Saako 9-vuotias hakea 6-vuotiaan siskonsa päiväkodista? Siis lakipykälien mukaan..
Mietin vaan,että jos ottaisin tarjotun työn vastaan, en ehtisi silloin tällöin hakea lasta ennen viittä tarhasta, niin onko ok, jos sisko hakee ja kävelevät yhdessä puoli kilometriä kotiin? Itse olisin kotona heti kuuden jälkeen. Kiva jos jaksatte vastata ihan faktaa, tai muuten vaan mielipiteitä.
Kommentit (16)
Tuosta en tiedä mutta meidän alueella alaikäinen ei saa hakea sisarustaan tarhasta, lastensuojelu on tämän säännön antanut.
hakijan pitää olla täysi-ikäinen (paitsi siis jos on ko. lapsen isä/äiti...;))
t:lh
mutta mietin vaan että päteekö kaikkialla, vai onko kuntakohtainen tai jotain. Muksut ovat nykyäänkin joskus tunnin keskenään kotona, jos käyn vaikka lenkillä ja hyvin ovat pärjänneet, joten sitä en juurikaan epäile, ja tuon matkan kävelykin tulee ajankohtaiseksi viim. syksyllä kun tyttö aloittaa koulun. Ja reitti on siis tuttu ja turvallinen, jota on yhdessä kävelty monia vuosia.
Kiitos vastauksista, luen mielelläni lisää!
AP
Meillä nimittäin saa, jos on vanhemmilta allekirjoitettu lupa. Luulisi silloin saavan isosiskonkin hakevan eskarilaisen kotiin.
AP
Oli niin ja näin saako 15 ja 17v hakea viisivuotiaan tarhasta että olisi lyhyhyempi päivä.No meillä sai kun fiksut isot sisarukset.
sai kyllä kävellä yksin kotiin, eikä kukaan mitään lupia kysellyt. Päiväkodin puolella homma on paljon tiukempaa.
joten ei onnistu..mutta voit kyllä kysyä päiväkodinjohtajalta jos voi tehdä kirjaöllisen sopimuksen hänen kanssaan, jossain tapauksissa pystyi tekee kirjallisen sopimuksen jos hakia alle 15 mutta en tiedä onnistuuko..
mutta ilmeisesti lapsesi on päivähoidossa iltapäivän jolloin on päivähoidon lait
ja sisko odottaa kulman takana ; )
n. 25-vuotta sitten sai päiväkodinkin eskarista kävellä yksin. Yks eskarilainen tarvitsikin yhtäkkiä lisäksi hoitopaikan, eikä saanut sitä samasta talosta: käveli puoli kilometriä pphlle, jolla sillä hetkellä siis muut lapset nukkumassa. Mutta siitähän on jo aika paljon aikaa
meillä täytyy alaikäisestä hakijasta olla vanhempien allekirjoittama lupa ennen kuin lapsi annetaan mukaan. Sekin harkitaan vanhenpien kanssa yhdessä onko tämä alaikäinen tarpeeksi vastuullinen. Missään tapauksessa ei luovuteta lasta alle 15-vuotiaalle.
Ei saa edes niin tehdä, että äiti odottas 500m päässä kentän toisella puolella, vaan todellakin pitää kävellä sinne pihaan asti. Kyse on lapseni turvallisuudesta, joten ei voi valittaa.
Meillä isosisko 12 v on kerran pari hakenut 5-vuotiaat kaksoset päiväkodista, kun asumme ihan päiväkodin vieressä.
Vastuu on kuitenkin aina vuorossa olevilla hoitajilla ja opeilla ja viimekädessä johtajalla.
mutta esim. nurmijärvellä täytyy olla 18-vuotias.
olla säädetty lakia...
esim. ' laki lastenhoidosta hakemisesta'
Voihan se tulla käsitetyksi heitteillejättönä....mutta on aika rajatapaus... eikä ole oikeuskäytäntöä...
miltä itestäs tuntuu pärjääkö pikkuiset kahdestaan?
aika nuorihan tuo 9 -v vielä on vastuuta kantamaan, eikö?