Olisikohan Tapiolassa kysyntää tarpeeksi lastenvaate- ja sisustuspuodille?
Siellähän ei ole nyt mitään muuta kuin Stocka, Sokos ja HM. Ennen oli Mammakeskus, Petit Patapon, Benetton. Uskoisin että kysyntää olisi jos vain liiketila olisi helposti saavutettavissa, mitä mieltä te olette? Lähinnä mietin jotain Pikku Kipparin tai Bobon tyylistä kauppaa.
Kommentit (22)
Tapiolasta paikkana en osaa sanoa mitään kun en sielläpäin asustele, mutta taantumaakin isompana uhkana pidän sitä ettei idea ole riittävän omaperäinen. Luulen myös että tämä tanskalaistyyli kuten myös retro eivät ole kovin pitkäikäisiä trendejä ja sisustus ja vaatetuspuolella trendit vaihtuvat nopeasti.
Vierailija:
Sun konseptisi vaikuttaa tylsältä, nähdyltä, kalliilta ja epäkäytännölliseltä. Ostaisin mielelläni KÄYTTÖvaatteita hyvästä kaupasta, mutta niitä kivoja mekkosia tarvitaan kerran vuodessa.
mutta ota mukaasi lastenhuoneen tapetteja ja muita sisustusjuttuja
Trendit eivät koskaan ole pitkäikäisiä, sitä on vain muututtava niiden mukana! Ja älä tee heti aluksi mitään 5-10 vuoden vuokrasopimuksia, vaan vaikka vuodeksi kerrallaan.
Eikä tarvitse autolla tulla, kun 5 min. kävelee Tapiolan keskukseen ;).
Vierailija:
Sun konseptisi vaikuttaa tylsältä, nähdyltä, kalliilta ja epäkäytännölliseltä. Ostaisin mielelläni KÄYTTÖvaatteita hyvästä kaupasta, mutta niitä kivoja mekkosia tarvitaan kerran vuodessa.
asiakkaaksi nettipalstalla, ei vielä riitä. Idea ei ole kovin omaperäinen ja vaatteissa, varsinkin kalliimmissa, on aina se riski, että niitä käydään ihastelemassa ja puristelemassa, mutta myymättä jää. Mammat tilaavat sitten tanskalaisista nettikaupoista. Tai ostavat, kun aleprosentti pyörii 50% hujakoilla. En usko Tapiolassa riittävän asiakasvirtaa,, mutta tutki asiaa. Greengate on muuten sellainen merkki, että sitä ei noin vain oteta myyntiin, se saadaan, jos saadaan. Ex-kauppias
Kyllä ne on kauppakeskukset minne kannattaa liike pystyttää. Pistät vaan Omppuun - kilpailu tekee hyvää.
Vierailija:
Sun konseptisi vaikuttaa tylsältä, nähdyltä, kalliilta ja epäkäytännölliseltä. Ostaisin mielelläni KÄYTTÖvaatteita hyvästä kaupasta, mutta niitä kivoja mekkosia tarvitaan kerran vuodessa.
Missä tuo konsepti on nähty?
Itse en tiedä yhtäkään ihan vastaavaa liikettä koko pääkaupunkiseudulla.
Eikä nuo merkit mitään epäkäytännöllisiä eikä edes kalliita ole.
ap
papparaisia. Aika on ajanut Tapiolan ohi ja tarvitsisi remontin jos toisenkin.
tuolla Tapiolan keskustassa. Nykyisin Tapiolassa yhä enenevässä määrin lapsiperheitä, mutta keskituloisia. Kyllä itse tykkäisin jostain sisustuskaupasta, mutta en romanttisesta, vaan jostain pinon tyyppisestä. Useimmiten käyn myös kahvilla tai pienellä purtavalla jossain, olisiko ainakin leikkipaikka mahdollista yhdistää ajatukseesi? Mä ainakin aina suuntaan sinne missä on helppo olla lasten kanssa. Mä en sitäpaitsi tuohon taantumaan usko, ainakin lastenvaatteita pitää kaikkien jatkossakin hankkia, varsinkin jos ovat kohtuuhintaisia.
Haluaisin sellaisen lastenvaatekaupan, missä olisi mukava siisti leikkinurkkaus, jonne sen lapsen voi " laittaa syrjään" ja jossa olisi edullinen, käytännöllinen ja laaja valikoima. Ja hyvät myyjät, jotka hymyilisi edes feikisti lasten jutuille.
Viimeksi keskustan Sokos oli sekava, myyjää ei missään. Stockmann ihan hyvä, mutta sielläkään ei myyjää missään. En silti löytänyt mitä halusin. Jesper-juniorissa palvelu oli ynseää ja valikoima liian suppea. Myyjä tuijotti lasta kuin se olisi jotenkin tiellä koko ajan. Liikekin on liian pieni ja valikoima surkea. Bobo oli liian nätti, eikä sieltä löytynyt mitään järkevää. Ei kaikkia kiinnosta röyhelömekot, varsinkin kun niitä saa kirpparilta lähes käyttämättöminä 4 eurolla. Haalareita oli kahta mallia. Molemmat tylsiä. Anttilassa ei ollut mitään. Kollegemekkoja joissa oli joku ruma printti.
Olen yh ja joudun usein ottamaan lapsen mukaan. En halua, kiertää montaa kauppaa, enkä todellakaan halua mennä kauppaan jossa lasta saa vahtia joka sekuntti.
Mulle riittää hyvä, edullinen, laaja ja järkevä lastenvaatevalikoima. Röyhelöt ja tilpehöörit haen usein H&M:stä, joten niitä en tarvitse sen ulkopuolella. Jos kaupassa on jotain rikkimenevää posliinikissaa, en jaksa mennä ovesta sisään, vaikka tyttäreni on ihan fiksu 5 vee, mutta rakastaa kaikkea mikä kiiltää ja haluaa koskea sitä.
lasten merkkivaatteet ja tanskalais tyylinen maalaisromanttinen sisustus ovat intohimojani :D
kun parkkeeraaminen on niin hemmetin kallista. Kauppakeskuksissa saa pitää autoa ilmaiseksi :o(
Eihän Tapiolassa pysäköinti kallista ole, Stockalla saa eurolla 1,5 h ja kahdella eurolla 2,5 h, se on minusta ihan kohtuuhinta hallipysäköinnistä keskellä Taoiolaa.
että mitä järkeä on maksaa edes se muutama euro, kun muualla saa parkkeerata ilmaiseksi? Ai niin, mutta kyllähän Tapiolan hienostorouvilla on siihen varaa.......
Vierailija:
Eihän Tapiolassa pysäköinti kallista ole, Stockalla saa eurolla 1,5 h ja kahdella eurolla 2,5 h, se on minusta ihan kohtuuhinta hallipysäköinnistä keskellä Taoiolaa.
Kyllä keskustan (Helsigin) erikoispuodit ja Espoon kauppakeskukset (Sello, Iso Omppu) ovat sen verran lähellä että en pieneen Tapiolaan lähtisi
Ne hulppeissa ok-taloissakin asuvat jäävät kohta työttömiksi ja lainat laukeaa niskaan, jolloin ei paljoa shoppailla.
kukaan tule lastenvaatteita ostelemaan.
Sun konseptisi vaikuttaa tylsältä, nähdyltä, kalliilta ja epäkäytännölliseltä. Ostaisin mielelläni KÄYTTÖvaatteita hyvästä kaupasta, mutta niitä kivoja mekkosia tarvitaan kerran vuodessa.