttö ei halua peseytyä, siihen kun voi olla jokin konkreettinen syy. Pienellä lahjonnalla, keskustelulla, suostuttelulla lähtisin lähestymään tilannetta jos syytä tilanteeseen ei löydy.
Voin sanoa rehellisesti että meidän 4v tyttö ei välillä ole käynyt hiusten pesulla kolmeen viikkoon, mut muuten on kyllä joka päivä pesty.
Silti olen valittanut välillä naapurille, että tyttö ei ole käyny kunnolla pesullakaan kohta kolmeen viikkoon.
Hiuksetkin on kasteltu jos ei joka päivä niin ainakin pari kertaa viikossa.
Ja nytkin on yli viikko, kun minä olen pessyt hänen hiuksensa, itse kyllä on yrittänyt joka kerta kylvyssä ja suihkussa pestä, mut noin pienellä se on vielä aika huonoa, pääasia että yrittää. En voi silti sanoa että olisi käynyt KUNNOLLA pesulla. Ehkä kaveri tarkotti tätä tämmöistä kanssa?
Minun mielestäni tuo nyt ei ole mitään vakavaa. Lähinnä se on vain lapsen yritys hallita jotain asiaa elämässään kun muuhun ei kykene. Vieraan ihmisen houkuttelemana pesytyminen onnistuu varmaan helpommin kuin kotona, jossa äiti sanelee.
No, meidän vanhin, myös tyttö, tosin täyttää viisi vasta tulevana kesänä. Mutta en kyllä ajatellut silloinkaan kysellä lapselta, että haluaako se mennä suihkuun. Se menee silloin kun äiti tai isä sanoo niin. Ei perushygienia (tai siis sen laiminlyöminen) ole mikään lapsen oma asia, mistä se voisi päättää.
Suihkuun vaan. Hyvä ku joku ajattelee lapsen parasta.
Esimerkkejä: 5v tytöllä kaksi viikkoa samat pikkuhousut jalassa,
4v tytöllä samat sukat myös monta viikkoa. Molemmila tytöillä hiukset kuin peikoilla,oikein kasvaa rastat niskassa ja tytöt kertoivat itse että eivät ole käyneet suihkussa pitkään aikaan.
Lapset ovat kotihoidossa ja äidillä alkoholiongelma,isästä en tiedä kun koskaan en ole häntä nähnyt.
Mitä tekisin? Sosiaaliviranomaisten mielestä riittää että lapset saavat ruokaa joka päivä tai edes jotain syötävää. Itselläni on iso perhe ja sairas äiti hoidettavana,aika ei riitä näidenkin tyttöjen hoitamiseen.
ei meilläkään lapset halua suihkuun, mutta todellakin ne viedään sinne vaikka väkisin.
perjantaisin saavat pesuvapaan päivän, muutoin ei.
helvetti miten nössöjä vanhempia, jos eivät pese lastaan, kun lapsi ei halua.
meillä on vielä toinen kehitysvammainen ja toinen varsinainen jäärä. ei ole helppoa, mutta pakko ne pojat on pestä.
Mutta voisitko lämmittää saunan? Sehän olisi kiva juttu tytöille, yhteinen sauna.
Jos ei ole mahdollista, esim. kerrostalo ja yhteinen sauna, niin menkää uimahalliin.
Tulisi niinkun siinä sivussa se peseytyminen.
En kyllä siltikään väkisin veis pesulle, mutta voithan yrittää houkutella.